2a896711 0768 4d6c 8421 6481987c6404

Napoleon

  • Napoleonovo rojstvo

    Napoleonovo rojstvo
    Napoleon se je rodil v Ajacciu na Korziki (rojen kot Napoleone di Buonaparte), Njegovi starši so bili plemiči italijanskega porekla, ki so se na otoku naselili po odhodu iz Toskane.
  • Napoleonovo šolanje

    Napoleonovo šolanje
    Z desetimi leti so ga za pet let poslali na kadetsko šolo, kjer je že zelo mlad pokazal svoje voditeljske sposobnosti pri »sneženih bitkah«, kjer so seobmetavali s sneženimi kepami. Zatem se je šolal še na francoski vojaški akademiji. Na obeh šolah je bil Napoleon tarča zbadljivk, ker je bil priseljenec iz Korzike, in je slabo znal francosko.
  • Prva koalicijska vojna

    Prva koalicijska vojna
    VOJNA (1792 - 1797) sodelovale so: Avstrija, Prusija, Nizozemska, Španija, Anglija - med to vojno se je začel Napoleonov vzpon (njegov cilj je bila nadvlada). Napoleonova pot v Egipt in Sirijo se je končala brez vojaškega uspeha
  • Postal brigadni general

    Postal brigadni general
    Napoleon je postal znan, ko je zasedel pristanišče Toulon, ki so ga imeli v rokah Britanci. Za to veliko dejanje je dobil naziv brigadnega generala, čeprav je bil star šele 24 let.
  • Junak francoskega naroda

    Leta 1796 je prevzel poveljstvo nad francoskimi četami, ki naj bi jug Francije branile pred Avstrijci, nameščenimi v severni Italiji. Po zaslugi svojega briljantnega uma je po nizu bitk in spretnih manevrov porazil avstrijsko cesarsko armado, osvojil severno Italijo in postal junak francoskega naroda.
  • Napoleonova osvajanja

    Leta 1797 se je francoska vojska prvič napotila v smeri Dunaja; Napoleonovi vojaki so zasedli Ljubljano in Celovec, avstrijski cesar pa je bil prisiljen podpisati mirovno pogodbo v Campo Formiu leta 1797. Po neuspehu v Egiptu se je Napoleon vrnil v Francijo, izvedel državni udar, odstavil direktorij in razglasil, da je francoska revolucija končana.
  • Druga koalicijska vojna

    (1798-1802) Napoleon je postal vrhovni poveljnik francoske armade/vojske. Francija je bila še naprej v vojni z Anglijo. 1798 se je Napolenon odločil za pohod v Egipt. S tem je hotel prizadeti Anglijo v njenih kolonijah. V vojno proti Franciji je stoplila tudi Rusija. Drugi vojni je sledilo kratko obdobje miru
  • Napoleon zavladal Franciji

    Napoleon se je najbolje izkazal, ko se je Francija med revolucijo zapletla v vojne. Zaradi slabega položaja v Franciji, ki ga direktorij ni bil sposoben urediti in pravilno popraviti, je Napoleon ob podpori vojske in buržoazije novembra 1799 izvedel državi udar in prevzel oblast v državi
  • Napoleon prvi cesar Francije

    Napoleon prvi cesar Francije
    Oklical se je za prvega cesarja Francije z imenom Napoléon I le Grand. S cesarskim nazivom je skušal pokazati, da bo nadaljeval tradicijo Karla Velikega in rimskih cesarjev
  • Tretja koalicijska vojna

    (1805)V vojni s Francijo je ostala še Velika Britanija, ki je doživela veliko zmago pri Trafalgarju. Napoleon je ustanovil Rensko zvezo pod francoskim pokroviteljstvom.
  • Napoleonova osvajanja 2.

    Napoleonova osvajanja 2.
    1806 je razpustil Sveto rimsko cesarstvo, nemške državice (razen Avstrije in Prusije) pa povezal v Rensko zvezo. Avstrijo je oslabil in z ustanovitvijo Ilirskih provinc (1809) odrezal od morja.
  • Ilirske province

    Ob podpisu mirovne pogodbe v Schonbrunu 14 oktobra 1809 je Napoleon z dekretom ustanovil Ilirske province, ki so obsegale 55.000 km2 in 1,5 milijona različnih prebivalcev. Združevale so Primorje,Kranjsko, zahodno Koroško in Hrvaško na desnem bregu Save, ozemlje beeške Istre, Dalmacije, Boke Kotorske in Dubrovniške republike. Glavno mesto je bilo Ljubljana. Leta 1810 so jim priključili še vzhodno Tirolsko z Lienzom. Leta 1811 so popravili mejo z Avstrijo.
  • Izganstvo na otoku elba

    Izganstvo na otoku elba
    Potem ko je cesar Napoleon leta 1814, ko so zavezniške enote zavzele Pariz, izgubil naklonjenost vojske, je bilo Napoleonovo življenje uničeno. V tem času je leta 1814 "izgnanstvo" v Otok Elba. Napoleonu je bilo v Fontainebleaujski pogodbi dodeljeno letno plačilo in stalno prebivališče v Elbi. Prebivalci Elbe so bili navdušeni in veseli, da so tako visokega novega prebivalca pozdravili na svojem otoku in ga z veseljem sprejeli.
  • Bitka pri Waterlooju

    Bitka pri Waterlooju
    Odvijala se je 18. junija 1815, blizu naselja Waterloo, ki danes spada pod Belgijo, v času te bitke pa je spadal pod Nizozemsko.
    Francoska cesarska vojska pod vodstvom Napoleona Bonaparteja je bila premagana v spopadu proti dvema združenima vojskama: prusko vojsko ter združeno vojsko angležev in njihovih zaveznikov. Napoleonov velik poraz pri Waterlooju je pomenil zmago Sedme koalicije v vojni proti Franciji in konec napoleonove vladavine kot cesarja Francije.
  • Napoleonova smrt

    Napoleonova smrt
    1. maja Leta 1821 je na samotnem otoku Sv. Helena sredi Atlantskega oceana v pregnanstvu umrl Napoleon Bonaparte. Star je bil 51 let. Vzrok smrti je bila zastrupitev z arzenikom. Napoleona so sprva po britanski odločitvi pokopali na Sveti Heleni, leta 1840 pa so njegovo truplo prevzeli v Francijo in ga z vsemi častmi pokopali v Parizu.