Geokronoloogiline skaala

Geokronoloogiline skaala Älis R2

By alis.M
  • 4600 BCE

    Hadaikum

    Hadaikum
    Kestvus 4,6 kuni 4 mld aastat tagasi. Sellest perioodist pärit kivimeid võib leida Gröönimaalt, Kanadast ja Austraalisast. Vulkaaniliselt aktiivne, Maas tabavad meteoriidisajud. Perioodi lõpul kujuneb algne maakoor, atmosfäär ja ookeanid.
  • Period: 4600 BCE to 4000 BCE

    Hadaikum

  • 4500 BCE

    Kuu teke

    Kuu teke
    Maa põrkas kokku taevakehaga ja moodustus Maa kaaslane Kuu.
  • 4000 BCE

    Arhaikum ehk ürgeoon

    Arhaikum ehk ürgeoon
    Kestvus 4 - 2,5 mld aastat tagasi. Perioodil arenesid meredes algelised eluvormid. Perioodi ladestutest on leidud vanimad stromatoliidid ja paljudes stromatoliitides on säilinud bakterifossiile.
  • Period: 4000 BCE to 2500 BCE

    Arhaikum ehk ürgeoon

  • 2500 BCE

    Proterosoikum ehk agueon

    Proterosoikum ehk agueon
    Kestvus 2500 - 542 mld aastat tagasi. Perioodil suurenes tänu fotosünteesivate tsüanobakterite elutegevusele hapnikusisaldus atmosfääaris ja ookeanide pinnakihis. Perioodil toimus ka mitmeid suuri jäätumisi, mis katsid Maa jääga. Aegkonna lõppul tekkis pehmekehaline nn Ediacara elustik, kuhu kuulavad osad tänapäevast rühmade esindajad kui ka välja surnud organismirühmad.
  • Period: 2500 BCE to 542 BCE

    Proterosoikum ehk agueon

  • 542 BCE

    Kambrium

    Kambrium
    Kestvus 542 kuni 485 mln aastat tagasi. Sel perioodil tekkisid enamus organismide ehitustüübid, mis on suurem osa loomahõimkondadest. Perioodil kasvas planktiliste vetikate hulk kui ka ilmusid paljud selgrootute rühmad. Paljudel loomadel kujunes välja ka mineraalne toes.
  • Period: 542 BCE to 1 BCE

    Fanerosoikum

  • Period: 542 BCE to 252 BCE

    Paleosoikum ehk vanaaegkond

  • 485 BCE

    Ordoviitsium

    Ordoviitsium
    Kestvus 485 kuni 443 mln aastat tagai. Perioodil elasid soojades troopikameredes rikkalik elustik nt korallid, trilobiidid, käsijalgsed jne. Ilmusid ka esimesed maismaataimed. Ajastu lõppul toimus kiire kliima jahenemine ja see lõppes jääajaga. Jääajaga kaasnes elualade vähenemine ja see tõi omadega kaasa paljude mereelustiku väljasuremise.
  • 443 BCE

    Silur

    Silur
    Kestvus 443 kuni 419 mln aastat tagasi. Perioodil kujunesid soojades meredes käsnades, korallides ja teiste mere olevuste ehitatud rifid ja ujusid primitiivsed kalad. Perioodil jätkasid maismaal taimede maismaal asustumine. Smuti hakkasid asustuma ka esimesed maismaaloomad nt skorpionid, mereskorpionid.
  • 419 BCE

    Devon

    Devon
    Kestvus 419 kuni 359 mln aastat tagasi. Sel perioodil oli troopikameredes rikkalik põhjaelustik. Meredesse ja järvedesse ilmusid suured kalad, kellest said selleaegsed tippkiskjad. Olid ka suuremad maismaa muutused. Ajastu lõpul ilmusid esimesed metsad ja samuti ilmusid ka kahepaiksed - selgrooksed, kes said lühikest aega maismaal elada.
  • 359 BCE

    Karbon

    Karbon
    Kestvus 359 kuni 299 mln aastat tagasi. Perioodil katis maismaad juba võimsad metsad. Karboni ajastuga tekkis võrreldes teistega palju kivisütt. Mismaal elas palju lülijalgseid ja osadel tekkis ka lennuvõime. Ilmusid esimesed maismaal elavad roomajad.
  • 299 BCE

    Perm

    Perm
    Kestvus 299 kuni 252 mln aastat tagasi. Sel ajastul tekkis hiidmanner Pangaea, mida ümbritses hiiglaslik Panthalassa ookean. Mandri sisealal oli kaetud kuiva kõrbega, kus oli karm kliima. Maismaal oli roomajate ülekaal ja sel ajastul arenesid taimes edasi paljasseemnetaimedeks. Periood lõppes suure väljasuremisega, kus kadus 95% kõigist Maad asustanud liikidest.
  • 252 BCE

    Triias

    Triias
    Kestvus 252 kuni 201 mln aastat tagassi. Periood oli väga liigvaene ja elu taastumiseks kulus kuni 10 mln aastat. Ilmusid esimesed dinosaurused ja ajastu lõpul toimunud väljasuremine muutis dinosaurused peamiseks loomarühmaks maismaal, samuti ka esimesed imetajad ja suurenes ammoniitide ja karpide osakaal.
  • Period: 252 BCE to 66 BCE

    Mesosoikum ehk keskaegkond

  • 201 BCE

    Juura

    Juura
    Kestvus 201 kuni 145 aastat tagasi. Perioodil elasid dinosaurused, imetajad, kahepaiksed ja roomajad. Ilmusid esimesed linnud, kilpkonnad ja ka krokodillid. Ajastu meredes elasid juba tänapäeava tüüpi kalad. Maismaal oli enamasti kaetud paljasseemnetaimedega.
  • 145 BCE

    Kriit

    Kriit
    Kestvus 145 kuni 66 mln aastat tagasi. Perioodli ilmusid esimesed õistaimed. Maismaad valitses dinosarused, uued väljaarenenud imetajad ja linnuliigid. Perioodil lõpul toimus suur välja suremine, kus kadusid dinosaurused ja paljud merelised roomajad. Arvatakse väljasuremis üõhjuseks meteoriidiplahvatust.
  • 66 BCE

    Paleogeen

    Paleogeen
    Kestvus 66 kuni 23 mln aastat tagasi. Perioodil toimus imetajatel ja lindudel kiire evolutsioon. Enamus imetajaid elas maismaal, aga vaalade eelased elasid meredes. Ilmusid ka esimesed primaadid. Ajastu algul oli kliinma soe ja niikske, aga see hakkas järk-järgult jahenema. Perioodil kujunesid ulatuslikud rohumaad, savannid ja preeriad, mis asendasid seniseid metsi.
  • Period: 66 BCE to 1 BCE

    Kainosoikum ehk uusaegkond

  • 23 BCE

    Neogeen

    Neogeen
    Kestvus 23 kuni 2,5 mln aastat tagasi. Perioodil hakkasid levima maod, konnad, laululinnud, rotid ja hiired. Perioodil kujunes välja tänapäevane imetajad ja linnud. Aafrikasse ilmusid inimeste eelased hominiidid. Kliima jahenes oluliselt, mis tõi kaasa jäätumise ja poolustel kujunes jääkate.
  • 2 BCE

    Kvaternaar

    Kvaternaar
    Kastvus 2,5 mln aastat tagasi kuni tänapäevani välja. Perioodi algul arenes välja inimese vahetud eelane - perekond Homo esindajade. Perioodil suri välja paljud imetajad nt mammutid ja linnuliike nt dodo. Väljasuremist seostatakse inimese üha suuremat mõju planeedi elustikule.