Jaapan

Jaapani ajalugu 20. sajandini

By marmarr
  • 100

    Yamatai riik

    Yamatai riik
    Tekkis Yamatai riik, mida valitses preesterkuninganna Himiko. Tänapäeval peetakse Yamataid hilisema Yamato riigi eelkäijaks
  • 250

    Yamato ajastu

    Yamato ajastu
    Suurte ülikuhaudade tõttu tuntakse seda ka kui Kofuni ajastu. Honshū lõunaosas valitses oma piirkondi hulk omavahel sõdivaid ülikusuguvõsasid. Yamato ajastu teist poolt (538–710) tuntakse Asuka ajastuna. Valitsejad hakkasid end tituleerima keisriteks.
  • Jan 1, 710

    Nara ajastu

    Nara ajastu
    Iseloomulik joon keisrivõimu konsolideerumine. Jätkus hiina kultuuri ülevõtmine ja budismi õitseng eeskätt õukonnareligioonina. Nara ajastu oli jaapani klassikalise kirjanduse kujunemisperiood, mil koostati esimesed Jaapani ajalookroonikad “Kojiki” ja “Nihon shoki” ning õitses waka-luule.
  • Jan 1, 1185

    Kamakura ajastu

    Kamakura ajastu
    Ajastu tähistas üleminekut keisrivalitsuselt šogunaadile. Ühiskonna eliidi roll kandus õukonnalt sõdalaskonnale (bushi, samurai). Kamakura ajastul katkesid suhted Hiinaga.
  • Jan 1, 1336

    Muromachi ajastu

    Muromachi ajastu
    Hiinaga hakati uuesti suhteid taastama. Muromachi ajastu viimast sajandit iseloomustasid pidevad sõjad ja feodaalne killustatus.
  • Jan 1, 1478

    Sõdivate riikide ajastu

    Sõdivate riikide ajastu
    Maaisandad pidasid sõdu nii omavahel kui ka šõguni valitsusega. Tokugawa Ieyasul rajas uue šogunaadi, mis jäi viimaseks Jaapani ajaloos.
  • Edo ajastu

    Edo ajastu
    Edo ajastut tuntakse ka kui Tokugawa šogunaadi valitsemisaega. Sellel ajal valitses üldiselt rahu. Jaapanile hakkasid survet avaldama ka Lääne suurvõimud, kes nõudsid sadamate avamist Lääne kaupmeestele. See kulmineeris Matthew Perry juhitud USA laevastiku ilmumisega Edo reidile 1853. a, mis sundis šogunit tegema järleandmisi ja tugevdas reformiliikumist Jaapanis endas. Šogunaadi viimaseid aastaid iseloomustavad väiksemad reformid, sõjaväe ümberkujundamine lääne standardite järgi ja sõjalised ko
  • Meji ajastu

    Meji ajastu
    Reformimeelne fraktsioon sundis valitsuses viimase Tokugawa šoguni tagasi astuma ja võim anti formaalselt üle keisrile. Riigi pealinnaks kuulutati Edo, mis nimetati ümber Tokyōks. Poliitiliste reformide kaks aastkümmet, mille vältel mindi üle lääne tüüpi valitsusele ja konstitutsioonilisele monarhiale kulmineerus 1889. a esimese konstitutsiooni vastuvõtmisega.
  • Heiani ajastu

    Heiani ajastu
    Poliitiline võim kandus üha enam omavahel konkureerivate tugevate suguvõsade kätte, kes tuginesid kujunevale elukutseliste sõdalaste – samuraide – klassile ja era-armeedele. Võitlus lõppes Minamoto võiduga, kes 1185. a rajas esimese šogunaadi keskusega Kamakuras. Seda sündmust loetakse uue ajastu alguseks Jaapani ajaloos.