Naslovan

Lenta vremena Mezapotamije, Egipta i Perzije

  • 3500 BCE

    Sumerani - upotreba prvog pisma

    Sumerani - upotreba prvog pisma
    Sumerani spadaju u prvu visokorazvijenu civilizaciju nastalu u 4. tis. pr.Krista na području južne Mezopotamije. Smatra se da su oko 3.500 godine pr. Krista prvi počeli koristiti pismo jer su najstariji zapisi nađeni u Sumeru. Prvotno je sumersko pismo bilo piktografsko i ideogramsko i imalo je više od 2000 znakova. Pisalo se zašiljenom trskom na glinenim pločicama. S vremenom su se linije znakova oblikovale te su znakovi počeli nalikovali na klin, pa pismo je nazvano klinastim pismom.
  • 3100 BCE

    Egipat – zemlja faraona

    Egipat – zemlja faraona
    Egipatska država je bila apsolutna teokratska monarhija što znači da vladar ima neograničenu moć. Egipatski vladari su faraoni. U početku postoje dvije egipatske države: Donji Egipat (Memfis) i Gornji Egipat (Teba). Obje države su podijeljene na manje teritorijalne jedinice na čijem su čelu bili nomarsi te su često međusobno ratovale. 3100 g. pr. Krista, vladar Gornjeg Egipta, Menes, porazio je Donji Egipat i tako ujedinio Egipat o čemu govori povijesni dokaz-Narmerova paleta.
  • 2700 BCE

    Staro egipatsko kraljevstvo (2.700-2.200 g. pr. Krista)

    Staro egipatsko kraljevstvo (2.700-2.200 g. pr. Krista)
    U to vrijeme Egipat se širi na jug u Nubiju i na sjeveroistok u Siriju. To je vrijeme velike gospodarske i političke moći Egipta. Najpoznatiji vladari tog vremena su: Zoser, Keops, Kefren i Mikerin. Glavni grad Egipta za vrijeme Starog kraljevstva bio je Memfis. Stara je država najpoznatija po velikom broju piramida koje su u to doba građene te se zbog toga Staro kraljevstvo često naziva i "Doba piramida". Oko 2200 g. pr. Krista dolazi do velike krize i staro kraljevstvo se raspada.
  • Period: 2700 BCE to 2200 BCE

    Staro egipatsko kraljevstvo

  • 2300 BCE

    Akadska država i Sargon Akađanin

    Akadska država i Sargon Akađanin
    Akadska država se oko 23. stoljeća pr. Krista razvila oko grada Akada u Mezopotamiji. Akađani su prvobitno bili nomadski narod koji je živio u središnjem dijelu Mezopotamije. Najpoznatiji akadski vođa bio je Sargon Akađanin, vojni zapovjednik u vojsci grada Kiša koji je osvojio područje Sumera oko 2370. pr. Kr. Akađani su preuzeli dotadašnju kulturu Sumerana i klinasto pismo ali ne i jezik, već je glavni govorni jezik južne Mezopotamije postao akadski jezik.
  • 2200 BCE

    Prvo egipatsko međurazdoblje ( 2.200-2.040 g. pr. Krista)

    Prvo egipatsko međurazdoblje ( 2.200-2.040 g. pr. Krista)
    Nastalo je kao posljedica raspada stare države. Osnovna su mu obilježja decentralizacija zemlje i jačanje nomarha, socijalni nemiri i pobune nižih slojeva, te upadi stranaca (posebno u delti Nila). Najpoznatiji povijesni izvor iz tog razdoblja je Žalopijka Ipu Ura.
  • Period: 2200 BCE to 2040 BCE

    Prvo međurazdoblje

  • 2040 BCE

    Srednje egipatsko kraljevstvo (2.040-1.786 g. pr. Krista)

    Srednje egipatsko kraljevstvo (2.040-1.786 g. pr. Krista)
    Srednje kraljevstvo osniva Mentuhotep II., ali je najvažniji vladar srednjeg kraljevstva Sesostris III. koji širi državu, uvodi centralizaciju zemlje i ukida položaj nomarha te jača gospodarstvo. Nakon smrti Sesostrisa III. Država opet slabi i dolazi do nove krize i pojave drugog međurazdoblja. U to vrijem nastaju tekstovi sarkofaga.
  • Period: 2040 BCE to 1786 BCE

    Srednje egipatsko kraljevstvo

  • 2000 BCE

    Asirija i Tiglat Pileser III.

