World war ii special 512

ČASOVNICA DRUGE SVETOVNE VOJNE

  • Začetek 2. svetovne vojne - napad na Poljsko

    Začetek 2. svetovne vojne - napad na Poljsko
    Nemčija 1. septembra 1939 brez vojne napovedi napade Poljsko. V samo nekaj dneh dosežejo Varšavo in in jo kmalu zavzamejo. Z druge strani na Poljsko vdre "Rdeča armada", ki je tako imenovana Ruska vojska. Rusija in Nemčija si razdelita Poljsko.
  • Period: to

    DRUGA SVETOVNA VOJNA (1939-1945)

    Je bil najobsežnejši in najdražji oborožen spopad v zgodovini.
    Boj je večinoma potekal med Francijo, Združenim Kraljestvom, Sovjetsko zvezo, Kitajsko in Združenimi državami Amerike proti Nemčiji, Italiji in Japonski.
    Hkrati se je odvijala po celem svetu, zahtevala pa je približno 60 milijonov človeških življenj.
  • Operacija Weserübung

    Operacija Weserübung
    Operacija Weserübung je nemško kodno ime za vojaško operacijo, s katero je Tretji rajh napadel in okupiral Dansko in Norveško. Operacija se je pričela 9. aprila 1940 in se končala 10. junija s kapitulacijo Norveške.
  • Napad na nevtralne države

    Napad na nevtralne države
    Maja leta 1940, vojna dobi popolnoma nove razsežnosti, ko Nemčija napade nevtralne države (Nizozemsko, Belgijo in Luksemburg), potem pa se usmeri prot Franciji in na ta način zaobide nepremagljivo Maginotovo linijo.
  • Operacija Dinamo

    Operacija Dinamo
    Po več neuspelih protinapadih v operaciji Dinamo (kodno ime za pomorsko evakuacijo britanskih in francoskih enot iz obal Dunkerkquea med drugo svetovno vojno, po tem ko so se te znašle v nemškem obroču, iz katerega ni bilo izhoda) je sledil umik britanskih čet iz Francije. 10. junija je Francijo napadla še Italija, vendar njena vojska ni bila tako uspešna kot nemška, zato je francoska vojska njen napad odbila.
  • Bitka za Britanijo

    Bitka za Britanijo
    Bitka za Britanijo je populističen naziv za boj za prevlado v zraku nad Veliko Britanijo, ki je uradno potekal med 1. julijem in 31. oktobrom 1940. Najtežji zračni boji so potekali med 8. avgustom in 21. septembrom. V tej bitki si je Luftwaffe poskušala zagotoviti prevlado nad RAF, da bi s tem omogočila izvedbo Operacije Morski lev, nemškega izkrcanja na Britanskem otočju. Bitka za Veliko Britanijo se je končala z uspešno obrambo Velike Britanije. To je bil prvi Hitlerjev neuspeh.
  • Trojni pakt

    Trojni pakt
    Nemčija z Italijo in Japonsko podpiše trojni pakt. Pristopijo še Madžarska, Romunija, Slovaška, Bolgarija in Jugoslavija. Imenujejo se tudi sile osi (Rim - Berlin - Tokio). Cilj trojnega pakta je nov red v Evropi in Aziji ter prostor v Sredozemlju. Pakt je usmerjen proti VB in ZDA.
  • Aprilska vojna

    Aprilska vojna
    Aprilska vojna (znana tudi kot napad na Jugoslavijo) je bil kratkotrajni spopad oz. vojna med silami osi ter njenimi zavezniki na eni strani in kraljevsko jugoslovansko vojsko na drugi strani. Do spopada je prišlo 6. aprila 1941 po tem, ko se je jugoslovansko ljudstvo uprlo pridružitvi Jugoslavije silam osi. Ta upor je Hitlerja tako razjezil, da je ukazal prekiniti priprave za napad na Sovjetsko zvezo in ukazal nemudoma napasti Jugoslavijo.
  • Druga svetovna vojna na Slovenskem

    Druga svetovna vojna na Slovenskem
    Druga svetovna vojna na Slovenskem se je začela 6. aprila 1941, ob vkorakanju nemške vojske. 11. aprila 1941 so se v boj za ozemlje vključile tudi italijanske in madžarske sile. Jugoslovanska armada, šibka zaradi nacionalnih nasprotij, je razpadla v desetih dneh. Slovenijo so trije okupatorji zasedli v celoti že 11. aprila.
  • Operacija Barbarossa

