Euroopa 19. sajandil

  • Period: to

    Klassitsism

    Klassitsism on 16.–19. sajandi kunstisuund, mis lähtus renessansiaja antiigiharrastusest ja avaldus paljude Euroopa maade arhitektuuris, kujutavas kunstis, kirjanduses, teatrikunstis ja muusikas.
  • Period: to

    Napoleon I valitsemisaeg

    Napoleon oli terava mõistuse ja väga hea mäluga, seetõttu suutis ta vastaseid lahingus üllatada ja keerulisi olukordi kiirelt lahendada, samuti teadis ta peast paljude oma sõdurite nimesid, millest viimased vaimustuses olid. Ta oli ka sügavalt haritud. Ta lemmikaine oli matemaatika, kuid tal olid ka head teadmised kirjandusest, ajaloost ja geograafiast ning teda huvitasid valgustusaja teosed.
    Napoleoni töövõime oli suur ja vajadusel võis ta ööpäevas vaid 2–3 tundi magada. Ta suutis tegeleda korr
  • 1802. aasta talurahvaseadus

    Kehtis Eestimaa kubermangus
    Esimene talurahva seadustik
    Talupoeg sai õiguse vallasvarale
    Talude pärandatav kasutamisõigus, kui koormised tasutud.
    Piirati talupoegade müüki
  • 1804. aasta talurahvaseadus

    Pandi alus teokoormiste normeerimisele
    Keelati talupoegade võõrandamine maast lahus
    Liivimaale loodi ka vallakohtud
    Liivimaal samuti talupoegade õigus vallasvarale ja talude pärandatav kasutamisõigus
  • Period: to

    Viini kongress

    Kongressi eesmärgiks oli lahendada mitmeid Prantsuse revolutsioonisõdadest, Napoleoni sõdadest ja Saksa-Rooma riigi lõpetamisest tekkinud probleeme. Tulemuseks oli kontinendi poliitilise kaardi ümberjoonistamine, Prantsusmaa, Napoleon I rajatud Varssavi hertsogkonna, Hollandi, Reiniäärsete riikide, Saksimaa ja mitmete Itaalia territooriumide piiride kehtestamine.
  • Saksa liidu loomine

    Saksa liidu loomine
    Saksa Liit (saksa Deutscher Bund) oli Kesk-Euroopa riikide liit, mis loodi 1815. aastal Viini Kongressil kui 1806. aastal kaotatud Püha Rooma riigi järeltulija.
  • Period: to

    Louis XVIII valitsemisaeg

    Louis XVIII oli tüse ning haiglane, üsna sarnane oma vanemale vennale, keda rahvas hea sõnaga ei meenutanud. Kuigi Louis ei muuda alguses eriliselt Napoleoni loodud riigisüsteemi, ei anna ka see tema populaarsusele midagi juurde. Hiljem langeb Louis XVIII ultratagurlike rojalistide mõju alla ning tema maine rahva silmis langeb veelgi. Kui Louis XVIII 1824. aastal sureb, leinab rahvas (ja eriti uuem põlvkond) pigem Napoleoni, kelle hiilgus ja populaarsus on saanud uut jõudu tema surma läbi.
  • 1816/1819 talurahvaseadus

    1816 Eestimaal
    1819 Liivimaal
    Talupoeg vabastati pärisorjusest maata
    Perekonnanimede panek
    Maad tuli rentida mõisniku poolt kehtestatud hinnaga
    Piirati liikumisvabadust
    Ühe mõisa küladest moodustati vallad
  • Period: to

    Charles X valitsemisaeg

    Charles X kuningaks kroonimine leidis aset vana kombe kohaselt Reimsi katedraalis 1825. aastal. Vana kombe taastamine ei olnud samas eriti arukas, kuna ühelt poolt oli selleks ajaks juba niigi palju kuningate jumalikus päritolus kahtlejaid, samuti teadis rahvas väga hästi, et nii pühitsetud palsam kui ka püha ampull (pudel) pidid olema vähemalt ühe korra hävitatud.
  • Period: to

    Nikolai I valitsusaeg

    Valitses venemaad kui sõjaväekasarmut, pöörates tähelepanu ainult riigi sõjalise jõu kasvatamisele. Moodustas keisririigi kontrollimiseks Isikliku Kantselei.
  • Period: to

