19. sajand

  • Period: Jan 1, 1500 to

    Klassitsismiajastu

    Klassitsism on 16.–19. sajandi kunstisuund, mis lähtus renessansiaja antiigiharrastusest ja avaldus paljude Euroopa maade arhitektuuris, kujutavas kunstis, kirjanduses, teatrikunstis ja muusikas. Klassitsism pidas iluideaaliks vanakreeka ja rooma parimaid kunstiteoseid. Taotleti mõistuspärasust, selgust, vormikooskõla, žanri- ja stiilipuhtust. Kirjanikud: P. Corneille Muusikud:G. F. Händel;Wolfgang Amadeus Mozart
  • 1802. aasta regulatiiv "Iggaüks..."

    Sellega sai talupoeg vallasvarale omandiõiguse ja talukoha põlise kasutamisõiguse jätkusuutlikul talupidamisel. Otsustati asutada valla- ja kihelkonnakohtud.
  • 1804. aasta Eestimaa talurahvaseadus

    Talupojad jäid endiselt pärisorjadeks, kuid neid ei tohtinud enam müüa ega pantida. Neid ei tohtinud kinkida maast lahus.
  • 1804. aasta Liivimaa talurahvaseadus

    Sellega jäid Liivimaa talupojad endiselt pärisorjadeks, kuid neid ei tohtinud enam müüa ega pantida, neid ei tohtinud kinkida maast lahus. Nad said õiguse vallasvarale ja võisid maad osta ning omandatud maad võisid edasi pärandada. Talurahva koormised vaadati ümber.
  • Period: to

    Napolon I valitsemine

    Napoleon oli terava mõistuse ja väga hea mäluga, seetõttu suutis ta vastaseid lahingus üllatada ja keerulisi olukordi kiirelt lahendada, samuti teadis ta peast paljude oma sõdurite nimesid, millest viimased vaimustuses olid. Ta oli ka sügavalt haritud. Ta lemmikaine oli matemaatika, kuid tal olid ka head teadmised kirjandusest, ajaloost ja geograafiast ning teda huvitasid valgustusaja teosed.
  • Period: to

    Louis XVIII 1. valitsemine

    Louis XVIII oli tüse ning haiglane, üsna sarnane oma vanemale vennale, keda rahvas hea sõnaga ei meenutanud. Kuigi Louis ei muuda alguses eriliselt Napoleoni loodud riigisüsteemi, ei anna ka see tema populaarsusele midagi juurde. Hiljem langeb Louis XVIII ultratagurlike rojalistide mõju alla ning tema maine rahva silmis langeb veelgi.
  • Period: to

    Viini kongress

    Viini kongress oli Euroopa riikide suursaadikute konverents Klemens Wenzel Lothar von Metternichi eesistumisel ja toimus Viinis septembrist 1814 juunini 1815. Kongressi eesmärgiks oli lahendada mitmeid Prantsuse revolutsioonisõdadest, Napoleoni sõdadest ja Saksa-Rooma riigi lõpetamisest tekkinud probleeme.
  • Saksa Liit

    Saksa Liit (saksa Deutscher Bund) oli Kesk-Euroopa riikide liit, mis loodi 1815. aastal Viini Kongressil kui 1806. aastal kaotatud Püha Rooma riigi järeltulija. Aastal 1848 toimusid liberaalide ja rahvuslaste revolutsioonid püüdega luua ühtne Saksa riik. Läbirääkimised Saksa riikide vahel ebaõnnestusid ja liit tühistati lühikeseks ajaks, kuid taasloodi aastal 1850.
  • Period: to

    Louis XVIII 2. valitsemine

  • 1816. aasta Eestimaa talurahvaseadus

    Kaotati talupoegade isiklik pärisorjus, kuid kogu maa tunnistati mõisniku omandiks. Talupoegade senine maakasutusõigus ja koormisenormid kaotati. Mõisnik sundis talupoegadele peale nõndanimetatud vaba lepingu lühiajaliseks maakasutuseks.
  • 1819. aasta Liivimaa talurahva seadus