    Asirija i Tiglat Pileser III.
    Asirija je država u sjevernoj Mezapotamiji koja nastaje u 20. st. pr. Krista. Glavni grad je Ašur na rijeci Tigris. Na početku je slaba ali u 19. st. pr. Krista se počinje širiti i postaje vrlo moćna. U 8. st. pr. Krista asirski kralj Tiglat Pileser III. osvaja cijelu Mezapotamiju.
  • 1800 BCE

    Stara babilonska država i Hamurabi

    Stara babilonska država i Hamurabi
    Državu osnivaju Amorićani. Sjedište države je grad Babilon („božja vrata“). Najmoćniji vladar je Hamurabi i vlada u 18. st. pr. Krista. Njegovo ime vežemo za kamen na kojem je zapisan „Hamurabijev zakonik” - prvi pravni pisani zakonik u povijesti. Hamurabi nije bio samo ratnik i osvajač, već se obilno koristio i mogućnostima diplomacije. Za njegove vladavine, Babilon postiže vrhunac svoje vojne i kulturne moći. Nakon njegove smrti država se raspada i nestaje na nekoliko stoljeća.
  • 1786 BCE

    Drugo egipatsko međurazdoblje ( 1.786-1.552 g. pr. Krista)

    Drugo egipatsko međurazdoblje ( 1.786-1.552 g. pr. Krista)
    Ovo razdoblje obilježavaju upadi Hiksa s istoka koji u 17. st. pr. Krista prodiru u Egipat i preuzimaju vlast. Donose novu tehniku ratovanja s bojnim kolima i konjima te metal broncu. U delti Nila grade novu prijestolnicu Avaris. Vladali su Egiptom više od stotinu godina. Osnovali su petnaestu i šesnaestu egipatsku dinastiju.
  • Period: 1786 BCE to 1552 BCE

    Drugo međurazdoblje

  • 1700 BCE

    Ep o Gilgamešu

    Ep o Gilgamešu
    U 2 st.pr. Krista, književnost Mezopotamije bila je vrlo bogata. Iz tog razdoblja su pronađeni mnogi epovi, legende, mitovi i himne bogovima. Najpoznatiji je Ep o Gilgamešu. Za razliku od junaka iz grčke mitologije, junak iz Epa o Gilgamešu bio je povijesna ličnost, kralj koji je vladao sumerskim gradom-državom Urukom oko 2700. pr. Krista. Ep je nastao je oko 1700. pr. Krista. Napisan je na akadskom jeziku i sastoji se od 12 ploča. Ploče imenuju svog autora kao Sin-Leqi-Unninni.
  • 1552 BCE

    Nova egipatska država (1.552-11. st. pr. Krista)

    Nova egipatska država (1.552-11. st. pr. Krista)
    Sredinom 16. st. pr. Krista, vladari grada Tebe pokreću oslobodilački rat protiv Hiksa, protjeruju ih i stvara se nova egipatska država. Osnivač nove države bi je faraon Amozis I. Vrijeme nove države obilježila je velika vojna moć i velika osvajanja što je pridonosilo gospodarskom i kulturnom napretku države jer je iz osvojenih područja u Egipat stizao veliki novčani danak. Grade se hramovi. Nastaju knjige mrtvih pisane na papirusu u kojima se po prvi puta spominje zagrobni život.
  • 1552 BCE

    Nova egipatska država – vladari 18. dinastije

    Nova egipatska država – vladari 18. dinastije
    Najvažniji egipatski vladari 18. dinastije bili su: Tutmozis I., kraljica Hatšepsut, Tutmozis III. i Ramzes III. Za vrijeme Tutmozisa III. Nova egipatska država dostiže najveći teritorijalni opseg. Kraljica Hatšepsut poduzima trgovačku ekspediciju u Punt i gradi veliki hram u Dal el Bahriju. Ramzes III. je zadnji veliki egipatski vladar. Ratuje s Hetitima u prednjoj Aziji i gradi veličanstvene hramove (Abu Simbel i Luksor).
  • Period: 1552 BCE to 1100 BCE

