You are not authorized to access this page.

ZGODOVINA

  • 4500 BCE

    PREDDINASTIČNO OBDOBJE

    PREDDINASTIČNO OBDOBJE
    Uporabljali baker, bili mojstri umetnih obrti, keramike, pečatov. Stalna naselitev, kmetijstvo,4.tis. pr. kr. združevanje Egipta v enotno državo.
  • 3500 BCE

    ZGODNJEDINASTIČNO OBDOBJE

    ZGODNJEDINASTIČNO OBDOBJE
    Faraon Norman združi Spodnji in Zgornji Nil, obdobje bronaste dobe v Egiptu, prestolnica Memfis.
  • 3100 BCE

    SUMERSKE MESTNE DRŽAVE

    SUMERSKE MESTNE DRŽAVE
    Kriš, Nipur, Lagaš, ukvarjali z namakalnim poljedeljstvom, živinorejo, organizirana družba- vrhovni svečenik, plemstvo, meščani, središče mesta je zigurad, leta 3500 pr.Kr. nastane pisava, zapisovali so trgovske pogodbe, zakone, literaturo, beleženje pobiranja davkov, poznali antropomorfni politeizem, varovali v več bogov, s človeško podobo, vsaka državica svoja božanstva, astronomija.
  • 2575 BCE

    STARO KRALJESTVO

    STARO KRALJESTVO
    Memfis se razdeli na okrožja oz. norme, faraoni so kralji in bogovi- Keops, Mikerin, v tem obdobju poteka družbeni in gospodarski razvoj, gradijo se piramide, verjamejo v posmrtno življenje, mumificirajo, poslabšajo se naravne razmere.
  • 2300 BCE

    AKADSKO KRALJESTVO

    AKADSKO KRALJESTVO
    Semitska nomadska kraljestva, kralj Urak Lugalzagezij. ni uspel ustanoviti enotne države,24. stol. pr. kr. si je Sargon prvi podredil sumerske mestne države, prestolnica Akad, akadsko kraljestvo pade, ko prevzamejo Gutici, jezik je akadščina in ne več sumerščina. OBDOBJE- 24.stol. pr. kr.- 22.stol. pr.kr.
  • 2200 BCE

    MINOJSKA CIVILIZACIJA

    MINOJSKA CIVILIZACIJA
    Pojavila se je na Kreti, konec 3.tis.pr. Kr. prihod prebivalcev iz vzhoda, takrat se začne razvoj trgovine, kmetijstva. Razvijejo se politična in gospodarska središča Knosos, Fajst. Pomen žensk je večji- pojavljale so se na različnih prireditvah. Ohranilo se je ogromno fresk, keramike, obrtnih in rokodelskih izdelkov.
  • 2150 BCE

    PRVOVMESNO OBDOBJE

    Egipt je spet razdeljen, za oblast se borijo nomarhi.
  • 2000 BCE

    ATENE

    ATENE
    Atene so bile največja pomorska vojaška sila. Nastale so na ravnem griču, prebivalci so se ukvarjali s kmetijstvom, trgovino, keramično obrtjo. Najprej so imeli aristokracijo(plemstvo), nato pristojnosti in naloge prevzamejo visoki državni uradniki- Arhonti. Kmetje so obdelovali zemljo plemičev, saj so bili večinoma dolžni. Zaradi težav se Atene kmalu znajdejo na robu revolucije. Imeli so obdobja Drakona, Solona, Pejzistrata, Klejstena, timokracije in ostrakizma.
  • 1994 BCE

    SREDNJE KRALJESTVO

    SREDNJE KRALJESTVO
    Vladarji ponovno združijo Egipt, prestolnica je Tebe, vlada faraon Sezostris drugi, ta razpusti službo nomarhov in centraliziral državo, imeli so izurjeno vojsko, širitev trgovine, razcvet umetnosti in literature.
  • 1900 BCE

    STAROBABILONSKO KRALJESTVO

    STAROBABILONSKO KRALJESTVO
    V Mezopotamijo se naselijo semitskih Amoriti, nastane Babilon, vlada kralj Hamurabi, družba je razdeljena na sloje, v tem obdobju nastane Hamurabijev zakonik. Obdobje- 19.stol. pr. Kr.-17.stol.pr.kr.
  • 1650 BCE

    DRUGOVMESNO OBDOBJE

    Zaradi prihoda Hiksov se Egipt politično in gospodarsko oslabi, prestolnica Avaris, ukvarjajo se s trgovino.
  • 1600 BCE

