Tanuláselméletek

By Warga
  • Behaviorista tanuláselméletek

    Klasszikus kondicionálás - Pavlov
    https://www.youtube.com/watch?v=S6AYofQchoM
    Operáns kondicionálás - Skinner
    https://www.youtube.com/watch?v=H6LEcM0E0io
    Szociális tanuláselmélet - Albert Bandura
    https://www.youtube.com/watch?v=lqScOIrHx2A
  • Neobehaviorista tanuláselmélet

    Clark Hull (1884 - 1952)
    Albert Bandura (1925 - ) Szociális tanuláselmélet
    Edward Chace Tolman (1886–1959)
    A behaviorizmussal ellentétben a neobehaviorizmus felismeri, hogy a személyiség, a viselkedés alakulásában különösen nagy jelentősége van a társas mezőnek, amely klasszikus és operáns kondicionálás révén szabályozza a viselkedést.
  • Radikális behaviorista tanuláselmélet

    Burrhus Skinner (1904–1990)
    Skinner szerint az iskolai tanulás alapfolyamata is operáns kondicionálásra, tehát az inger – válasz – megerősítés láncolatára vezethető vissza, amelyből a megerősítés mozzanatára kell helyezni a fő hangsúlyt. Ehhez a tananyagot kis elemi egységekből, lépésekből kell felépíteni, a tanulóknak pedig minden lépésben válaszolniuk kell, amit megerősítés követ.
  • Kognitiv tanuláselmélet

    Az ember belső működése felé fordult, a kutatás irányát egyre inkább a megismerés folyamatának vizsgálata határozta meg.
    Kurt Lewin (1890 - 1947)
    Jean Piaget (1896 - 1980) - az értelmi fejlődés négy szakaszból áll, melyeknek a sorrendje meghatározott, de egyénileg eltérő lehet a hossza
    https://www.youtube.com/watch?v=Yxo8zkgd07E
    Jerome Bruner (1915–) - a tanulókat kell a figyelem középpontjába helyezni (tanulóközpontú oktatás), nem pedig az ismeretközvetítést, a tanulási folyamatot.
  • Konstruktivista tanuláselmélet

    A konstruktivizmus a tanulást nem a tudás átvitelének, hanem a tudás konstruálásának, azaz egy aktív folyamatnak tartja. Ennek legfontosabb mozzanata, hogy a tanuló meglévő, rendszerezett ismereteinek segítségével értelmezi az új információt. A konstruktivista szemlélet szerint a tanuló nemcsak befogadja
    a tudást, hanem létrehozza azt korábban megszerzett ismeretei alapján
    Ernst von Glasersfeld (1917–2010)
    Paul Watzlawick (1921–2007)
  • Konnektivista tanuláselmélet

    George Siemens
    „A tanulás (cselekvőképes tudásként definiálva) rajtunk kívül is tartózkodhat (egy szervezetben vagy adatbázisban), speciális információs készletek kapcsolódására fókuszáltan, és a kapcsolatok lesznek azok, melyek képessé tesznek minket arra, hogy többet tudjunk meg, s ez még fontosabb, mint tájékozottságunk aktuális állapota."