Coldwar

Külm sõda

  • Jalta konverents

    Jalta konverents
    Jalta konverents toimus 4. kuni 11. veebruar 1945, kus Nõukogude Liit, Ameerika Ühendriigid ja Suurbritannia jaotasid ära Teise maailmasõja järgse Euroopa ja Aasia. Lepiti kokku Saksamaa okupatsioonideks jagunemine ja ÜRO loomine.
  • Potsdami konverents

    Potsdami konverents toimus 1945. aasta 17. juulist 2. augustini. Konverentsil arutasid Ameerika Ühendriigid (Harry Truman), Nõukogude Liit (Jossif Stalin) ja Suurbritannia ( Winston Churchill ning hiljem Clement Attlee), Saksamaa sõjajärgse korraldamise küsimusi, määrasid kindlaks poliitilised ja majanduslikud põhimõtted Saksamaa sõjaaegsete liitlaste kontrollimiseks ning esitasid Jaapanile ultimaatumi tingimusteta kapituleerumise nõudega.
  • Hiroshima ja Nagasaki pommitamine

    Hiroshima ja Nagasaki pommitamine
    1. ja 9. augustil 1945.aastal kasutas USA tuumapommi Jaapani kahes suuremas linnas Hiroshimas ja Nagasakis. Nende rünnakute tagajärjel hukkus palju inimesi ja tekitas edasistele põlvkondadele suuri geneetilisi kahjustusi.
  • Raudne eesriie

    Raudne eesriie on piir Nõukogude Liidu ja demokraatlike riikide vahel. Raudne eesriie oli Nõukogude Liidu poliitiline üritus kaitsta oma poliitilist mõjuala võõrmõjutuste eest mitmesuguste abinõudega, nagu piiride hermeetiline sulgemine, vaba teabevoolu takistamine, salapolitseiline kontroll,
  • Marshalli plaan

    Marshalli plaan
    Ameerika Ühendriikide 1947. aasta juunis algatatud abiprogramm sõjas laastatud Euroopa riikide aitamiseks ja kommunismi pealetungi ennetamiseks. Algatus nimetati USA tollase riigisekretäri George Marshalli järgi.
  • Trumani doktriin

    Trumani doktriin
    Trumani doktriin- USA presidendi dokument, kus toetavad teisi riike. Toetavad iseseisvaid riike sise ja välissurve vastu, vältimaks nende riikide langemist Nõukogude Liidu mõjusfääri.
  • Berliini õhusild

    Berliini õhusild
    NSV Liit sulges kõik Lääne-Berliini Saksamaa läänetsoonidega ühendanud maismaa- ja raudteed, ja Berliini lääneosa sai välismaailmaga ühendust pidada vaid õhu teel . NSV Liidu idee oli sulgeda juurdepääsuteed ja varustada ise Lääne-Berliini söögi ja kütusega, et saada terve linn enda majanduslikku sõltuvusse. Blokaadiga saavutas NSV Liit olukorra, et Lääne-Berliini ei arvatud moodustatava Saksamaa Liitvabariigi koosseisu, vaid see jäi iseseisvaks haldusüksuseks.
  • NATO moodustamine

    NATO moodustamine
    Põhja-Atlandi Lepingu Organisatsioonile (NATO) pani 1949. aastal aluse Põhja-Atlandi leping, mida tuntakse ka Washingtoni lepingu nime all. Asutajaliikmed on Ameerika Ühendriigid, Belgia, Holland, Island, Itaalia, Kanada, Luksemburg, Norra, Portugal, Prantsusmaa, Taani, Suurbritannia.
  • Korea sõda

    Korea sõda oli relvastatud konflikt Põhja- ja Lõuna-Korea vahel 25. juunist 1950 relvarahuni 27. juulil 1953, milles osalesid Korea Vabariigi poolel ka USA ja veel 15 riigi sõjaväelased, kes tegutsesid ÜRO lipu all. Korea Rahvademokraatliku Vabariigi poolel võitlesid ka Hiina ja Nõukogude Liidu üksused. Korea jagati kaheks riigiks.
  • Varssavi Lepingu Organisatsioon

    Varssavi Lepingu Organisatsioon
    1. aastal asutati NSV Liidu, Bulgaaria, Poola, Rumeenia, Saksa DV, Tšehhoslovakkia ja Ungari poolt Varssavis vastukaaluks NATO-le Varssavi Lepingu Organisatsioon.