Geokronoloogiline skaala

Geokronoloogiline skaala Karina-Mirtel BK

  • 15,000 BCE

    Suur Pauk

    Suur Pauk
    15mld aastat tagasi. Universum hakkas kujuteldamatult tihedast olekust paisuma plahvatuslikult. Seda sündmust peetakse universumi sünniks. Suur Pauk polnud mitte tänapäevases mõistes plahvatus, vaid mateeria, ruumi ja aja ühine tekkimine algsest singulaarsusest ehk füüsika punktist, kus aine tihedus on lõpmatult suur.
  • 4600 BCE

    Hadaikum

    Hadaikum
    Maa teke:
    1.Vulkaaniliselt aktiivne, sagedased meteoriidi sajud. 2.Perioodi lõpus kujunes algne maakoor, atmosfäär ja ookean.
    3.Kivimeid on säilinud vaid Kanadas, Austraalias ja Gröönimaal.
  • 4600 BCE

    Päikesesüsteemi teke

    Päikesesüsteemi teke
    4,6mld aastat tagasi. Hiiglasliku molekulaarpilve väike osa langes iseenda raskuse all kokku. Enamus osa massist kogunes kokkulangenud ala keskosasse, kus tekkis Päike, ülejäänud massist moodustus protoplanetaarne ketas, millest arenesid planeedid ja nende kaaslased, asteroidid ja teised väikesed Päikesesüsteemi taevakehad.
  • 4600 BCE

    Maa teke

    Maa teke
    4,6mld aastat tagasi. Maa sisemuse moodustas keev-mullitav ülituline sulakivim. Rasked elemendid - raud ja nikkel koondusid keskele, moodustades Maa südamiku. Kergemad elemendid- peamiselt hõõguvtuline räni ja alumiinium, kerkisid pinnale. Õhukese maakoorega paikades purskus vedel kivim laavana vulkaanidest pinnale. Maa ümber tiirles õhuke kiht planeetide moodustumisest ülejäänud kosmilise tolmu näol.
  • Period: 4600 BCE to 4000 BCE

    Hadaikum

  • 4500 BCE

    Kuu teke

    Kuu teke
    Suur planeedilaadne objekt tabas maad ja sellest alles jäänud kivi klibu moodustas maa ümber orbiidi millest sai lõpuks kuu nagu me seda teame.
  • 4400 BCE

    Algse atmosfääri teke

    Algse atmosfääri teke
    Erinevad gaasid hakkasid hakkasid taevasse tõusma ja moodustama algset atmosfäärilaatset kogumit ümber planeedi
  • 4000 BCE

    Arhaikum

    Arhaikum
    Arhaikumis kujunesid esialgsed ookeanid ja kontinendid. Atmosfäär oli täidetud metaani ja lämmastikuga. Puudus osoonikiht. Arenesid algelised eluvormid. Arhaikumi iseloomustavad esimesed mikroorganismid, tsüano- ja purpurbakterid ning vetikad.
  • 4000 BCE

    Esimesed organismid

    Esimesed organismid
    Oletatavasti peetakse esimesteks organismideks keemilistest ainetest kujunenud kemoautotroofe, kes ei vajanud oma elutegevuseks hapnikku.
  • 4000 BCE

    Teise atmosfääri teke

    Teise atmosfääri teke
    Sai alguse vulkaanide eraldatud gaasidest. Peamisteks koostisosadeks olid süsinikdioksiid ja lämmastik, vähem oli veeauru, ammoniaaki ja metaani ning puudus hapnik. Esimese miljardi aasta jooksul toimus intensiivne vulkaaniline tegevus. Maa jahtudes suur osa veeauru kondenseerus, moodustusid veekogud: soojaveelised mered ning ookeanid.
  • Period: 4000 BCE to 2500 BCE

    Arhaikum ehk ürgeoon

  • 3800 BCE

    Elu teke

    Elu teke
    Meredes arenesid algelised eluvormid. Sellele viitab stromatoliitide esinemine ligi 3,5 miljardi aasta vanustes kivimites.
  • 3300 BCE