    Nova egipatska država

  • 700 BCE

    Asurbanipal - asirski vladar

    Asurbanipal - asirski vladar
    Vlada Asirijom u 7. st. pr. Krista te je za njegove vladavine država najveća. On vlada Mezapotamijom, Sirijom, Palestinom i Egiptom. Utvrdio je prijestolnicu Ninivu, podizao je raskošne palače a u Ninivi je utemeljio bogatu knjižnicu. Nakon njegove smrti javili su se unutarnji sukobi, te medijski i babilonski vladari u potpunosti osvajaju i dijele teritorij Asirije, čime asirska država prestaje postojati.
  • 690 BCE

    Knjižnica u Ninivi

    Knjižnica u Ninivi
    Knjižnicu je utemeljio Asurbanipal. Imala je oko 30000 glinenih pločica i iz nje potječe najveća zbirka babilonsko-asirske literature. Asurbanipal je želio na jednom mjestu okupiti sve što su na Bliskom istoku stvorile generacije na književnom i znanstvenom polju. Knjižnica je uništena 612. pr. Kr. prilikom medijsko-babilonske opsade Ninive. Potkraj 19. st. u Ninivi pronađeno je više od 20000 glinenih pločica koje se danas čuvaju u Britanskom muzeju u Londonu.
  • 600 BCE

    Nova babilonska država i Nabukodonosor II.

    Nova babilonska država i Nabukodonosor II.
    Najveći uspon doživljava u 6. st. pr. Krista za vrijeme vladavine kralja Nabukodonosora II. On osvaja Mezapotamiju, Siriju i Palestinu. Osvaja Jeruzalem te odvodi židove „babilonsko ropstvo“. Vrijeme vladavine Nabukodonosora II. je vrijeme velike gradnje u Babilonu. Grade se ceste, dvostruke gradske zidine, obnavljaju se hramovi i zigurat. Poznat je i po gradnji Semiramidinih visećih vrtova u Babilonu koje je dao izgraditi za svoju ženu, a koji danas spadaju u sedam svjetskih čuda.
  • 600 BCE

    Perzija

    Perzija
    Zauzima prostor današnjeg Irana. Uspon Perzije počeo je u 6. st. pr. Krista u doba kralja Kira II. On osvaja Mediju, Novu babilonsku državu i Malu Aziju. Kir II. oslobađa židove iz „babilonskog ropstva“. Perzija je orijentalna despocija i vladar je aposolutni vladar pred kojeg se pada ničice (proskineza). Kirov nasljednik, Kambiz II. 525. g. pr. Krista osvaja Egipat.
  • 550 BCE

    Perzijski kralj - Darije I. (6./5. st. pr. Krista)

    Perzijski kralj - Darije I. (6./5. st. pr. Krista)
    Nasljedio je Kambiza II. i širi vlast perzijanaca u Europu (Trakija). U njegovo je doba Perzijsko carstvo doživjelo najveći procvat. Izvršio je teritorijalnu podjelu carstva na dvadesetak satrapija. Premješta prijestolnicu u Persepolis. Za vrijeme njegove vladavine organizirana je prva poštanska služba. Uveo je zlatni novac-darik. Pred kraj vladavine počeo je veliki sukob s Grcima. Darije I. poslao je vojsku u Grčku 490. g. pr. Krista, ali su perzijanci poraženi u bitci na Maratonu.
  • 480 BCE

    Perzijski kralj - Kserkso I. (5. st. pr. Krista)

    Perzijski kralj - Kserkso I. (5. st. pr. Krista)
    Bio je sin Darija I. pa ga je i naslijedio na prijestolju. Nedugo nakon stupanja na prijestolje ugušio je pobune u Egiptu i Babilonu. Najviše je poznat po svojoj ulozi u grčko-perzijskim ratovima. 480. g. pr. Krista okupio je vojsku sastavljenu od 10000 legendarnih perzijskih besmrtnika i dao je napraviti pontonski most preko Dardanela koji se smatra čudom antičkog inženjerstva te preko njega prebacio vojsku iz Azije u Europu. Međutim izgubio je od Atenjana u bitci kod Salamine.