Lmp logo fb thumbnail basic

Az LMP története

  • Kezdetek

    Kezdetek
    A párt elődje egy társadalmi kezdeményezés volt. A 2008-ban létrehozott szervezet ideológiában a zöld pártokhoz állt közel. A párt mondhatni a Védegyletből vált ki.
  • A párt ötlete

    A párt ötlete
    A Lehet Más a Politika (röviden LMP) párt hivatalosan 2009-ben alakult meg.
    LMP tagjai Esztergom-Búbánatvölgyben, egy panzióban döntöttek a párttá alakulásról. Alapítónyilatkozata szerint liberális, balközép és közösségelvű konzervatív politikai hagyományokat követnek, de alapvetően egy koherens, ökológiai és radikális demokrata politikai irányvonal kialakítása a cél.
  • Hivatalos párttá alakulás

    Hivatalos párttá alakulás
    Az LMP 2009. február 14-én, a Művészetek Palotája éttermében tartott megbeszélés alkalmával alakult párttá.
  • A párt bejegyzése

    A párt bejegyzése
    A pártot február 26-án jegyezték be hivatalosan, ennek sajtótájékoztatóján a szóvivők egyúttal bejelentették indulásukat az európai parlamenti választáson is.
  • Európai Parlament indulás

    Európai Parlament indulás
    A Humanista Párttal közösen indított Szabó Tímea vezette listájukat (LMP+HP) március 19-én mutatták be. A választáson végül 2,6%-os eredményt ért el az LMP+HP lista, amellyel habár az SZDSZ-t megelőzte, ötödik lett a pártok közül, de a mandátumszerzéshez szükséges 5%-ot nem érte el.
  • Az Országgyűlési választás előtt

    Az Országgyűlési választás előtt
    Az 5. kongresszuson döntöttek a 2010-es választás országos listájáról. A listavezető Schiffer András lett, Jávor Benedek, Szabó Rebeka, Mile Lajos, Ivády Gábor és Szabó Tímea előtt.
  • Országgyűlési választások

    Országgyűlési választások
    Az LMP először indult az országgyűlési választásokon, és a szavazatok 7,48%-át megszerezve bekerült a parlamentbe, 16 mandátumot szerezve. A választás első fordulójában a párt, a negyedik legerősebb erőként bekerült a Magyar Országgyűlésbe. Ez jelentős sikerként könyvelhető el egy új párt számára. A választás után a párt megalakulásának helyén, Búbánatvölgyben alakult meg az LMP Országgyűlési frakciója. A 16 fős képviselőcsoport vezetője Schiffer András lett.
  • Belső konfliktus

    Belső konfliktus
    Az LMP-ben belső vita alakul ki arról, hogy a pártnak együtt kellene-e működnie más ellenzéki pártokkal, különösen az Együtt 2014 mozgalommal, amelyet Bajnai Gordon vezetett.
    A párt két részre szakad: az egyik oldalt a párt radikális zöld vonalát követők képviselik, mint Schiffer András, a másik oldalt a kooperációt szorgalmazók, mint Jávor Benedek és Szabó Tímea.
  • Pártszakadás

    Pártszakadás
    A viták eredményeként Jávor Benedek, Szabó Tímea és más politikusok kilépnek az LMP-ből, és megalakítják a Párbeszéd Magyarországért (PM) pártot.
  • 2014-es európai parlamenti választás

    2014-es európai parlamenti választás
    A 2014-es európai parlamenti választáson május 25-én a párt 5,04%-os támogatottságot kapott, ami egy képviselői helyre lett elegendő az Európai Parlamentbe. Ezt a listavezető Meszerics Tamás kapta meg. Ezzel az első magyarországi tagja lett a Zöldek/Európai Szabad Szövetség frakciójának.
  • 2014-es országgyűlési választás

    2014-es országgyűlési választás
    Az LMP önállóan indul a 2014-es országgyűlési választásokon, és bár a szavazatok 5,34%-át szerzi meg, így is sikerül bejutnia a parlamentbe, bár kevesebb mandátummal, mint 2010-ben.
    Schiffer András marad a frakcióvezető, és az LMP továbbra is hangsúlyozza függetlenségét mind a baloldali, mind a jobboldali pártoktól.
  • Schiffer András távozása

    Schiffer András távozása
    Schiffer András bejelenti, hogy lemond minden politikai tisztségéről és visszavonul az aktív politizálástól. Távozása fontos fordulópont az LMP számára, hiszen ő volt az egyik legmeghatározóbb alapító és vezető figura a párt életében.
    Az új társelnökök Hadházy Ákos és Szél Bernadett lesznek, akik új irányvonalat igyekeznek kialakítani.
  • 2018-as országgyűlési választások

    2018-as országgyűlési választások
    1. decemberében Szél Bernadett és Gémesi György megállapodtak, és közösen indulnak az Új Kezdet párttal a 2018-as magyarországi országgyűlési választáson. Az LMP 7,1%-ot kapott a választásokon, ezzel 8 helyet szerzett a 199 fős parlamentben, ebből 1 főt egyéniben (aki Csárdi Antal volt).
  • 2019-es európai parlamenti választás

    2019-es európai parlamenti választás
    1. május 26-án az LMP mindössze 2,18%-ot kapott, így nem szerzett mandátumot. Ez komoly visszalépés a párt számára.
  • 2022-es választási összefogás

    2022-es választási összefogás
    Az LMP részt vesz az ellenzéki összefogásban a 2022-es országgyűlési választásokon. A választások során az ellenzéki koalíció vereséget szenved a Fidesz-KDNP-től, de az LMP két képviselője, Ungár Péter és Kanász-Nagy Máté végül bejut a parlamentbe.
  • 2024-es európai parlamenti választások

    2024-es európai parlamenti választások
    A 2024-es európai parlamenti választásokon az LMP gyenge eredményt ért el, a szavazatok mindössze 0,87%-át szerezte meg. Ez az alacsony támogatottság nem volt elegendő ahhoz, hogy mandátumot szerezzenek az Európai Parlamentben. Az LMP ezen szereplése azt jelzi, hogy nehézségekkel küzd a szavazótábor megtartásában, szintén egy mélypont lehet a párt életében.