    Realism

    Realism (ladina realis 'tõeline, asine') kirjanduses tähendab nii reaalsusele lähedast kujutusviisi kui ka kirjandusvoolu, milles kirjanduse lähedus tõsielule seatakse omaette eesmärgiks. Realistlik kirjandus kujutab tegelikku elu ja püüab seda teha võimalikult tõepäraselt, väldib tegelikkuse idealiseerimist ja üleloomulikkust.
  • Period: to

    Louis Philippe valitsemisaeg

    1. aastal, pärast Juulirevolutsiooni, tõusis ta Louis-Philippe I nime all Prantsusmaa troonile, kus valitses esialgu küllaltki edukalt. Oma poliitikas toetus ta jõukale keskklassile ning teenis seetõttu ära hüüdnime "kodanlasest kuningas". Tema valitsusaega nimetatakse tavaliselt Juulimonarhiaks.
    2. aastal tabas maad aga majanduskriis ning kuninga valitsuse autoriteet langes kiiresti. Järgmise aasta alguses puhkesid mitmel pool, eriti Pariisis, mässud ning kuningas põgenes Suurbritanniasse
  • Hambachi pidu

    Hambachi pidu
    Saksa natsionaaldemokraatlik festival, mis oli mitte-poliitilise laada kattevarjus. Suurim selle ajastu Saksamaa ühtsuse, vabaduse ja demokraatia avalik demonstratsioon
  • Elektrimootor

    Elektrimootor
    Esimene elektrimootor, mis oli võimeline masinaid liigutama, leiutati briti teadlase William Sturgeoni poolt. Patenteeriti Thomas Davenporti poolt aastal 1837.
  • Esimene hõõglamp

    Esimene hõõglamp
    1835.a. demonstreeris James Bowman Lindsay oma püsival elektrijõul töötavat valgustit ja nii on Lindsay tuntud kui esimese hõõglambi leiutaja.
  • Period: to

    Kuninganna Victoria valitsemisaeg

    Suurbritannia ja Iirimaa Ühendkuningriigi kuninganna Victoria valitsemisaja kestus oli 63 aastat ja 7 kuud, aastatel 1837–1901. Victoria oli pikima valitsusajaga naismonarh maailma ajaloos ja pikima valitsusajaga Briti monarh. Ta asus troonile 18-aastaselt.
    Tema valitsemisaeg sai tuntuks Victoria ajastu nime all. See oli periood, mille jooksul arenes kiiresti Suurbritannia tööstus, kultuur, poliitika, teadus ja sõjandus.
  • Telegraaf

    1. aastal lõi Samuel Morse oma versiooni elektrilisest telegraafist. Koos oma assistendi Alfred Vailiga lõi ta selle süsteemi jaoks ka tähestiku, mida tuntakse morsekoodi all.
  • Esimene fotoaparaat (kasutatav)

    Esimene fotoaparaat (kasutatav)
    Esimene praktiliselt kasutatav fotoaparaat loodi 1837. aastal. Varasemad mudelid olid kõik väga pika säriajaga (umbes 8 tundi), kuid sellel mudelil, mis oli Louis Daquerre'i looming, oli säriaeg juba paar minutit.
  • Eetrinarkoos

    Eetrinarkoos
    William T.G. Morton osales avalikul eetrinarkoosi demonstratsioonil Bostoni Ether Dome'is.
  • Frankfurdi Rahvuskogu

    Frankfurdi Rahvuskogu
    Frankfurdi Rahvuskogu, ka Frankfurdi parlament (saksa keeles Frankfurter Nationalversammlung), oli Saksamaa esinduskogu Saksa märtsirevolutsiooni ajal 1848–1849. Frankfurdi Rahvuskogu oli esimene vabadel valimistel valitud kogu Saksamaa esinduskogu.
  • Period: to

    Napoleon III valitsemisaeg

    Keisrina edendas Napoleon III hoogsalt majanduselu, arendas Prantsusmaa raudteevõrku ja hoolitses mõnevõrra laiade masside hüveolu eest. Kuni 1860. aastani toetus ta rahvahääletustele (kõik rahvahääletused toetasid tema valitsust kuni keisririigi lõpuni välja), seejärel loodi valitav rahvaesindus. Kuid ta absolutistliku värvinguga sisepoliitika, mis toetus kirikule, sõjaväele ja bürokraatiale, põhjustas, hoolimata mõningaist liberaalseist mööndustest, üha suureneva vabariikliku opositsiooni.
  • Period: to

