Robot ideal worker   savepost.blogspot.com

História umelej inteligencie

  • Stroj turinga

    V roku 1936 bol publikovaný článok Alana M. Turinga, v ktorom vysvetľuje myšlienku univerzálnej elektronickej kalkulačky s názvom Turingov stroj. Mal byť schopný vyriešiť ľubovoľnú logickú a výpočtovú operáciu. Napriek tomu, že stroj nebol nikdy zostrojený, sa táto myšlienka použila na zostrojenie neskorších počítačov.
  • Plankalkul

    Počas druhej svetovej vojny v Nemecku vytvoril Konrad Zuse prvý digitálny počítač. Možnosti jeho stroja mu boli jasné - v roku 1943 uvažoval, či by stroj dokázal poraziť šampiona v šachu a v roku 1945 vytvoril programovací jazyk Plankalkul. Bol si istý, že sa Plankalkul bude používať nie len na matematické výpočty, ale aj na programovanie umelej inteligencie. Umelá inteligencia bola podľa neho iba dve generácie ďaleko.
  • "Umelá inteligencia" oficiálne

    V roku 1956 sa prvý krát použil výraz „umelá inteligencia“, keď John McCarthy (asistent profesora na Dartmouth univerzite) navrhol priateľom, ktorí sa zaujímali o umelú inteligenciu, aby strávili leto roku 1956 spolu a pomáhali si navzájom vo vývoji. Títo traja priatelia boli Marvin Minsky, Nathaniel Rochaster a Claude Shannon. Podali žiadosť o výskum na Dartmouthskej univerzite v Hanover, New Hampshire. Prvý krát v histórii bol oficiálne použitý pojem umelá inteligencia.
  • Počítač od IBM poráža šachového šampióna

    Veľký mílnik bol dosiahnutý dňa 11.05.1997, kedy počítač od IBM “Deep Blue”, zostrojený na hry šachu, porazil svetového šampiona v šachu Garry Kasparova. Kasparov obvinil IBM z podvádzania a vyžadoval odvetu. IBM odmietlo.
  • Umelá inteligencia - obchodovanie s aukciami

    V roku 2001 porazila umelá inteligencia ľudí v simulovanom obchodovaní s akciami.
  • Automatické parkovanie - audi

    V roku 2006 audi uviedlo vozidlo ktoré vie samé zaparkovať.
  • Automatické auto - Google

    V roku 2012 spustil Google projekt automatických áut ktoré samé dokážu jazdiť.