    MIKENSKA CIVILIZACIJA

    MIKENSKA CIVILIZACIJA
    Nastane z priseljevanjem različnih grških plemen- Ahajci, Dorci, Jonci, Eolci. Stapljanje s staroselci, ustanovijo se različne države in mesta- Mikene, Tirint. Sloj plemstva ki postavlja palače.
  • 1550 BCE

    NOVO KRALJESTVO

    NOVO KRALJESTVO
    Faraon Ahmose premaga Hikse in združi Egipr, prestolnica Tebe, Egipt postane velesila v Sredozemlje, faraon Tutankamon, faraon Amenofis, faraon Ramzes drugi- spopad s Hetiti pri Kadešu( prva mirovna pogodba), faraon Ramzes tretji ubrani Egipt pred pomorskimi ljudstvi( prva znana pomorska bitka v zgodovini).
  • 1200 BCE

    SPARTA

    SPARTA
    Dorci poselijo J Peloponeza in tam ustvarijo mesto Sparta. Staroselcem odvzamejo pravice in jih spremenijo v Helote. Prebivalstvo je bilo razdeljeno na spartiate, perioske in heloti. Politična ureditev-imeli so dva kralja, efore, geruzijo in apelo. Poznali so težko spartansko vzgojo in ustanovili peloponeško zvezo.
  • 1200 BCE

    PREHODNO TEMNO OBDOBJE

    PREHODNO TEMNO OBDOBJE
    Konec bronaste dobe, arhitekture, dvorne umetnosti,
    DORSKA SELITEV: iz S Grčije, priseljevanje več desetletij, V in J obala Peloponeza, J obalni pas Male Azije,
    STARO PREBIVALSTVO: Eolci, Jonci, Ahajci,
    selitev na območje Male Azije, nastane grška črkovna pisava, družba razdeljena- svobodnjaki, sužnji, teti.
  • 1075 BCE

    TRETJE VMESNO OBDOBJE

    Nastane kriza po Ramzesu 3., Egipt razpade na več delov,, J Egipta si prisvoji Kušitsko kraljestvo, v 7. stoletjem oblast prevzamejo Asirci.
  • 800 BCE

    POLIS

    POLIS
    Po dorski selitvi začne število prebivalcev naraščati, sorodstvene vezi se slabšajo, nastanejo polisi. Polisi nastanejo na vzpetinah zaradi varnost, ljudje pa se ukvarjajo s obrtjo in trgovino. So podobni občinam, vsak polis ima svoje zakone, politične inštitucije, koledar, praznike. So samostojni. Nastali zaradi razčlenjene pokrajine, delitev na plemena, bili so prepričani da je življenje v majhnih državicah boljše. V polisih so dobili državljanstvo vsi z izjemo žensk, tujcev in sužnjev.
  • 664 BCE

    POZNO OBDOBJE

    POZNO OBDOBJE
    Leta 664 pr. Kr. Asirci za kralja postavijo kneza iz Saisa, leta 525 pr. Kr. Kranj Kambi drugi porazi egipčansko vojsko in osvoji Egipt, leta 323 pr. Kr. zavlada Ptolemaj prvi in vlada do 30 pr. Kr., nato Egipt priključi Rimski imperij.
  • 614 BCE

    ASIRSKO KRALJESTVO

    ASIRSKO KRALJESTVO
    Položaj velesile v 14.stol. pr.kr., lega je S del Mezopotamije, vladal je kralj Asurbanipal drugi, leta 614.pr. kr. uniči Babilonija. Obdobje- 14.stol. pr. Kr.- 7.stol. pr. Kr.
  • 539 BCE

    NOVOBABILONSKO KRALJESTVO

    NOVOBABILONSKO KRALJESTVO
    Semitsko pleme Kaldejcev premaga asirsko oblast, nahaja se na J Mezopotamije, vladal je kralj Nabukadnezar drugi, leta 539.pr.Kr. premagajo perzijci.
  • 490 BCE

    GRŠKO-PERZIJSKE VOJNE

    GRŠKO-PERZIJSKE VOJNE
    Perzijska država se je v 6. stol. pr. Kr. širila do Male Azije. Grška mesta so se zapletala v spore, leta 500. pr. Kr. se jonske kolonije uprle, a zmagali so Perzijci. Leta 490 pr. Kr. se je odvijal napad na celinsko Grčijo, pomorski napad na Evelrijo, bitko na Maratonskem polju. leta 480 pr. Kr. so ponovno napadli, skupaj z Kartagino. Bitko pri Termopilah je poveljeval spartanski kralj Leonidas , imeli so naravne prednosti terena. Bitko pri Salamani so Perzijci izgubili, zmagali so Grki.