Fotonsk 003b

Razvoj informacijske službe u knjižnicama u Hrvatskoj

By kklaraa
  • Informacijska služba u Hrvatskoj

    Nakon osnutka Banovine Hrvatske 1939. hrvatski knjižničari osnovali su Hrvatsko bibliotekarsko društvo, na čije je čelo postavljen Matko Rojnić, ali zbog ratnih događanja Društvo nastavlja s radom tek nakon Drugog svjetskog rata.
  • Knjižnica poduzeća Rade Končar

    Knjižnica poduzeća Rade Končar
    INDOK odjel današnjeg KONČAR-a djelovao je u okviru Instituta kada je osnovana knjižnica tadašnjeg poduzeća "Rade Končar" te i dalje nastoji pružiti podršku znanstveno-istraživačkom radu Instituta i korisnika.
  • Knjižnica Škole narodnog zdravlja Andrija Štampar

    Knjižnica Škole narodnog zdravlja Andrija Štampar pojavljuje se u Zagrebu 1947. godine. Ideja te knjižnice bila je poučavanje korisnika u okviru studija za medicinske sestre, ali ta se obuka realizirala tek 1958. Knjižnica je imala mjesečni bilten prinova što također nije bilo uobičajeno u to vrijeme.
  • Gradska knjižnica u Zagrebu

    Gradska knjižnica u Zagrebu
    Pojavljuje se prvi bibliotekar-pedagog koji je rukovodio kulturno-prosvjetnim radom i provodio agitaciju i zdravu propagandu te je osnovan prvi "pionirski" odjel (dječji odjel), a knjižničari pretežno rade s korisnicima zbog čega dobivaju važnu ulogu informatora.
  • Institut Ruđer Bošković

    Institut Ruđer Bošković
    Knjižnica Instituta Ruđer Bošković osnovana je 1950. godine. Smještena je na dvije lokacije, a to su Zagreb i Rovinj u sklopu Centra za istraživanje mora.
  • Vjesnik bibliotekara Hrvatske

    Vjesnik bibliotekara Hrvatske
    Vjesnik bibliotekara Hrvatske časopis je Hrvatskoga knjižničarskoga društva koji izlazi neprekidno od 1950. Pokrenut je kao tromjesečnik, ali su neka godišta objavljena kao godišnjak. Prvi glavni urednik bio je M. Rojnić, a među urednicima bila je i E. Verona. Prati tekuća zbivanja u struci i razvoj knjižničarstva i knjižnica u Hrvatskoj.
  • Poučavanje korisnika u obliku studija - tzv. tečajevi

    Konačno je zaživjela ideja obučavanja korisnika u okviru studija za medicinske sestre u knjižnici Škole narodnog zdravlja Andrija Štampar.
  • Period: to

    Informativna srijeda

    "Informativna srijeda" redoviti su tjedni sastanci zagrebačkih bibliotekara-informatora. Organizirani su od 1958. godine u knjižnici "Medveščak" u Zagrebu, a održavaju se redovito i danas.
  • Janko Živković

    Janko Živković
    U Vjesniku bibliotekara Hrvatske Janko Živković objavio je članak na temu "Priručna djela u knjižnicama" u kojemu predstavlja tri vrste obavijesti koje bi knjižnica trebala pružati korisnicima, a to su stvarne obavijesti odnosno obavijesti o činjeničnim podacima, potom bibliografske obavijesti kojima se upotpunjuju ili provjeravaju bibliografski podaci, popisi literature i slično te bibliotečne obavijesti koje upućuju korisnika na to gdje će pronaći koju službu u knjižnici i kako doći do izvora
  • Prvi Zakon o bibliotekama

    Sabor NRH donio je ukaz o proglašenju prvog Zakona o bibliotekama, taj dan se obilježava kao Dan hrvatskih knjižnica. Donošenje toga Zakona označilo je svojevrstan novi početak i za hrvatsko knjižničarstvo, jer su postavljeni pravni temelji za planiraniji i sustavniji rad i razvoj svih vrsta hrvatskih knjižnica i svih ključnih odrednica hrvatskoga knjižničarstva. Trenutno je važeći zakon o knjižnicama.
  • Period: to

    Informativni dječji utorak

    "Informativni dječji utorak" omogućio je generacijama knjižničara da bolje upoznaju fond s kojim rade, a osim izlaganja o novim knjigama, dogovarale su se zajedničke akcije, provedbe kvizova i posjeti velikim godišnjim izložbama.
  • Savjetovanje bibliotekara i knjižničara u Zagrebu

    Sekcija za narodne knjižnice pri Hrvatskom bibliotekarskom društvu u Zagrebu organizirala je "Savjetovanje bibliotekara i knjižničara u narodnim knjižnicama Hrvatske". Upozorava se na pozitivna iskustva gradskih knjižnica u Zagrebu i Rijeci, a prvi referat na temu Knjižnica kao centar za informacije izlaže podatke o stanju informacijske službe u hrvatskim narodnim knjižnicama.