Hm

Magzati kommunikáció

  • Az újszülött készségei

    Az újszülött készségei
    Az újszülött számos olyan készséggel rendelkezik, amely bizonyítottan nem a születést követő tapasztalatok eredménye, hanem az anyaméhben fejlődött és gyakorlódott be.Az újszülött számos olyan készséggel rendelkezik, amely bizonyítottan nem a születést követő tapasztalatok eredménye, hanem az anyaméhben fejlődött és gyakorlódott be : idegrendszerrel,érzékszervekkel, mozgással, érzelmi élettel, kongnícióval pl. tanulás, emlékezet, álom stb. rendelkezik.
  • Mit közvetít az anya?

    Mit közvetít az anya?
    A fejlődő magzat érzékenyen reagál az anya mentális állapotára, az anyai beszéd néhány fizikai jellemzőjére (ritmus, rezgésszám, intenzitás, hangmagasság stb.) prozódiai sajátosságára. A csecsemő a hangtani jelenségekből elsőként éppen ezeket a prozódiai jegyeket produkálja majd.
  • Magzatnyelv

    Magzatnyelv
    A magzat képes érzelmeket megélni pusztán a beszéd intonációján keresztül, valamint felismeri édesanyja hangját, sőt nemcsak passzívan befogadja az anyai beszéd jellegzetességeit, hanem gyakorolja is azokat a mozgásokat, melyek az újszülött korban a hangadáshoz szükségesek. A magzatnyelv tehát főként ritmikai prozódiai élményeken alapul.
  • Mozgás és magatartásminták

    Mozgás és magatartásminták
    A magzat már születés előtt komplex mozgás- és magatartásmintákkal rendelkezik. Mozgása egyfajta testbeszéd, mely önindította aktivitást, reaktív és interaktív viselkedést mutat. (Chamberlain 1986) Az intrauterin környezetből jövő fenyegetés például gyakran vált ki reaktív viselkedést, védekező mozgást és nyugtalanságot. Ezeket az önregulációs magatartás, a kreatív coping (megküzdési stratégia) korai példáinak tekinthetjük. https://www.youtube.com/watch?v=TaaWqdx0GgE
  • Ikrek kommunikációja

    Ikrek kommunikációja
    Az interaktív viselkedési formák egyik látványos bizonyítéka az ikrek kommunikációja, az ún. ’kedves ikrek’ esete. (Piontelli 2010). Az ikerbabák a méhen belül haptonóm kommunikációt, rituális (ismétlődő) játékokat folytatnak. Ez a belső kommunikációs ’tréning’ olyan előgyakorlatnak tekinthető, amely egy életen át fennmaradó különleges egymásra-hangolódási képességet alapoz meg.
  • Az aktív kommunikáció hatásai

    Az aktív kommunikáció hatásai
    A hazai modern pszichológiai irodalomban is megtalálhatók a magzat és az édesanya aktív kommunikációjáról beszámoló írások. (Hidas – Raffai - Vollner 2002) A kapcsolatanalízis eredményei arra is rávilágítanak, hogy az akusztikus ingerlés, a magzattal folytatott kommunikáció pozitívan befolyásolja az érzelmi fejlődést és a kötődési készséget.