Petőfi Sándor élete

  • Születés

    Születés
    Kiskőrös
    született Petrovics Sándor
    Szülei:

    Petrovics István
    Hrúz Mária
  • 1824

    1824
    Kiskunfélegyházára költözött családjával, itt tanult meg magyarul. Jó körülmények között élt, ez lehetővé tette a gondos taníttatást. Összesen 9 iskolában tanult, ez azzal az előnnyel járt, hogy már fiatalon igen gazdag élettapasztalatokkal rendelkezett.
  • 1835-38

    1835-38
    1838-ig Aszódon tanult, itt egyike volt a legjobb tanulóknak.
    Ebbe az évben iratkozott be a selmeci liceumba is. Itt a magyar önképzőkör, a Nemes Magyar Társaság tagja lett. Azonban nagyon gyengén tanult.
  • 1847

    1847
    1847-ben elolvasta a Toldit, és ezután kötött szoros barátságot Arannyal.
  • 1839

    1839
    Februárban elindult gyalog Pestre és beállt a Nemzeti Színházba kisegítőmunkásnak. 1839. szeptember 6-án Sopronban beállt önkéntes katonának a császári hadseregbe.
  • 1841

    1841
    Nem bírta a megpróbáltatásokat, megbetegedett, majd Sopronban elbocsátották.
    1. októberében visszatért Pápára tanulni. Itt kötött szoros barátságot Jókai Mórral.
  • 1842

    1842
    Írói sikerek érték: 1842-ben az Atheneaumban megjelent első verse A borozó.
    Október végén Pápán örökre abbahagyta a tanulást pénztelensége miatt. Mégis alapos műveltséget szerzett, mert sokat olvasott.
    1842-43-ban először Székesfehérváron, majd Kecskeméten színészkedett. Ezután Pozsonyba gyalogolt, és az Országgyűlési tudósításokat másolta.
  • 1843

    1843
    Pesten a Külföldi Regénytár részére fordított, valamint kapcsolatba került a fővárosi értelmiségi ifjúsággal és naponta megfordult a Pilvaxban is.
    Ősszel Debrecenben ismét felcsapott színésznek, egy kisebb együttessel vándorolt, de megbetegedett és ezért visszatért Debrecenbe.
  • 1844

    1844
    Télen nekivágott a pesti útnak azzal a szándékkal, hogy költő lesz. Felkereste Vörösmarty Mihályt, az ő ajánlására a Nemzeti Kör vállalta verseinek kiadását.
    Vörösmarty és Bajza támogatásával július 1-től segédszerkesztő lett a Pesti Divatlapnál.
    Októberben jelenik meg A helység kalapácsa című komikus eposza.
    Novemberben pedig első verseskötete,valamint belefogott a János vitézbe.
  • 1845

    1845
    Pesten megismerkedett Csapó Etelkével, aki 1845. jan. 7-én váratlanul meghalt. Eme korszakának verseit gyűjtötte össze az 1845. márciusában megjelenő Cipruslombok Etelke sírjára kötetébe. Kilépett a Pesti Divatlap szerkesztőségéből.
    Áprilisban elindult felvidéki körútjára, ahol mindenhol lelkesen fogadták: Útijegyzetek.
    Októberben megjelenik a Szerelem gyöngyei című versciklusa. Sokat utazott, gyakran ellátogatott szüleihez Szalkszentmártonba. November 10-én megjelent második verseskötete.
  • 1846

    1846
    Leginkább szüleinél volt, itt született áprilisban Felhők címmel megjelent 66 epigrammája.
    1846 elején Tigris és hiéna dráma, később A hóhér kötélen című regényén dolgozott. Márciusban visszatért Pestre, belevetette magát az irodalmi, politikai életbe.
    Szeptember 8-án a nagykárolyi megyebálon megismerte Szendrey Júliát. Egyből beleszeretett. Júlia azonban nem tudott azonnal dönteni, csak egy év múlva házasodtak össze.
  • 1848

    1848
    1. március 15-ei forradalom egyik vezetője, de az elért politikai eredményeket keveselte. Királyellenes verseket írt, népgyűléseket szervezett, szembe került vezető politikusokkal, fokozatosan elvesztette népszerűségét. A szabadságharc idején századosi rangot kapott.
    2. dec. 15-én született meg fia, Zoltán. Debrecenben,
  • Halála - 1849

    Halála - 1849
    Januárban jelentkezett Bem tábornoknál, aki kedvelte, segédtisztjévé, személyes tolmácsává tette, óvta a csatáktól. Azonban Petőfi a többi felettesével rossz viszonyban volt (Klapkával való összezördülése után ki is lépett a hadseregből). Nem kapott fizetést, anyagi gondjai voltak. Márciusban apja, májusban anyja hal meg. Csatlakozik Bemhez, de tulajdonképpen civilként vesz részt a segesvári csatában, itt is tűnik el örökre,
    1849. júl. 31-én.