    Elava atmosfääri teke

    Elava atmosfääri teke
    Atmosfääri koostis hakkas muutuma: fotosünteesi tulemusena ilmusid Maale elusorganismid, kellega kaasnes hapniku eraldumine ja süsinikdioksiidi imendumine. (Taimede fotosüntees põhjustas hapniku osakaalu tõusu). Süsinikdioksiidi osakaal langes, sest: 1.see oli lukustatud settekivimitesse (nt lubjakivi) ja fossiilkütustesse 2. taimed absorbeerisid (st. neelasid) selle fotosünteesiks ning 3. see lahustus ookeanides.
  • 2500 BCE

    Proterosoikum ehk agueoon

    Proterosoikum ehk agueoon
    Atmosfääris ja ookeanis suurenes hapniku sisaldus tänu tsüanobakterite elutegevusele. Toimus mitu suurt jäätumist, mil Maa oli ulatuslikult jääga kaetud. Aegkonna lõpus ilmus pehmekehaline Ediacara elustik, mille hulka võis kuuluda tänapäevaste rühmade esindajaid kui ka nüüdseks väljasurnud organismirühmi.
  • Period: 2500 BCE to 542 BCE

    Proterosoikum ehk agueoon

  • 2100 BCE

    Mitmerakuliste organismide teke

    Mitmerakuliste organismide teke
    2,1mld aastat tagasi. Aja möödudes hakkasid rakud üksteist rühmitama. Iga rakk läbis spetsiifiliste ülesannete spetsialiseerumisprotsessi, suurendades sõltuvust oma partneritega. Evolutsioonis oli see väga oluline, kuna võimaldas keerukamate olendite teket. Üks põhjuseid oli keskkonnas hapniku taseme kasv, millega kohanemiseks oli vaja organismidel areneda hulkrakseteks, et mitte välja surra.
  • 750 BCE

    Lumepalli-Maa (Proterosoikumi jäätumine)

    Lumepalli-Maa (Proterosoikumi jäätumine)
    Maa oli üleni jäätunud. Arvatakse et see aitas kaasa nn Kambriumi plahvatusele
  • 542 BCE

    Paleosoikum ehk vanaaegkond

    Paleosoikum ehk vanaaegkond
    Arenesid keerulisemad eluvormid, maismaaelu, jaguneb kuueks ajastuks, aegkonna lõpus suri kuni 95% liikidest välja.
  • 542 BCE

    Kambrium

    Kambrium
    Tekkisid kõik peamised organismide ehitustüübid. Kasvas planktiliste vetikate hulk. Kambriumi looma riiki tekkisid paljud selgrootute rühmad: käsnad, ainuõõssed, käsijalgsed. Paljudel loomadel kujunes mineraalne toes, näiteks koda tigudel ja karpidel.
  • 542 BCE

    Kambriumi plahvatus

    Kambriumi plahvatus
    Väga kiire loomade evulutsioon. Saakloomadel kujunes välja välisskelet, röövloomadel jõulised lõuad ja hambad. Sellist üheaegset evolutsiooni nimetatakse ka evolutsiooniliseks võidurelvastumiseks.
  • Period: 542 BCE to 1 BCE

    Fanerosoikum

  • Period: 542 BCE to 252 BCE

    Paleosoikum ehk vanaaegkond

  • 541 BCE

    Kambriumi plahvatus

    Kambriumi plahvatus
    541mln aastat tagasi. Enne kambriumi plahvatust olid enamik organisme suhteliselt lihtsad, koosnesid üksikutest rakkudest või väikestest mitmerakulistest organismidest, mis olid aeg-ajalt kolooniatesse organiseeritud. Kui mitmekesistamise kiirus hiljem kiirenes, muutus elu mitmekesisus palju keerulisemaks ja hakkas sarnanema tänapäevaga. Sellel perioodil ilmusid peaaegu kõik praegused loomade fülaadid.
  • 535 BCE

