Geological time scale

Geokronoloogiline skaala Greg G2R3

  • 4600 BCE

    Hadaikum

    Hadaikum
    Kestis 4,6 mld kuni 4 mld aastat tagasi. Maa teke. Periood oli vulkaaniliselt aktiivne, sagedased meteoroodisajud. Hadaikumi lõpuks kujunesid algne maakoor, atmosfäär ja ookeanid. Kivimeid on säilinud sellest perioodist Austraalias, Kanadas ja Gröönimaal.
  • Period: 4600 BCE to 4000 BCE

    Hadaikum

  • 4500 BCE

    Kuu teke

    Kuu teke
    4,5 mld aastat tagasi Maa põrkus kokku Theiaga ja moodustus Kuu.
  • 4000 BCE

    Arhaikum ehk ürgeoon

    Arhaikum ehk ürgeoon
    4 mld kuni 2,5 mld aastat tagasi Arhaikumi meredes arenesid algelised eluvormid. Arhaikumi ladestustest on pärit vanimad leitud stromatoliidid.
  • Period: 4000 BCE to 2500 BCE

    Arhaikum ehk ürgeoon

  • 2500 BCE

    Proterosoikum ehk agueoon

    Proterosoikum ehk agueoon
    2,5 mld kuni 542 mln aastat tagasi suurenes atmosfääris ja ookeanide pinnakihis hapnikusisaldus. Toimus mitu suurt jäätumist, mil Maa oli ulatuslikult jääga kaetud. Aegkonna lõpus ilmus pehmekehaline Ediacara elustik.
  • Period: 2500 BCE to 542 BCE

    Proterosoikum ehk agueoon

  • 2100 BCE

    Mitmerakuliste organismide teke

    Mitmerakuliste organismide teke
  • 542 BCE

    Kambrium

    Kambrium
    Kambriumi kestus oli 542 eKr - 485 eKr. Tekkisid kõik peamised organismide ehitustüübid ja suurem osa tänapäevastest loomahõimkondadest. Kasvas planktiliste vetikate hulk ning vetikad olid toiduks rikkalikule loomastikule, loomariiki ilmusid paljud selgrootud: käsnad, ainuõõssed, käsi- ja lülijalgsed ning limused ja esimesed kalad. Paljudel loomadel kujunes ka mineraalne toes ning välisskelett. Saak- ja röövloomade üheaegset evolutsiooni nim. evolutsiooniliseks võidurelvastumiseks.
  • Period: 542 BCE to 1 CE

    Fanerosoikum

  • Period: 542 BCE to 252 BCE

    Paleosoikum ehk vanaaegkond

  • 530 BCE

    Esimesed kalad

    Esimesed kalad
    Polnud tänapäeva kalade sarnane. Neil puudusid ka lõualuud.
  • 485 BCE

    Ordoviitsium

    Ordoviitsium
    Ordoviitsiumi kestus oli 485 eKr - 443 eKr. Ilmusid esimesed maismaataimed. Soojades troopikameredes elas rikkalik elustik: korallid, trilobiidid, käsijalgsed. Selle ajastu kliima oli valdavalt soe. Ajastu lõpul hakkas toimuma kliima jahenemine, mis lõppes jääajaga. Ookeanipind alanes kuni 100m võrra ja muutis paljud madalmered maismaaks. Selle tõttu hakkas ka mereelustik massiliselt väljasurema.
  • 480 BCE

    Esimesed maismaataimed

    Esimesed maismaataimed
    Esimesed maismaataimed olid samblalaadsed ja nõudsid niisket kliimat. Hiljem kui taimed hakkasid moodustama vahalaadseid aineid enda katteks, hakkasid taimed tekkima ka kuivematesse piirkondadesse.
  • 443 BCE

    Silur

    Silur
    Silur kestis 443 eKr - 419 eKr. Siluri ajastu soojades meredes kujunesid käsnade, lubivetikate ja korallide ehitatud rifid ja ujusid primitiivsed kalad. Taimed jätkasid maismaa asustamist. Esimesed maismaataimed olid väikesed ja lihtsa ehitusega ning kasvasid niisketel/üleujutavatel aladel. Maismaad hakkasid asustama ka loomad, kellest esimeste hulka kuulusid tuhatjalgsed ja skorpionid.
  • 419 BCE

    Devon

    Devon
    Devoni aeg oli 419 eKr - 359 eKr. Troopikameredes elas rikkalik põhjaelustik: okasnahksed, trilobiidid ja käsijalgsed. Šelfimerede äärealadel olid suured riffid. Paljud meresid ja järvi asustanud kalad (nt. rüükalad) kasvasid väga suureks ning olid tolleaegsed tippkiskjad. Ajastu algul oli maismaataimestik veel madal ja hõre, kuid ajastu lõpuks olid tekkinud esimesed metsad. Ilmusid ka esimesed kahepaiksed- selgroogsed, kes said lühikest aega ka maismaal hakkama.
  • 390 BCE

    Esimesed metsad

    Esimesed metsad
    Algul oli puude evolutsiooni kaks põhilist eesmärki hoida ennast püsti ja mitte välja kuivada.
  • 370 BCE

