Magyarorszag tovabbra is az europai unio tagja akar maradni 1607521946 desktop

Európai Unió idősávja

  • Schuman-terv

    Schuman-terv
    Schuman azt javasolta, hogy az alapító tagállamok (azaz Franciaország, Nyugat-Németország, Olaszország, Hollandia, Belgium és Luxemburg) szén- és acéltermelésüket rendeljék egy közös főhatóság, az Európai Szén- és Acélközösség alá.
  • Európai Szén- és Acélközösség (ESZAK, angolul European Coal and Steel Community)

    Európai Szén- és Acélközösség (ESZAK, angolul European Coal and Steel Community)
    Más néven Montánunió egy 1951-ben alapított nemzetközi szervezet, amit 6 állam: Franciaország, az NSZK, Olaszország, Belgium, Luxemburg és Hollandia hozott létre az acél- és szénkészletek kezelésére a tagállamok területén a hidegháború alatt.
  • Európai Gazdasági Közösség

    Európai Gazdasági Közösség
    Európai Gazdasági Közösség (rövidítve EGK, angol (és magyar) nyelvterületen Közös Piac-ként is ismert) egy nemzetközi szervezet volt. 1957-ben a római szerződéssel alapította az ESZAK-ot létrehozó Belső Hat vagy "Inner Six".
  • Helsinki találkozó

    Helsinki találkozó
    Nemzetközi konferencia 1975-ben, a hidegháború idején, amelynek eredménye a helsinki záróokmány lett. Harmincöt – többek között a két szuperhatalom által – aláírt egyezmény, amely kimondja az alapvető emberi jogok és a kölcsönös biztonság tiszteletben tartását, együttműködést a környezetvédelem és humanitárius területeken.
  • Maastrichti szerződés- Európai Unió létrejön

    Maastrichti szerződés- Európai Unió létrejön
    A maastrichti szerződést 1992. február 7-én írták alá Maastrichtben az Európai Közösség tagjai és 1993. november 1-jén lépett hatályba. Az Európai Unió megalakulásához vezetett, a pénzügyi és politikai unióról szóló különböző tárgyalások eredménye volt.
  • Schengeni egyezmény

    Schengeni egyezmény
    A schengeni egyezmény az Európai Unió első és harmadik pillérének része, amely elsősorban a belső határőrizet megszüntetését és a külső határok közös ellenőrzését jelenti.
  • €uró bevezetése

    €uró bevezetése
    Egy évtizedes előkészület után, 2002. január 1-jén megvalósult az euró bevezetése. Az első három évben az euró számlapénzre és elektronikus kifizetésekre használatos „láthatatlan” valuta volt.
  • Magyarország teljesen belép az EU-ba

    Magyarország teljesen belép az EU-ba
    Magyarország 2004. május 1-je óta az Európai Unió teljes jogú tagja. A több évig tartó csatlakozási tárgyalások lezárulta után az EU-val való csatlakozási szerződést 2003 áprilisában írták alá Athénban. A képen magyar csatlakozási szerződés aláírása látható. Balra Medgyessy Péter miniszterelnök, középen Kovács László külügyminiszter.