Bitka za Singapur

  • Priprave na vojno

    Po koncu 1. svetovne vojne je Britanija začela pripravljati obrambo v Singapurju zaradi vedno večje vojaške grožnje Japonske. V Sembawangu je bila zgrajena mornariška baza in na strateških lokacijah vzdolž Singapurske obale so bile nameščene armade, da bi branile morebitne mornariške napade. Leta 1938 je guverner sir Shenton Thomas odprl največji suhi dok na svetu Britanska strategija je bila pošiljanje flote v bazo le, ko je nevarnost neizogibna.
  • Padec Malaje

    Padec Malaje
    Prvi napad na Singapur se je zgodi 8. decembra 1941, ko japonske čete pristanejo v Singori, Pataniju in Kota Bharuju; začne se bombardiranje Singapurja.
  • Invazija Malaje

    Invazija Malaje
    1. decembra Japonci potopijo bojni ladji HMS Prince of Wales in bojni krmar HMS Repulse ob obali Kuantana, Malaya.
  • Singapurska obrambna strategija

    Na začetku bitke za Singapur so zavezniške sile štele okoli 85.000 mož, od tega približno 70.000 oboroženih. Zavezniške sile so imele skupaj 38 pehotnih bataljonov, pa tudi topniške polke, protitankovske polke in protiletalske puške.
    General polkovnik Arthur E. Percival, ki je bil Poveljnik general štaba (GOC) Malaya splošni poveljnik zavezniških čet, je otok razdelil na štiri sektorje - severni, zahodni, južni in rezervat ter dodelil čete za obrambo obalnega pasu vsakega sektorja .
  • Malajska kampanja

    Malajska kampanja
    Zadnje zavezniške čete prečkajo Causeway do Singapura.
  • Japonski pristanek

    Japonski pristanek
    V noči 8. februarja 1942 so Japonci začeli bombardirati severozahodno obalo Singapurja. Kasneje sta 5. in 18. divizija japonske vojske v Johorski ožini prestopili v zložljive čolne in zajeli avstralske vojake, ki so bili zadolženi za varovanje območja. Verjame se, da je tisto noč v Singapur prešlo 13.000 vojakov. Naslednji dan je divizija Cesarske straže prešla v Singapur pri Kranji, preko popravljenega nasipa.
  • Bukit Timah

    Bukit Timah
    Po pristanku v Singapurju je bil glavni cilj divizije japonske cesarske straže območje Bukit Timah. Ne le, da je bil Bukit Timah Hill najvišja točka na otoku, tam so bila tudi britanska skladišča bencina, nafte in surovin.
    Japonske sile so uspele prebiti obrambno črto Kranji-Jurong, ko so se zavezniške sile zaradi nerazumevanja ukazov umaknile z območja. Japonske sile so 11. februarja zasedle Bukit Timah in Yamashita je ustanovil svoj sedež v tovarni Ford, ki se nahaja v območju.
  • Period: to

    Pasir Panjang

    Japonci so 13. februarja napadli greben Pasir Panjang. Greben je bil ključna lokacija, ki je vodila do glavnega skladišča za strelivo zavezniških sil, glavnega odlagališča artilerije, vojaške bolnišnice Alexandra in mnogih drugih vojaških objektov. Malajski regiment, ki je branil območje, je vodil močan odpor, vendar so ga na koncu premagali številšnejši in močnejši Japonci v tistem, kar je danes znano tudi kot Bitka pri Opijskem hribu.
  • Period: to

    Pokol v vojaški bolnišnici Alexandra

    1. februarja so se japonske čete napotile proti območju Alexandra. Kljub rdečim križem, ki so zaznamovali vojaško bolnišnico, so japonske čete prodrle v bolnišnico in ubile britanskega častnika, ki jim je šel naproti z belo zastavo. Japonske čete so nato vstopile v operacijsko dvorano in ubile pacienta na operacijski mizi ter osebje, ki se mu je posvečalo. Druga skupina vojakov je nato vstopila v oddelke in neselektivno prijela bolnike, zbrali in usmrtili naj bi okoli 280 ljudi.
  • Predaja

    Predaja
    Do 15. februarja 1942 so razmere v Singapurju postale neznosne. Zaradi poškodovane infrastruktue je bila omejena oskrba z vodo in hitro je primanjkovalo hrane. Žrtve bombnih napadov so naraščale hitreje kot so bili zmožni zbirati trupla.
    Percival se je zato 15. februarja zjutraj srečal s svojimi poveljniki v bunkerju Fort Canning. Glede na okoliščine je bila sprejeta odločitev o predaji Japoncem. Kasneje istega dne sta se Percival srečal z Yamashito in uradno predal Singapur japonskim silam.