    Esimesed kahepaiksed

    Esimesed kahepaiksed
    Põhimõtteliselt nelja jalaga kalad algul.
  • 359 BCE

    Karbon

    Karbon
    Karboni aeg oli aastatel 359 eKr - 300 eKr. Võimsates karboni metsades kasvasid tänapäaeva sõnajalgade, osjade ja koldade hiigelsuured puukujulised eellased. Üleujutavatele aladel kasvanud metsade surnud puidust kujunesid kivisöelademed. Karboni ajastul oli võrreldes teiste ajastutega kõige rohkem kivisütt tekkinud. Maismaal elas rohkesti lülijalgseid, kellest osadel tekkis lennuvõime. Maismaale ilmusid ka esimesed roomajad.
  • 300 BCE

    Perm

    Perm
    Perm oli 300 eKr - 252 eKr. Tekkis hiidmanner Pangaea, mida ümbritses Panthalassa ookean. Mandri siseala oli kaetud kõrbega, kus valitses karm kliima. Maismaaloomastikus olid ülekaalus roomajad, kes suutsid tingimustega kohaneda. Sellel ajastul suurenes paljasseemnetaimede osakaal ning meredes luukalade osakaal. Permi ajastu lõppes Maa ajaloo suurima väljasuremisega, mille tulemusena kadus kuni 95% Maad asustanud liikidest.
  • 252 BCE

    Triias

    Triias
    Triias oli aastatel 252 eKr - 200 eKr. Tohutu väjasuremise pärast permi ajastul, oli see ajastu üsna liigivaene. Väljasuremisest taastumiseks kulus elustikul kuni 10 mln aastat. Triiase ajastul ilmusid esimesed dinosaurused, kes muutusid ajastu lõpul järgneva väljasuremise tõttu peamiseks loomarühmaks maismaal. Triiases ilmusid ka esimesed imetajad. Meredes suurenes ammoniitide ja karpide osakaal.
  • Period: 252 BCE to 66 BCE

    Mesosoikum ehk keskaegkond

  • 225 BCE

    Dinosauruste ilmumine

    Dinosauruste ilmumine
    Oli liha söövaid dinosaurusi kui ka ainult taimi söövaid.
  • 200 BCE

    Imetajate ilmumine

    Imetajate ilmumine
  • 200 BCE

    Juura

    Juura
    Juura aeg oli aastatel 200 eKr - 145 eKr. Dinosaurused, imetajad, kahepaiksed ja roomajad vahetasid vähehaaval välja triiase ajastul levinud loomad. Sellel ajastul ilmusid esimesed linnud, krokodillid ja kilpkonnad. Ookeanides elas rohkelt merelisi roomajaid (plesiosaurused ja ihtüosaurused). Juura ajastu meredes leidus ka tänapäevaseid kalu. Maismaast oli enamik kaetud tiheda paljasseemnetaimedest koosneva metsaga.
  • 150 BCE

    Esimesed linnud

    Esimesed linnud
    Esimesed linnud olid rohkem dinosauruste sarnased kui tänapäeva lindude.
  • 145 BCE

    Kriit

    Kriit
    Kriidi ajastu oli aastatel 145 eKr - 66 eKr. Ilmusid esimesed õistaimed, mis hakkasid kiiresti domineerima kogu Maa maismaataimestikus. Esimesed mesilased. Ookeanid ja mered olid asustatud suuresti plesiosauruste, ihtüosauruste ja rudistidega. Maismaal valitsesid endiselt dinosaurused, kuid arenesid ka uued linnu - ja imetajaliigid. Ajastu lõpul toimus uus väljasuremine, mille käigus hävisid dinosaurused, paljud merelised roomajad jne. Väljasuremise põhjuseks peetakse meteoriidiplahvatust.
  • 66 BCE

    Paleogeen

    Paleogeen
    Paleogeen oli aastatel 66 eKr - 23 eKr. Paleogeeni ajastul hakkas kiire lindude ja imetajate evolutsioon. Jäneste, kasside teke. Imetajad kujunesid väikesest asurkonnast suureks ja liigirikkaks rühmaks. Enamik imetajaid elas maismaal, kuid vaalade eellased asusid elama meredesse. Ilmusid esimesed primaadid. Alguses oli kliima soe ja niiske, kuid see hakkas järk-järgult jahenema ning valdavaks muutusid heitlehised taimed. Paleogeenis kujunesid preeriad ja savannid, mis asendasid seniseid metsi.
  • Period: 66 BCE to 2 BCE

    Kainosoikum ehk uusaegkond

  • 23 BCE

    Neogeen

    Neogeen
    Neogeen oli aastatel 23 eKr - 2,5 eKr. Neogeeni ajastul omandasid mandrite geograafia ning loomade ja taimestiku põhijooned tänapäevase ilme. Laiemalt levisid maod, konnad, laululinnud ning rotid ja hiired. Sellel ajastul kujunesid välja tänapäevased imetajad ja linnud. Aafrikas ilmusid hominiidid ehk inimeste eellased. Neogeenis oli korduvaid jäätumisi maa kliima jahenemise tõttu. Selle tõttu kujunes poollustel jääkate.
  • 20 BCE

    Homo sapiens

    Homo sapiens
  • 2 BCE

    Kvaternaar

    Kvaternaar
    Kvaternaar on alates aastast 2.5 eKr kuni tänapäevani. Kvaternaari ajastu algul ilmusid inimese vahetud eellased - perekond Homo esindajad. Aafrikas alanud evolutsioon on viinud Homo tänapäevase inimese ehk homo sapiensini. Kvaternaari jooksul on välja surnud palju imetaja- ja linnuliike (nt mammutid, karvane ninasarvik, moa, dodo). Mitmete loomade väljasuremist seostatakse inimese üha kasvava mõjuga planeedi elustikule.
  • Period: 2 BCE to

    Kvaternaar