    Kaotati pärisorjus, talurahvas võis omandada ka kinnisvara, koormistena tuli kasutusele raharent. Loodi talurahvakogukonnad.
  • Elektrimootori leiutamine

    Elektrimootori leiutamine
    Elektrimootor on elektromehhaaniline seade, mis muundab elektrienergia mehaaniliseks tööks. Elektromagnetilist viisi elektrienergia mehaaniliseks energiaks muutmiseks demonstreeris Briti teadlane Michael Faraday 1821. aastal.
  • Period: to

    Charles X valitsemine

    Charles X oli viimane kroonitud kuningas Prantsuse troonil ning ühtlasi viimane Püha Vaimu ordu suurmeister.
    Charles X tuli võimule 1824. aastal Louis XVIII surma järel, mõlemad olid Louis XVI vennad. Troonile saades oli ta juba 66-aastane. Varem oli ta Artois' krahvina juhtinud ultramonarhiste ning tema vaated olid tunduvalt konservatiivsemad kui tema vendadel.
  • Period: to

    Nikolai I valitsemisaeg

  • Period: to

    Realismi ajastu

    Realism kui kirjandusvool (ka kriitiline realism) kujunes 1830. aastatel, mil kirjanikud võtsid sihiks loobuda väljamõeldistest ja kujutada oma kaasaegset ümbritsevat tegelikkust. Realism kui kunstivool, mis taotleb ümbritseva, maalitava tõetruud ilustamata kujutamist. Realismi viljeleti kogu Euroopas ja ka Venemaal 19. sajandi lõpuni.
  • Period: to

    Louis Philippe valitsemine

    Louis-Philippe I (6. oktoober 1773 – 26. august 1850) oli Orléansi dünastiasse kuuluv Prantsusmaa kuningas aastatel 1830–1848.
    Louis-Philippe oli Orléansi hertsogi Louis-Philippe II ehk Philippe Egalité poeg. Tema isa paistis silma küllaltki radikaalsete nõudmistega Prantsuse revolutsiooni alguses, kuid hukati 1793. aastal. Noor Louis-Philippe tegi alates 1791. aastast karjääri Prantsuse sõjaväes ning paistis silma isikliku vaprusega. Ka tema vaated iolid sarnaselt isaga küllaltki liberaalsd.
  • Hambachi pidu

    Ülesaksamaaline rahvuskogunemine (riigi ühendamine ja põhiseadus), kus 30000 inimest esitasid ühtse Saksa riigi loomise nõude.Pidustused toimusdi Pfalzis Hambachi lossi varemete juures.
  • Period: to

    Kuninganna Victoria võimuloleku aeg

    Suurbritannia ja Iirimaa Ühendkuningriigi kuninganna Victoria valitsemisaja kestus oli 63 aastat ja 7 kuud, aastatel 1837–1901. Victoria oli pikima valitsusajaga naismonarh maailma ajaloos ja pikima valitsusajaga Briti monarh. Ta asus troonile 18-aastaselt.
  • Leiutati telegraaf

    Leiutati telegraaf
    Ameerika Ühendriikidest pärit ärimees Samuel F.B. Morse ja füüsik Joseph Henry töötasid välja lihtsama versiooni elektrilisest telegraafist. Morse demonstreeris edukalt seda süsteemi 2. septembril 1837. Morse kõige tähtsam tehniline tööpanus selle telegraafi juurde oli morsekoodi lihtsus ja tõhusus.
  • Fotograafia leiutamine

    Fotograafia leiutamine
    Fotograafia on kogum protsesse, mille abil jäädvustatakse valgustundliku materjali või valgustundliku elektroonilise seadme abil reaalsetest objektidest tõepäraseid ja detailseid kujutisi.
  • Eetrinarkoos

    Esimesena kasutas eeternarkoosi C. W. Long 1842. aastal 8 operatsiooni valutustamiseks. Esimese avaliku eeternarkoosi demonstratsiooni tegi W. Morton 1846. aastal Bostonis. Pärast neid katsetusi hakati eeternarkoosi laialdaselt kasutama kogu maailmas.
  • Period: to