    Esimene kiskja Anomalocaris

    Esimene kiskja Anomalocaris
    535mln aastat tagasi. Anomalocaris oli Kambriumi merede peamine kiskja. Kambriumi fossiilid näitavad, et see loom oli sel perioodil laialt levinud. Teda peetakse Maa ajaloo esimeseks kiskjaks. Kasvasid nad 1,8m pikkuseks. Suurepärane nägemine, ujumiskiirus tänu tema keha kujule ja teravad ogad tema esijäsemete küljes tegid temast omaaja edukaima kiskja. Nad olid tänapäevaste lülijalgsete, kaasaarvatud vähkide ja krabide kauged esivanemad.
  • 530 BCE

    Esimesed kalad

    Esimesed kalad
    Arenesid välja pealuu ja selgroog, kuid lõualuud veel ei olnud.
  • 485 BCE

    Ordoviitsium

    Ordoviitsium
    Soojades troopikameredes elas rikkalik elustik: käsijalgsed, trilobiidid, korallid jt. Kliima oli valdavalt soe, kuid ajastu lõpul toimus kiire jahenemine mis lõppes jääajaga.
  • 470 BCE

    Esimesed taimed

    Esimesed taimed
    Varased maismaa taimed olid väikesed ja lihtsa ehitusega ning kasvasid niisketel, sageli üleujutatud aladel.
  • 460 BCE

    Ordoviitsiumi lõpu jäätumine

    Ordoviitsiumi lõpu jäätumine
    Jäätumine tõi kaasa ookeanipinna alanemise kuni 100m võrra. Paljud madal merealad muutusid kuivaks maismaaks. Elualade vähenemine tõi kaasa mereelustiku massilise väljasuremise
  • 450 BCE

    Ordoviitsiumi-Siluri väljasuremine

    Ordoviitsiumi-Siluri väljasuremine
    450mln aastat tagasi. Esimese massilise väljasuremise tagajärjel suri Maal 85% elavatest liikidest. Põhjustajaks kliimamuutus, mis muutis mereveetemperatuure. Ordoviitsiumi perioodi lõpus hõlmas massiline jäätumine kiiresti lõunaosa superkontinenti Gondwana. Lukustus suur osa maailma veest ja veetase alanes. See viis elupaikade ja toiduahelate hävinguteni. Jäätumise põhjusteks arvatakse Põhja-Ameerika Apalatši mägede teket. Kliimamuutusele on teadlased tänaseks välja käinud aga ka alternatiive.
  • 443 BCE

    Silur

    Silur
    Vee tase tõusis palju peale Ordoviitsiumi jääaja jää sulamist. Soojades meredes kujunesid käsnade, korallide ja lubivetikatele ehitatud rifid. Ujusid ka primitiivsed kalad. Maismaad hakkasid asustama esimesed loomad, kelle hulgas olid tuhatjalgsed, meriskorpionid ja skorpionid.
  • 419 BCE

    Devon

    Devon
    Troopikameredes elas rikkalik põhjaelustik: käsijalgsed, okasnahksed ja trilobiidid. Šelfimerede äärealadel ehitasid korallid, kihtpoorsed ja lubivetikad suuri riffe. Paljud kalad kasvasid väga suureks, näiteks rüükalad ja vihtuimsed.
  • 380 BCE

    Esimesed metsad

    Esimesed metsad
    Kui Devoni ajastu algul oli maismaataimestik veel hõre siis ajastu lõpuks olid tekkinud esimesed metsad. Esimesed puud olid nii praeguste puude kui ka sõnajalgtaimedega sarnased ning kasvasid umbes 10 meetri pikkuseks.
  • 370 BCE

    Esimesed kahepaiksed

    Esimesed kahepaiksed
    Ilmusid esimesed kahepaiksed- selgroogsed, kes olid võimelised lühikest aega ka maismaal hakkama saama. Nad liikusid maismaal nagu hülged.
  • 359 BCE

