Časovni trak

POMEMBNI DOGODKI V SREDNJEM IN NOVEM VEKU

By ajda3
  • 658

    Razpad slovanske plemesnke zveze

    Razpad slovanske plemesnke zveze
    S Samovo smrtjo razpade tako imenovana Samova plemenska zveza in Avari obnovijo nekdanjo oblast nad Slovani.
  • 800

    Kronanje Karla Velikega

    Kronanje Karla Velikega
    Papež Leon III. 25. decembra krona Karla Velikega za rimskega cesarja, zato se začnejo spori z bizantinskim cesarstvom.
  • 962

    Ustanovitev Rimsko-nemškega cesarstva

    Ustanovitev Rimsko-nemškega cesarstva
    Papež Janez XII. krona Otona I. za cesarja, po tem ko te premaga Madžare v bitki na Leškem polju (955) in zagospodari še severni Italiji. S tem je ustanovljeno Rimsko-nemško cesarstvo.
  • 1122

    Wormski konkordat

    Wormski konkordat
    1. stoletje so zaznamovala nesoglasja med cesarji in papeži o tem, kdo sme umeščati škofe, cesar ali papež. Ta so prerasla v INVESTITURNI BOJ ali spor o investituri, ki je bil tega leta razrešen z Wormskim konkordatom. Določili so, da je posvetni vladar tisti, ki visoko duhovščino umešča na cerkvena posestva, medtem ko je njena posvetitev izključno stvar cerkve.
  • Period: 1254 to 1273

    Interegnum

    Po izumrtju staufovske dinastije (1254) je Rimsko-nemško cesarstvo vstopilo v obdobje brezvladja ali interegnuma, ki je trajalo dve desetletji. Prestol je bil nezaseden vse do izvolitve Rudolfa Habsburškega leta 1273.
  • 1492

    Konec Rekonkviste

    Konec Rekonkviste
    Izabela Kastiljska in Ferdinand Aragonski zavzameta edino arabsko državo na Pirenejskem polotoku; Granado. To zmago označujemo tudi kot konec Rekonkviste ali boja za ponovno osvojitev pirenejskega polotoka.
  • 1517

    Reformacija

    Reformacija
    Leto velja za drugi cerkveni razkol znotraj kščanstva oz. za začetek reformacije. 31. oktobra je na vrata Wittenberške cerkve, nemški pridigar Martin Luther zabil 95 tez.
  • Nantski edikt

    Nantski edikt
    Z nantskim ediktom se končajo Hugenotske verske vojne med hugenoti in katoliki. Henrik IV. zagotovi svobodo veroizpovedi za Hugenote.
  • Period: to

    Tridesetletna vojna

    Tridesetletna vojna je ena izmed verskih vojn v 17. stoletju. Boj med protestanti in katoliki v Rimsko-nemškem cesarstvu, ki se konča z mirovnimi pogodbami v Minstru in Osnabrücku, znanimi pod vzdevkom VESTFALSKI MIR ali ˝mir med narodi, mir v državi in verski mir¨.
  • Tolminski kmečki upor

    Tolminski kmečki upor
    Na slovenskem poteka zadnji kmečki upor v nizu velikih kmečkih uporov. Izbruhnil je zaradi novih državnih davkov na meso in vino. Usmerjen je bil proti fevdalcem in tudi državni oblasti. Bil je zatrt.