    Aleksander II valitsemisaeg

    Radikaalsete reformide aeg. Ehitati üles Nikolai I ajal viimseni kurnatud Vene keisririiki, viies läbi erinevaid reforme (näiteks kohtureform 1864. aastal) haritlaste abil.
  • 1849/1856/1865 talurahvaseadus

    Maa jagati mõisamaaks ja talumaaks
    Talumaade mõisamaade külge liitmine keelati
    Talupoegadele anti õigus talusid päriseks osta
    Teorendilt raharendile üleminek
    Algas talude krunti ajamine
    Mõõdeti talude piirid täpselt välja
    Taluperemees vabastati teotööst.
  • Ajalehe "Postimees" asutamine

    Ajalehe "Postimees" asutamine
    Postimeest loetakse kõige vanemaks Eesti ajaleheks. Leht ilmus esimest korda 5. juunil 1857. aastal nädalaleht Perno Postimees nime all Johann Woldemar Jannseni juhatusel. Aastal 1886 kolis leht Tartusse ning ilmus edaspidi nime all Postimees.
  • "Liikide tekkimine"

    "Liikide tekkimine"
    "Liikide tekkimine" (ingl "The Origin of Species") on briti loodusuurija Charles Darwini raamat, mis on üks bioloogia klassikalisi teoseid. Darwin väidab selles, et organismid on välja arenenud evolutsiooni käigus loodusliku valiku toimel. Raamat ilmus 24. novembril 1859 ja müüdi kohe läbi. Raamat põhjustas tollal suurt poleemikat, sest ta eitas Piiblis kirjeldatud loomisloo vajalikkust.
  • Period: to

    Impressionism

    Impressionism oli 19. sajandi maalikunsti vool, mis sai alguse 1860. aastatel oma kunstinäitusi korraldama hakanud Pariisi kunstnike vabast ühendusest. Vool sai nime Claude Monet' maali "Impression, soleil levant" ("Impressioon. Tõusev päike") järgi. Sõna "impressionism" laskis kogemata käibele kunstikriitik Louis Leroy, kes kasutas seda ühes satiirilises retsensioonis väljaandes Le Charivari.
  • Period: to

    Wilhelm I valitsemisaeg

    Wilhelm I oli konservatiivne, kindlate harjumuste ja militaristliku eluviisiga äärmiselt sihikindel mees, kes tõi Preisi poliitikasse Otto von Bismarcki. Ta tegi palju ära Saksamaa ühendamiseks ning saavutas ka enda Saksa keisriks kuulutamise (Versailles' peeglisaalis).
  • Pärisorjade vabastamine Venemaal

    Keisri manifestiga kaotati pärisorjus kogu riigis. Talupojad vabastati pärisorjusest ning osa haritavaid maid anti talupoegadele pika järelmaksuga väljaostmiseks. Reformi elluviimine kujunes pikaajaliseks, kuna järelmaksuaeg oli 49 aastat.
  • Period: to

    Bismarcki ajastu

    Saksa poliitik, esimene Saksamaa riigikantsler. Bismarcki suurimaks teeneks peetakse Saksamaa ühendamist. Otto von Bismarck on käinud ka Eestis. 27. juulil 1867 tuli ta laevaga Lübeckist Tallinna ja sealt edasi vahepeatustega Raikkülla oma vana sõbra ja poliitilise nõuniku Vene küsimustes Alexander von Keyserlingi juurde.
  • Patenteeritakse Gatlingi kuulipilduja

    Patenteeritakse Gatlingi kuulipilduja
    Gatlingi kuulipilduja oli mitme toruga ja laadis automaatselt, kuid ei tulistanud automaatselt: ta vajas inimest, kes iga lasu jaoks eraldi vajutaks päästikule. Kodusõjas seda ametlikult ei kasutatud, USA sõjaväe relvastusse võeti see alles 1866. Hiljem täiustati Gatlingi kuulipildujat korduvalt ja saavutati laskekiirus 1500 lasku minutis. Kuna inimene ei suuda nii kiiresti päästikule vajutada, siis paigaldati selleks kuulipildujale elektrimootor.
  • Esimene inimjõu abita liikuv allveelaev

    Esimene inimjõu abita liikuv allveelaev
    Nimetuseks Plongeur (pr. keeles sukelduja), disainitud Kapten Siméon Bourgeois ja mereväe ehitaja Charles Brun'i poolt.
  • Passiseadus

