Teise maailmasõja konverentsid/deklaratsioonid Karl Heinsaar

  • Atlandi Harta

    Atlandi Harta
    Franklin D. Roosevelt ja Winston Churchill kirjutasid USA ja Briti Impeeriumi nimel alla lepingule, mille 8 punkti väitsid, et nad ei taha sõjast kasu lõigata, kuidas sõda peaks lõppema ja elu peale seda jätkuma.
  • Ühinenud Rahvaste deklaratsioon

    Sellele deklaratsioonile alla kirjutades lubasid kõik järgnevad riigid järgida Atlandi harta tingimusi ja punkte ning ei kirjuta alla separaatrahule teljeriikidega: Ameerika Ühendriigid
    Austraalia
    Belgia
    Costa Rica
    Dominikaani Vabariik
    El Salvador
    Guatemala
    Haiti
    Hiina
    Holland
    Honduras
    India
    Jugoslaavia
    Kanada
    Kreeka
    Kuuba
    Luksemburg
    Lõuna-Aafrika Vabariik
    Nicaragua
    Norra
    Nõukogude Liit
    Panama
    Poola
    Suurbritannia
    Tšehhoslovakkia
    Uus-Meremaa
  • Casablanca konverents

    Kestab kuni 24 jaanuarini 1943. Konverentsiks olid liitlased juba pealetungiv pool. Jaanuaris kohtusid Ameerika Ühendriikide ja Suurbritannia valitsusjuhid, et kooskõlastada eesmärke käimasolevas sõjas: otsustati teljeriikidele peale sundida tingimusteta kapituleerumine, aidata Nõukogude Liitu, alustades õhurünnakuid Saksamaa vastu ning täpsustati invasiooni Itaaliasse. Nõukogude liit seal ei osalenud.
  • Teherani konverents

    Kestis 1. detsembrini. Esimene suure kolmiku (Churchill, Roosevelti ja Stalini) kohtumine. Lepiti kokku teise rinde avamises Prantsusmaal 1944. aasta kevadel. Churchill ja Roosevelt andsid Stalinile vabad käed Eesti, Läti, Leedu, Poola, Tšehhoslovakkia ja Rumeenia okupeerimiseks. Stalin lubas kuulutada Saksamaa alistamise järel sõda Jaapanile.