    Operacija Barbarossa
    Junija 1941 Nemčija napade Sovjetsko zvezo. Tajno ime napada je bilo Operacija Barbarossa. Napad poteka v treh smereh in sicer:
    1.Proti severu: zapora pristanišč LENINGRAD (Petersburg)
    2.Proti sredini: zavzetje glavnega mesta MOSKVA
    3.Proti jugu: rodovitne ravnice in naftna nahajališča STALINGRAD (Volgograd)
    Nemce pred vsemi tremi cilji zaustavi ostra zima. Zmagal je general "Mraz".
  • Atlantska listina

    Atlantska listina
    Atlantska listina je dokument, sprejet na Atlantski konferenci (kodno ime Riviera), ki sta ga podpisala takratni ameriški predsednik Franklin D. Roosevelt in ministrski predsednik Združenega kraljestva Winston Churchill. V njem sta se zavezala za uničenje nacizma in fašizma ter podala osnovo za povezovanje držav v protifašistično koalicijo.
  • Pearl Harbor

    Pearl Harbor
    Napad na Pearl Harbor je bil japonski letalski in pomorski napad na ameriško pomorsko oporišče Pearl Harbor na otoku Oahu na Havajih. Do napada je prišlo v nedeljo, 7. decembra 1941, ko so japonska letala in podmornice brez opozorila napadli tam zasidrano ameriško tihomorsko ladjevje. Napad je bil povod, da so ZDA vstopile v drugo veliko vojno, s čimer je konflikt, ki je bil dotlej bolj ali manj evropskega značaja, postal svetoven.
  • Midway

    Midway
    Bitka za Midway je bila pomorska bitka v drugi svetovni med mornaricama Japonske in ZDA ter velja za odločilno bitko vojne na Pacifiku v smislu zaustavitve japonskega prodiranja, ki se je začelo z napadom na Pearl Harbor šest mesecev prej.
  • Bitka za Stalingrad

    Bitka za Stalingrad
    Bitka za Stalingrad ali stalingrajska bitka je bila ena od bitk druge svetovne vojne. Ima sloves najbolj krvave bitke v zgodovini. Nemci so napadli Stalingrad, da bi prišli za hrbet dobro branjeni Moskvi, kjer se je njihovo napredovanje ustavilo.
  • El Alamein

    El Alamein
    Bitka pri El Alameinu, ali natančneje druga bitka pri El Alameinu, je pomenila pomemben preobrat v drugi svetovni vojni in je bila sploh prva velika zmaga zavezniških sil pod britanskim vodstvom nad nacistično Nemčijo. Trajala je od 23. oktobra do 3. novembra 1942. Po tej bitki si Nemci in Italijani v Severni Afriki niso več opomogli, medtem ko je za zaveznike pomenila začetek izgona sovražnika iz Afrike, do česar je prišlo pol leta kaneje, maja 1943.
  • Italija kapitulira

    Italija kapitulira
  • Bitka pri Severnem rtu

    Bitka pri Severnem rtu
    Bitka pri Severnem rtu je bila pomorska bitka druge svetovne vojne v kateri je britanska mornarica nedaleč od Severnega rta na Norveškem potopila še zadnjo nemško križarko Scharnhorst
  • Operacija Overlord

    Operacija Overlord
    Operacija Overlord ali operacija Neptun je bila največja pomorsko-zračna desantna operacija v zgodovini vojskovanja, katere namen je bilo odprtje že dolgo pričakovane druge fronte, ki bi razbremenila rusko- nemško vzhodno fronto, ter hkrati obkoliti Tretji rajh.Do danes je operacija Overlord največje vojaško izkrcanje v zgodovini človeštva.
  • Benito Mussolini

    Benito Mussolini
    Italijanski protifašisti ustrelijo Mussolinija.
  • Samomor Hitlerja

    Samomor Hitlerja
    Hitler naredi samomor (se ustreli).
  • Nemčija kapitulira

    Nemčija kapitulira
  • Jedrsko bombardiranje Hirošime in Nagasakija

    Jedrsko bombardiranje Hirošime in Nagasakija
    Med zaključkom druge svetovne vojne so Združene države Amerike leta 1945 izvedle jedrsko bombardiranje Hirošime in Nagasakija, dveh japonskih mest. Po ukazu predsednika Harryja Trumana so ZDA 6. avgusta odvrgle jedrsko bombo »Deček« na Hirošimo, 9. avgusta pa še bombo »Debeluh« na Nagasaki. Japonska je 15. avgusta naznanila brezpogojno predajo zavezniškim silam, s čemer se je končala vojna za Tihi ocean.
  • Konec druge svetovne vojne

    Konec druge svetovne vojne
    Konec vojne ni prinesel toliko želenega trajnega miru, pač pa le novo prerazporeditev moči.