-
Kolmekümne aastane sõda
Saksamaad laastas Kolmekümneaastane sõda (1618-1648), millesse oli haaratud suur hulk teisi riike (Prantsusmaa, Hispaania, Rootsi, Taani, Madalmaad).
Allikas opiq. -
Perekond
Inimese kõige kindlam tugi oli tema perekond. Varauusajal koosnes perekond isast, emast ja lastest. Sellist pere vormi nimetatakse tuumikperekonnaks. Vähem oli levinud suurpere, mille puhul ühe katuse all elas rohkem põlvkondi: vanavanemad ja nende täisealised lapsed oma lastega. Suurpered olid sagedasemad Ida- ning Lõuna-Euroopas, kus suuremad talud nõudsid rohkem töökäsi. Maaomandi jagunemine pärijate vahel suurendas ka seal tuumikperekondade osatähtsust.
Allikas opiq -
Katk
Uusaja jooksul vähenes märkimisväärselt ka nakkushaigustesse suremine. Viimased katkuepideemiad laastasid Inglismaad 1665. a, Eesti ala Põhjasõja ajal 1710.–1711. a, Prantsusmaad 1720. a ja Venemaad 1770. aastatel. Katkust saadi jagu, kuna hügieenitingimused paranesid ja inimesed hakkasid ennast rohkem pesema ning rakendati abinõusid, mis takistasid katku levikut.
Allikas opiq. -
Väike Jääaeg
- sajandi kriisi tegi veelgi raskemaks Euroopat tabanud jahenemine, mis muutis talved erakordselt külmaks ning suved tavalisest vihmasemaks. Seda perioodi on nimetatud ka väikeseks jääajaks. Tolle aja Madalmaade elu-olu kujutavatel maalidel näeme, kuidas inimesed kelgutavad ja kanalitel uisutavad, mis tänapäeval on võimalik vaid väga üksikutel talvedel. Allikas opiq.
-
Naise roll ühiskonnas ja perekonnas
Ametid, mis olid seotud juhtimisega või nõudsid haridust (riigi- ja sõjaväejuhid, vaimulikud, juristid, arstid, õpetlased) olid varauusajal meeste käes. Vallalise naise elu ei peetud täisväärtuslikuks. Katoliiklikes maades võidi sellisel juhul minna kloostrisse nunnaks . Naise põhiline koht oli aga kodus, ent ka seal pidi ta mehe sõna kuulama. 18. sajandil hakkasid valgustusaja kirjamehed nõudma naistele meestega võrdsemat kohtlemist.
Allikas opiq. -
Teenijad
Perega sama katuse all elasid teenijad, keda linnas nimetati majateenijateks ja maal taludes sulasteks ja tüdrukuteks. Teenijaamet andis võimaluse elatist teenida neile, kellel polnud võimalik oma kodu ülal pidada. Sageli lahkusid teismelised lapsed kodust ja hakkasid teenijateks, et oma perekonna majanduslikku olukorda kergendada. Teenijaamet oli kõige levinum vaheaste vanematekodu ja abielu vahel.
Allikas opiq.