Razvoj informacijske službe u knjižnicama u SAD-u

By kklaraa
  • Prva javna knjižnica

    Prva javna knjižnica
    Kada se Vlada Sjedinjenih Američkih Država preselila iz Philadelphie, Pennsylvania u Washington, D.C. tadašnji američki predsjednik John Adams odobrio je $5,000 za nabavu knjiga i organiziranje javne knjižnice.
  • Počeci razvoja informacijske službe

    Širenje pismenosti posljedica je liberalizacije školstva. Izdavačka djelatnost dovela je do povećanja broja tiska i brzog širenja informacija što je izravno utjecalo na važnosti prepoznavanja potreba korisnika i zadovoljavanja njihovih informacijskih potreba.
  • Prva knjižnica namijenjena samo ženama

    Prva knjižnica namijenjena samo ženama
    U zgradi newyorškog sveučilišta na istočnoj strani washingtonskog Sqare Parka otvorena je prva knjižnica namijenjena ženama, a sadržavala je 4 000 svezaka.
    Fotografija prikazuje čitaonicu knjižnice kao prostoriju namijenjenu zaštiti žena od knjižničnih prostaka i besposličara koji su dane gubili u narodnoj knjižnici. Knjižnica namijenjena ženama omogućila je sigurno i mirno utočište ženama te im je pružala mogućnost obrazovanja i intelektualnog napredovanja.
  • S. S. Green: Personal Relations Between Librarians and Readers

    S. S. Green: Personal Relations Between Librarians and Readers
    S. S. Green obavio je članak Personal Relations Between Librarians and Readers u kojemu je istaknuo četiri primarna cilja informacijskih službi - edukacija korisnika o ulozi i izvorima knjižnice, korištenje knjižničnih potencijala, odgovaranje na pitanja korisnika te pomoć pri odabiru najboljeg materijala za čitanje i promoviranje knjižnice za opće dobro.
  • Period: to

    Upute i omogućavanje pomoći korisnicima

    U 19. st. javljaju se "aids for readers" odnosno popisi najvažnijih knjiga o pojedinim temama s anotacijama, a početkom 20. st. postepeno u praksu ulazi odgovaranje na telefonske upite korisnika.
  • Columbia College

    Columbia College
    Columbia College 1884. godine uspostavlja dežurstva dvaju knjižničara u prostoru u kojem su postavljeni javni katalozi.
    Fotografija prikazuje knjižnicu Sveučilišta u Kolumbiji iz vremena druge polovice 19. st.
  • Prva škola knjižničarstva

    Prva škola knjižničarstva
    Melvil Dewey 1887. godine organizira prve tečajeve i škole knjižničarstva na kolumbijskom sveučilištu pod nazivom School of Library Economy of Columbia College propisane istoimenim dokumentom
  • Informacijska služba

    Informacijska služba prvi se puta pojavljuje kao pojam i kao posebna natuknica u časopisu "Library Journal".
  • Prvi svjetski kongres knjižničara

    Održan je prvi svjetski kongres knjižničara u Chicagu gdje je posebna pozornost posvećena radu s korisnicima. Dokument s tog kongresa dostupan je na poveznici.
  • Rad s korisnicima

    Postepeno pojavljivanje prvih prostora za pružanje informacijsko-referalnih usluga korisnicima dokaz su sve veće orijentiranosti društvenim potrebama i sve veće osviještenosti struke za potrebe korisnika.
  • Referentna služba u Kongresnoj knjižnici

    Uvođenje referentne službe u Kongresnu knjižnicu dogodilo se znatno kasnije od uvođenja u narodnu knjižnicu jer se vjerovalo da znanstvenicima ne treba pomoć pri traženju informacija.
  • Prva amaterska knjižničarka

    Prva amaterska knjižničarka
    Alice Dugged Cary postala je prva amaterska knjižničarka i voditeljica ogranka Auburn Branch Knjižnice Carnegie, prvog ogranka koji je služio afroameričkim građanima Atlante pod segregacijom.
  • Prva crnkinja knjižničarka

    Prva crnkinja knjižničarka
    Virginia Proctor Powell Florence bila je prva crnkinja knjižničarka. Diplomu je stekla na današnjem Sveučilištu u Pittsburghu.