Zászló

Az Európai Unió kialakulása és felépítése

  • A második világégés következményei

    A második világégés következményei
    Az európai integrációévszázadok óta sok gondolkodó álma volt. A terv csak a második világháború utáni időszakra vált reális célkitűzéssé, hiszen ekkor Európa már nem a világgazdasági központja. A háború után a kontinen kettészakadt és az erősödő szovjet fenyegetés egyre sürgősebbé tette egy egységes Európa megteremtését.
  • A Marshall terv

    A Marshall terv
    Az európai integráció az 1940-es évek végétől gazdasági és politikai téren egyidejűleg indult meg. Az Egyesült Államok által meghirdetett Marshall-terv megteremtette a nyugat-európai országok háború utáni gazdasági helyreállítási esélyét. Ehhez szükség volt a nemrég még egymás ellen garcoló felek (franciák-németek) megbékélésére is. Ezt a Marshall-terv segítette, hiszen a források megszerzése együttműködést nem pedig vetálkedést kívánt a felektől.
  • Európai Gazdasági Együttműködési Szervezet (OEC)

    Európai Gazdasági Együttműködési Szervezet (OEC)
    A Marshall-segélyt elfogadó országok közös tevékenységére alakult meg az Európai Gazdasági Együttműködési Szervezet (OEC) A politikai együttműködést szolgálta az 1949-ben létrejött Európai Tanács
  • Montánunió

    Montánunió
    Az integrációs folyamat következő állomása a Szén-és Acélközösség (más néven Montánunió) megalapítása volt. E szervezet célja az volt, hogy a szén és acél kereskedelme közös piacon valósuljon meg. Hat ország közösen végezte a nyersanyagok és késztermékek ellenőrzését, döntött a készletek kiaknázásáról és a termelés mennyiségéről. A megállapodás nyomán első alkalommal került ki a nemzetállami keretekből egy fontos gazdasági ágazat a szén és acél feletti rendelkezés. (francia-német megbékélés)
  • Európai Gazdasági Közösség

    Európai Gazdasági Közösség
    1957-ben Rómában jött létre a korábban Montánuniót létrehozó hat nyugat-európai állam részvételével (Franciaország, NSZK, Olaszország és Benelux államok) az Európai Gazdasági Közösség más néven a közös piac. A szerződés aláírói tervbe vették a vámok kölcsönös leépítését, a munkaerő a szolgáltatások és a tőke szabad mozgását.
  • A közös piactól az Európai Unióig

    A közös piactól az Európai Unióig
    A francia-német együttműködés tovább erősödött a hatvanas években. Ehhez kellett két olyan politikus mint Konrad Adenauer német kancellár és de Gaulle francia elnök. A vámok leépítése és a tőke szabad mozgásának a biztosítása 10 év alatt megvalósult. A politikai és gazdasági tényezők egyre vonzóbbá tették a közös piacot. 1973-ban csatlakozott Dánia, Írország, Egyesült Királyság, 1981-ben Görögország, 1986-ban pedig Portugália és Spanyolország is az EGK tagja lett.
  • A schengeni megállapodás

    A schengeni megállapodás
    A luxemburgi Schengenben Az Európai Gazdasági Közösség öt tagja Belgium, Hollandia, Luxemburg, Franciaország és a Német Szövetségi Köztársaság által a aláírt megállapodás mindössze a részt vevő államok közötti közös határaikon gyakorolt ellenőrzés fokozatos megszüntetéséről szólt. A megállapodás még csak egyszerűsítette a határátlépés formaságait, de már kilátásba helyezte a határok teljes lebontását is. Később ehhez a legtöbb uniós ország csatlakozott.
  • Maastrichti szerződés

    Maastrichti szerződés
    A közösség kibővülésével majd Németország újraegyesítésével megerősödtek a a szorosabb politikai és gazdasági integráció támogatói. 1992-ben a maastrichti szerződés aláírásával megalakult az Európai Unió. A szerződésben a tagállamok elkötelezték magukat a teljes gazdasági és pénzügyi Unió megteremtése és az összehangolt európai kül és belpolitika melett. Döntöttek az uniós állampolgárség bevezetése mellett, továbbá az Európai Parlament Jogkörének a növeléséről.
  • Euroövezet

    Euroövezet
    2002-ben az akkori 15 tagállamból 12-ben a mindennapi forgalomban bevezették az egységes európai valutát az eurót. ( Nagy-Britannia, Dánia, Svédország egyelőre megőrizte a nemzeti valutáját) Az integrációs megállapodások aláírása óhatatlanul fölvetette azt a kérdést, hogy mennyiben csorbult a tagországok önállósága, hiszen ami eddig tagállami szinten kezelt ügy volt az most egy közös üggyá vált.