Wojny Rzeczypospolitej w XVII wieku (Turcja, Moskwa, Szwecja)

By Ada3469
  • Period: to

    Wojna polsko-szwedzka

    Wojna o Inflanty stanowiła dalszy ciąg szwedzko-polskich sporów dotyczących podziału ziem dawnego zakonu kawalerów mieczowych. Dodatkowym czynnikiem była walka o tron szwedzki między Karolem Sudermańskim a Zygmuntem III Wazą.
  • Bitwa pod Kircholmem (obecnie miejscowość Salaspils)

    Bitwa pod Kircholmem  (obecnie miejscowość Salaspils)
    Bitwa stoczona w czasie polsko-szwedzkiej wojny o Inflanty w latach 1600–1611. Przyczyną bitwy były zmagania o dominium Maris Baltici. Dodatkowym czynnikiem była walka o tron szwedzki między Karolem Sudermańskim a Zygmuntem III Wazą.
  • Period: to

    Wojna polsko - szwedzka (v2)

    Była kontynuacją wojny polsko-szwedzkiej 1600–11 i stanowiła próbę wykorzystania przez Szwecję zaangażowania Rzeczypospolitej w wojnie z Rosją oraz kłopotów Korony z Tatarami i Turcją na południowym wschodzie.
  • Period: to

    Wojna polsko-szwedzka (v3)

    Była kontynuacją wojen polsko-szwedzkich 1600–1611 i 1617–1618, stanowiącą próbę wykorzystania przez Szwecję zaangażowania Rzeczypospolitej w wojnie z Turcją.
  • Period: to

    Wojna polsko-szwedzka (v4)

    Ciąg dalszy starć polsko-szwedzkich o ujście Wisły, które przyniosły spustoszenie Pomorza i Kujaw. Wojna ta, będąca kontynuacją wojny polsko-szwedzkiej 1621–1626, zakończyła się 6-letnim rozejmem altmarskim.
  • Rozejm w Altmarku

    Rozejm w Altmarku
    Sześcioletni rozejm kończący wojnę polsko-szwedzką. Zawarty został w Altmarku (dzisiaj Stary Targ) pomiędzy Szwecją a Rzeczpospolitą przy mediacji dyplomacji francuskiej, angielskiej i brandenburskiej. Układ został zaakceptowany przez Sejm zebrany w Warszawie 12 marca 1631.
  • Period: to

    Wojna polsko-rosyjska (moskiewska / potop rosyjski)

    Wojna obronna Rzeczypospolitej Obojga Narodów wobec najazdu na jej terytorium wojsk Carstwa Rosyjskiego, na czas której przypadł również potop szwedzki.
  • Period: to

    Wojna polsko-szwedzka ((v5) potop szwedzki)

    Najazd Szwecji na Rzeczpospolitą będący jedną z odsłon II wojny północnej. Wojna ze Szwedami toczyła się równolegle z wojną polsko-rosyjską.
    Potop szwedzki był jedną z odsłon wojen prowadzonych przez Szwecję, która dążyła do całkowitej dominacji nad Morzem Bałtyckim, wynikiem czego były wcześniejsze wojny z Polską o ujście Wisły i Inflanty. Konflikt miał również swoje korzenie w sporze o tron Szwecji w obrębie dynastii Wazów, do czego zgłaszali pretensje królowie polscy z tej dynastii.
  • Bitwa pod Łowiczem

    Dywizja polska Stefana Czarnieckiego wycięła pod Łowiczem potężny oddział szwedzki liczący 1500 żołnierzy. Z pogromu uszło podobno tylko 30 rajtarów. Szwedami dowodził generał major Hans Böddeker.
    Bitwa pod Łowiczem była pierwszym poważnym sukcesem wojsk Rzeczypospolitej od czasu porażki w trzydniowej bitwie pod Warszawą. Wkrótce energiczne działania Czarnieckiego zmusiły Szwedów i Brandenburczyków do odwrotu na północ.
  • Oblężenie Lachowicz

    Oblężenie Lachowicz
    Dnia 23 marca 1660 roku armia rosyjska (ok. 11 tys. żołnierzy) pod wodzą Iwana Chowańskiego obległa Lachowicze, jedną z największych twierdz Rzeczypospolitej na Białorusi. Garnizonem twierdzy dowodził wojski rzeczycki Mikołaj Władysław Judycki mający do dyspozycji 29 dział, 59 hakownic, dwie śmigownice, 141 zbroi pikinierskich i 257 obojczyków do tych zbroi oraz 551 hełmów. Wynik tego było zwycięstwo Polaków i Litwinów.
  • Pokój oliwski

    Pokój oliwski
    Traktat pokojowy pomiędzy Szwecją a Rzeczpospolitą podpisany w Oliwie kończący potop szwedzki. Zawarty został na terenie Opactwa Cystersów w Oliwie.
  • Rozejm andruszowski

    Rozejm andruszowski
    Rozejm zawarty w Andruszowie, kończący wojnę Rzeczypospolitej z Carstwem Rosyjskim. W praktyce był to rozejm podsumowujący wyniki walk trwających od 1654 roku, rozpoczętych w wyniku ugody perejasławskiej, gdyż porozumienie zawarte w 1656 miało charakter przejściowy, związany z groźnymi dla obu państw sukcesami Szwecji w II wojnie północnej.
  • Period: to

    Wojna polsko-turecka (chocimska)

    Wojna pomiędzy Rzecząpospolitą a Imperium Osmańskim i sprzymierzonym z nim Chanatem Krymskim. Bezpośrednią przyczyną wojny były działania wojsk koronnych na Ukrainie wymierzone przeciw Tatarom i hetmanowi kozackiemu, który w 1666 roku uznał zwierzchnictwo Turcji.
  • Bitwa pod Chocimiem

    Bitwa pod Chocimiem
    Wojska koronne i litewskie pod dowództwem hetmana wielkiego koronnego Jana Sobieskiego odniosły zwycięstwo nad wojskami tureckimi pod wodzą Husejna Paszy. Dzięki błyskawicznemu szturmowi wojska polskie zdobyły obóz i rozbiły pierwszą armię osmańską. Chocimska wiktoria, traktowana przez Polaków jako odwet za pokój buczacki, pozwoliła Sobieskiemu rok później wygrać elekcję i zasiąść na tronie Polski.
  • Period: to

    Bitwa pod Żurawnem

    Zacięta obrona obozu, duże straty w szeregach tureckich i kolportowane przez Polaków wieści o nadchodzącej odsieczy skłoniły Ibrahima Szejtana do podjęcia rokowań. Dnia 14 października zawarto zawieszenie broni, a 17 października podpisano rozejm przyznający Rzeczypospolitej część terytoriów utraconych traktatem w Buczaczu.