    Napoleon III president

    Pärast 1848. aasta revolutsiooni pöördus ta tagasi Pariisi, kus valiti rahvuskogu liikmeks ja 1848. aasta detsembris suure häälteenamusega Prantsuse Vabariigi presidendiks. Presidendina ajas Napoleon konservatiivset, klerikaalset poliitikat, mis kindlustas talle korda ja tugevat võimu nõudvate alalhoidlike elementide poolehoiu.
  • Frankfurdi parlament

    Frankfurdi parlament
    Frankfurdi Rahvuskogu, ka Frankfurdi parlament (saksa keeles Frankfurter Nationalversammlung), oli Saksamaa esinduskogu Saksa märtsirevolutsiooni ajal 1848–1849.
  • 1849. aasta Liivimaa talurahvaseadus

    Seadus kinnitas, et kogu maa oli mõisniku oma, kuid määras ära selle kasutamis viisi. See osa maast, mis oli seni talupoegade käsutuses, tunnistati talumaaks, mille kasutamine toimus vabalepingu järgi. Seda võis elujõuliste taludena rendile anda, soovitavalt raha eest või talupoegadele päriseks müüa.
  • Allveelaev

    Allveelaev
    Allveelaev on laev liikumiseks veepinna all. Allveelaevad leiavad enamasti kasutust sõja- või mereuurimislaevadena.
    Sõjanduses on allveelaevade suureks eeliseks see, et nad suudavad praktiliselt nähtamatuks jäädes liikuda täielikult vee all, ja püsida seal isegi mitu kuud järjest. Vee all liikumist võimaldava elektrimootori ja torpeedo leiutamine muutis allveelaevad Esimese ja Teise maailmasõja ajal sõjalaevastike võimsaks löögijõuks. Tänapäeva allveelaevadel on kas diisel- ja elektrimootor või
  • Period: to

    Napoleon III keiser

    Keisrina edendas Napoleon III hoogsalt majanduselu, arendas Prantsusmaa raudteevõrku, ilustas Pariisi ja hoolitses mõnevõrra laiade masside hüveolu eest. Tema valitsusajal restaureeriti ajaloolisi monumente.
  • Period: to

    Aleksander II valitsemisaeg

    Iseloomulikud jooned: Heasüdamlik ja õrna hingega.
    Tapeti atendaadiga.
  • 1856. aasta Eestimaa talurahvaseadus.

    Selle järgi tunnistati talupoegade kasutuses olev maa talumaaks, mille võis elujõuliste taludena rendile anda, soovitatavalt raha eest või talupoegadele päriseks müüa.
  • "Postimehe" asutamine

    "Postimehe" asutamine
    Ajaleht Postimees on 1857. aastal ilmuma hakanud Perno Postimehe järglane ja loeb oma ilmumise alguseks Perno Postimehe ilmumise algust.
  • "Liikide tekkimine"

    "Liikide tekkimine"
    "Liikide tekkimine" on briti loodusuurija Charles Darwini raamat, mis on üks bioloogia klassikalisi teoseid. Darwin väidab selles, et organismid on välja arenenud evolutsiooni käigus loodusliku valiku toimel.
  • Period: to

    Impressionism

    Impressionistlikule maalikunstile on iseloomulikud muuhulgas nähtavad pintslitõmbed, heledad värvid, avatud kompositsioon, rõhuasetus valgusele ja selle muutumisele, igapäevased teemad ja ebatavalised rakursid.Impressionism on suund muusikas, mis sai alguse Claude Debussy loomingust. Impressionismi nimetus on tulnud sõnast 'impressioon', mis tähendab muljet. Impressionistlik muusika pöörab erilist tähelepanu instrumentide ja orkestri kõlavärvidele.
  • Period: to