    Karbon

    Karbon
    Maismaad katsid võimsad metsad, kus elasid tänaste osjade, koldade ja sõnajalgtaimede hiigelsuured puukujulised eellased. Üleujutatud aladel kasvanud ja surnud metsade puudest kujunesid kivisöelademed. Karboni ajastuga võrreldes ei tekkinud kivisütt sama palju. Maismaal elas rohkesti lülijalgseid, osal putukatel tekkis lennuvõime.
  • 315 BCE

    Esimesed roomajad

    Esimesed roomajad
    Ilmusid esimesd teadaolevad sisalikud, kes olid kohastunud eluga maal täielikult.
  • 300 BCE

    Karboni- Permi jäätumine

    Karboni- Permi jäätumine
    Karboni lõpul ja Permi algul kattis õhuke jääkiht praeguse Lõuna-Ameerika, Aafrika, Madagaskari, Araabia, India, Antarktika ja Austraalia alasid.
  • 299 BCE

    Perm

    Perm
    Tekkis hiidmanner Pangaea, mida ümbritses hiiglaslik Panthalassa ookean. Hiidmandri siseala oli kaetud kuiva kõrbega, kus valitses karm kliima. Maismaaloomastikus olid ülekaalus roomajad, kes suutsid neis tingimustes elada. Taimestikus suurenes paljasseemnetaimede ülekaal, meredes aga luukalade osakaal.
  • 252 BCE

    Triias

    Triias
    Ajastu alguse elustik oli üsna liigivaene, sest permi ajastu lõpul toimunud väljasuremisest taastumiseks kulus elustikul kuni 10 miljonit aastat.
  • Period: 252 BCE to 66 BCE

    Mesosoikum ehk keskaegkond

  • 251 BCE

    Permi ajastu suur väljasuremine

    Permi ajastu suur väljasuremine
    Maailma ajaloo suurim väljasuremine, mille tulemusena kadus kuni 95% kõigist maad asustanud liikidest.
  • 250 BCE

    Permi- Triiase jääaeg

    Permi- Triiase jääaeg
    Arvatakse et suure väljasuremise põhjus Permi ajastul oli kliima järsk jahenemine ning maa kattumine õhukese jääkihiga.
  • 231 BCE

    Esimene dinosaurus Eoraptor

    Esimene dinosaurus Eoraptor
    231mln aastat tagasi. Esimene dinosaurus Maal oli Eoraptor. Tal oli sihvakas keha, mis kasvas umbes 1 meetri pikkuseks ja mille kaal oli umbes 10 kilogrammi. Jooksis ta tagajalgadel püsti. Sääreluu ja reieluu suurused viitavad tema kiirele jooksutempole. Tema esijäsemed olid vaid pool tagajäsemete pikkusest, mis viitab kahejalgsusele. Eoraptoril oli igal käel viis sõrme, millest kolme pikimat kasutas ta jahtimisel.
  • 230 BCE

    Esimesed dinosaurused

    Esimesed dinosaurused
    Ajastu lõpul toimunud uus väljasuremine andis dinosaurustele võimaluse muutuda peamiseks loomarühmaks maal.
  • 210 BCE

    Esimesed imetajad

    Esimesed imetajad
    Esimesed imetajad olid väikesed, ning elasid dinosauruste varjus.
  • 201 BCE

    Juura

    Juura
    Dinosaurused, imetajad, kahepaiksed ja roomajad vahetasid vähehaaval välja triiase ajastul levinud loomad. Ookeanides elas rohkelt merelisi roomajaid. Samuti elasid juura ajastu meredes juba tänapäeva tüüpi kalad. Suur osa maismaast oli kaetud tiheda paljasseemnetaimedest koosneva metsaga.
  • 180 BCE