    Inimesed saavad liikumisvabaduse isikut tõendavate dokumentide näol
  • Esimene üldlaulupidu

    Esimene üldlaulupidu
    I üldlaulupidu toimus 18.–20. juunil 1869. aastal Tartus. Esimese üle-eestilise laulupeo idee algataja, peamine elluviija ja üldjuht oli Johann Voldemar Jannsen. Laulupeol osales 4 orkestrit 56 puhkpillimängijaga ja 822 lauljat ehk kokku 878 esinejat.
  • Teatri "Vanemuine" asutamine

    Teatri "Vanemuine" asutamine
    Vanemuise teatri sünniks loetakse Lydia Koidula "Saaremaa onupoja" lavastamist mängu- ja lauluseltsis "Vanemuine" 24. juunil 1870. aastal.
  • Period: to

    Prantsusmaa III vabariik

    Jätkus aktiivne koloniaalpoliitika ning Prantsusmaast saab Inglismaa järel suuruselt teine koloniaalriik maailmas. Peamine vaenlane sel ajastul oli Saksamaa, kelle vastu otsiti 1870. aastal saadud häbistava kaotuse eest kättemaksu. See õnnestus I maailmasõjas, kuid sakslased vastasid Prantsusmaa vallutamisega II maailmasõjas.
  • Telefoni patenteerimine

    Telefoni patenteerimine
    Alexander Graham Bell patenteeris oma versiooni telefonist. Telefoni enese idee on kogum mitme eri inimese tööst.
  • Ajalehe "Sakala" asutamine

    Eesti ajaleht, mis ilmub Viljandis. Selle asutas 1878. aastal Carl Robert Jakobson.
  • Period: to

    Postimpressionism

    Postimpressionism on 19. sajandi lõpu maalikunsti vool, mis kasvas välja impressionismist. Postimpressionistid arendasid impressionismi: nad jätkasid eredate ja paksude värvide ning eristuvate pintslitõmmete kasutamist ning maalisid samamoodi realistlikke teemasid.ebaloomulikke ja meelevaldseid värve kasutama.
  • Period: to

    Aleksander III valitsemisaeg

    Aleksander sai troonile pärast oma isa Aleksander II tapmist narodnikute poolt läbiviidud atentaadis 1881. aastal ning seetõttu otsustas ta mitte jätkata isa liberaalsete joontega poliitikat, vaid koondada kogu võim keisri ümber ning luua politseiriik, teisitimõtlejate rangemaks kontrolliks. Karmistati tsensuuri ning suurendati riigi propagandat. Venestamise algus.
  • Period: to

    Wilhelm II valitsemise aeg

    Ta soovis valitseda oma riiki sisuliselt absolutistlikult ning seetõttu saatis 1890. aastal erru ka riigikantsler Otto von Bismarcki. Ta huvitus väga kõigest sõjaväelisest ning moderniseeris pidevalt Saksa armeed, püüdes isegi luua omal käel uute relvade ja sõjalaevade mudeleid. Tema valitsemisajal hakkas Saksamaa otsima kohta päikese all. Wilhelm lootis sõjaga olukorda Saksamaa ja ta liitlaste kasuks muuta, kuid ometigi ei soovinud ta maailmasõda, kuna see viis Saksamaa sõtta kahel rindel.
  • Period: to

    Nikolai II valitsemisaeg

    1904, - 1905 aastal peeti Vene-Jaapani sõda, kus Venemaa sai algusest peale suuri kaotusi. Nikolai II, tema pere ja teenjaskond mõrvati 17. juulil 1918.
  • Röntgenkiirte avastamine

    Röntgenkiirte avastamine
    8 novembril 1895, kui kõik tema assistendid olid koju läinud, jätkas Röntgen oma tööd. Taaskord lülitas ta sisse voolu kadooditorus, mis oli musta paberi sisse mähitud. Baariumi plaatinatsüaniidi kristallid, mis vedelesid ligidal, hakkasid helendama. Teadlane katkestas voolu ja helendus lõppes. Seejärel lülitas ta voolu taas sisse, ja kristallid, mis ei olnud mitte kuidagi seotud toruga, hakkasid jälle helendama. Selle katse tulemusel avastas Wilhelm Conrad Röntgen röntgenkiired.
  • Oktoobri Manifest

    Anti välja Oktoobri Manifest, millega inimesed said kodanikuõigused.