    Wilhelm I valitsemine

    Wilhelm I oli konservatiivne, kindlate harjumuste ja militaristliku eluviisiga äärmiselt sihikindel mees, kes tõi Preisi poliitikasse Otto von Bismarcki. Ta tegi palju ära Saksamaa ühendamiseks ning saavutas ka enda Saksa keisriks kuulutamise (Versailles' peeglisaalis).
  • Pärisorjuse kaotamine Venemaal

    Pärisorjuse kaotamine Venemaal
  • Period: to

    Bismarcki ajastu

    1862–1890 oli Bismarck Preisi peaminister ja välisminister. Eirates konstitutsioonilisi norme ja ägedas konfliktis saadikutekojaga reformis ta sõjaväe ning asus ühendama Saksamaad ülalt "vere ja rauaga".
  • Passiseadus

    Talupojad said võimaluse reisida ja liikuda ühest kohast teise, passid said vähemalt 21 aastased talupojad, kel olid seaduslikud kohustused täidetud.
  • Period: to

    I üldlaulupidu Tartus

    Esimene üleeestilise laulupeo idee algataja, peamine elluviia ja üldjuht oli Johann Voldemar Jannsen.
  • Period: to

    Prantsuse III vabariik

  • Teater "Vanemuine" asutamine

    Teater "Vanemuine" asutamine
    Vanemuise teatri sünniks loetakse Lydia Koidula "Saaremaa onupoja" lavastamist.
  • Telefon

    Telefon
    Alexander Graham Bell leiutas telefoni.
  • "Sakala" asutamine

    "Sakala" asutamine
    1. märtsil ilmus Viljandis Sakala esimene number.
  • Elektrilamp

    Elektrilamp
    Elektrilambi leiutamine Thomas Alva Edisoni (1847 – 1931) poolt esitas disaineritele uue väljakutse. Üks esimesi, kes tabas ära elektri kasutamise suuri võimalusi juugendstiilile, oli Tiffany. Üsna pea sai tema nimi erilise, värvilisest klaasist lambi sünonüümiks.
  • Period: to

    Postimpressionism

    Postimpressionism arenes välja impressionismist. 1880. aastatel katsetasid mitmed kunstnikud (Vincent Van Gogh, Paul Gauguin, Georges Seurat ja Paul Cézanne) värvi, vormi ja joone väljenduslikkusega. Seda peetakse postimpressionismi alguseks. Mõnikord peetakse postimpressioniste ekslikult impressionistideks või liigitatakse muuseumis impressionistide alla, kuid tegelikult on tegemist omaette vooluga.
  • Period: to

    Aleksander III valitsemisaeg

    Iseloomulikud jooned: Tema tahumatu kehaehitus ja mühaklik vaim kajastuvad isa antud hüüdnimes "härg". Talle meeldis näidata oma jõudu, painutades kõveraks ahjuroope või keerates hõberublasid näppude vahel toruks.
    Ta on läinud ajalukku repressiivse poliitika rakendajana ning venestamise algatajana.
  • Kuulipilduja

    Kuulipilduja
    Kuulipilduja on automaatlaadimisega tulirelv, mis on valmistatud laskmiseks põhiliselt valangutega.
  • Raadio

    Raadio
    Raadio on signaalide edastamine raadiolainete (elektromagnetlainete) abil sagedusalas mõnest kHz-st kuni 3 THz-ni.
    Rahvapäraselt nimetatakse raadioks kas ringhäälingut või raadiovastuvõtjat.
  • Period: to

    Wilhelm II valitsemine

    Wilhelm II oli viimane Saksa keiser ja Preisimaa kuningas 1888–1918. Teda on peetud üheks peamiseks süüdlaseks Esimese maailmasõja algatamises, ent selle väite õigsus on kaheldav.Ta soovis valitseda oma riiki sisuliselt absolutistlikult ning seetõttu saatis 1890. aastal erru ka riigikantsler Otto von Bismarcki.
  • Period: to

    Nikolai II valitsemisaeg

    Oli viimane Venemaa keiser. Ta oli häbelik, kleenuke mees, kes pidas avalikku elu ebameeldivaks.
  • Röntgen

    Röntgen
    Röntgen võimaldab näha läbi inimese naha.