    Esimesed krokodillid

    Esimesed krokodillid
    Esimest krokodilli leitud pealuud peeti algselt kala omaks, kuid umbes 250 aastat hiljem saadi aru, et see on krokodilli oma. Samuti arvatakse et krokodillid võisid olemas olla juba 250 miljonit aastat tagasi.
  • 170 BCE

    Juura- Kriidi külmaperiood

    Juura- Kriidi külmaperiood
    Arvatakse, et vulkaanide pursked põhjustasid kliima jahenemise ja lühikese jääaja.
  • 164 BCE

    Esimesed kilpkonnad

    Esimesed kilpkonnad
    Hilis juura kilpkonnadest on palju teateid ja säilmeid. Kõige rohkem Põhja- Ameerikast.
  • 150 BCE

    Esimesed linnud

    Esimesed linnud
    Vanim linnu fossiil on leitud Saksamaalt. Arvatakse, et linnud on välja arenenud teropoodide seltsist.
  • 145 BCE

    Kriit

    Kriit
    Maailma ajaloo üks soojemaid perioode. Maal jääd ei olnud. Ookeanides elasid plesiosaurused ja ihtüosaurused ning karbid. Maismaal valitsesid dinosaurused, ilmusid uued imetaja- ja linnuliigid.
  • 140 BCE

    Esimesed õistaimed.

    Esimesed õistaimed.
    Ilmusid esimesed õistaimed, mis vallutasid kiiresti kõik maismaa ökonišid ja hakkasid domineerima kogu maismaa taimestikus. Vanim teada olev õistaim oli veetaim umbes 130 miljonit aastat tagasi, kuigi õistaimed ilmusid juba palju varem.
  • 66 BCE

    Paleogeen

    Paleogeen
    Algas imetajate ja lindude kiire areng. Imetajad kujunesid suureks ja liigirikkaks rühmaks. Enamik imetajaid elas maismaal, kuid vaalade eellased asusid elama meredesse. Paleogeeni ajastu algul oli kliima soe ja niiske, troopilised metsad kasvasid ka suurtel laiuskraadidel. See härel hakkas kliima jahenema järk- järgult ning valdavaks muutusid heitlehelised taimed. Kujunesid ka ulatuslikud rohumaad- preeriad ja savannid, mis asendasid seniseid metsi.
  • Period: 66 BCE to 1 BCE

    Kainosoikum ehk uusaegkond

  • 65 BCE

    Dinosauruste väljasuremine

    Dinosauruste väljasuremine
    Toimus suur väljasuremine, kus surid dinosaurused, paljud merelised roomajad jt. Põhjuseks peetakse meteoriidi kokkupõrget maaga.
  • 34 BCE

    Kainosoikumi jäätumine

    Kainosoikumi jäätumine
    Kestab tänapäevani.Arvestatakse sisse kõiki Maa osi mis on aasta ringselt kaetud jääga. Algust arvatakse alates Antarktika jää tekkimisest.
  • 23 BCE

    Neogeen

    Neogeen
    Mandrite geograafia, samuti loomastiku ja taimestiku põhijooned omandasid tänapäevase ilme.Laiemalt hakkasid levima maod, konnad ja laululinnud ning rotid ja hiired. Aafrikas ilmusid varaseed hominiidid. Maa kliima jahenes ning see tõi kaasa korduvaid jäätumisi. Kujunes pooluste jääkate.
  • 3 BCE

    Esimesed inimeste eellased

    Esimesed inimeste eellased
    2,8 miljonit aastat tagasi ilmusid inimese vahetud eellased- perekond Homo esindajad, kelle Aafrikas alanud evolutsioon on viinud tänapäevase inimese Homo sapiens'i tekkimiseni.
  • 3 BCE

    Kvaternaar

    Kvaternaar
    Ajastu jooksul suri välja palju imetajaid: nt mammutid ja karvased ninasarvikud, ning linnuliike: nt dodod ja moad. Mitmete loomade väljasuremist seostatakse inimese üha kasvava mõjuga planeedi elustikule.