Tiitlita

Ajatelg ajaloos

  • 476

    Lääne-Rooma riigi langus

    Lääne-Rooma riigi langus
    Kuigi germaanlased Lääne- Rooma riigilt rea maid võitsid ja korduvalt Rooma linna rüüstasid, püsis Lääne- Rooma riik edasi, kuigi ainult nimepidi. Seal valitsesid keisrid jõuetute palgasõduritega ja püüdsid oma võimu vähemalt Itaalias säilitada. See kestis 476. aastani, mil üks germaani väepealik Odoaker keiser Romulus Augustuse troonilt tõukas ja enese Itaalia kuningaks nimetas. Nii kustus 476. aastal lääne- Rooma riigi nimi. Ida- Rooma riik püsis veel ligi 1000 a.
  • Oct 7, 1054

    Suur skisma

    Suur skisma
    Suur kirikulõhe ehk Suur skisma oli kiriku lõhenemine kreekakatoliku ja roomakatoliku kirikuks aastal 1054, kui Rooma paavst ja Konstantinoopoli oikumeeniline patriarh teineteist vastastikku kirikuvande alla panid.Kirikulõhe ei muutnud kristlikus kirikus apostlite poolt määratud apostellikku järjepidevust ega hierarhiat: üksikute koguduste karjasteks olid preestrid, piirkondade üle olid karjasteks piiskopid ning kõikide piiskoppide, preestrite ja kirikute vaimseteks nõuandjateks olid patriarhid.
  • Oct 7, 1453

    türklased vallutavad Bütsantsi pealinna Konstantinoopoli

    türklased vallutavad Bütsantsi pealinna Konstantinoopoli
    Konstantinoopoli piiramine toimus 1453. aastal ning selle käigus vallutas Osmanite riigi sõjavägi Bütsantsi pealinna Konstantinoopoli.Konstantinoopoli langemine (ja kahe väIksema territooriumi kaotus varsti pärast piiramist) tähistas Bütsantsi ja ühtlasi Rooma riigi lõppu, mis eksisteeris ligi 1500 aastat. Varsti pärast linna vallutamist muutis Mehmed II Konstantinoopoli Osmanite riigi pealinnaks.
  • Oct 7, 1492

    Kolumbus avastas Euroopa jaoks Ameerika

    Kolumbus avastas Euroopa jaoks Ameerika
    Kolumbus lõpuks siiski Hispaania õukonna nõusoleku kolmest väikesest laevast koosneva laevastiku organiseerimiseks, mis lahkus Hispaania rannikult 3. augustil 1492. aastal.12. oktoobri varahommikul 1492. aastal nägi vahimadrus maad.Oma esimesel reisil avastas Kolumbus palju saari Antilli ja Bahama saarestikus,Kolumbus nimetas need kõik koos Lääne-Indiaks.
  • Oct 31, 1517

    Martin Luther alustas usupuhastust

    Martin Luther alustas usupuhastust
    Ta naelutas legendi järgi Wittenbergi linnakiriku uksele 95 teesi, kus mõistis hukka patukustutuse sedelite müütamise. Sel päeval tähistavad luterlased usupuhastuspüha. Ta kutsus kristlikku kirikut üles tulema tagasi Piibli õpetuste juurde. Luther ei tahtnud asutada katoliku kirikust eraldiseisvat kirikut, tahtis vaid kõrvaldada sellest mõned väärnähtused. Katoliku kiriku esindajad arvasid Lutheri ja tema reformide pooldajad kirikust välja.
  • Nov 19, 1535

    Esimene eestikeelne raamat

    Esimene eestikeelne raamat
    Wandradti - koelli katekismus - esimene eestikeelne trükitud raamat.
    Saksamaal Wittenbergis 1500 eksemplari ja selles on tekst kõrvuti saksa ja eesti keeles. Katekismuse
    keelas õige pea Tallinna raad. Wanradt ja Koell sattusid aga kohtupinki süüdistatuna eksimustes
    Lutheri õpetuse vastu. Sellest teosest on säilinud 11 katkendlikku lehekülge, mis leiti 1929. aastal
    ühe ladinakeelse raamatu parandamisel. Katekismuse lehti oli kasutatud kaane täitematerjalina. Õnneks
    on säilinud ka katekismuse
  • Nov 19, 1558

    Vene-Liivi sõda

    Vene-Liivi sõda
    Vene-Liivi sõda ehk Vene-Liivimaa sõda oli relvakonflikt Vene tsaaririigi ja Vana-Liivimaa (peamiselt Liivi ordu relvajõudude) vahel 16. sajandil, aastatel 1558–1561.
  • Nov 19, 1561

    Saksa ordu loovutab Liivimaa

    Saksa ordu loovutab Liivimaa
    Saksa ordu loovutab oma Liivimaa valdused Poola kuningale,Tallinn ja Põhja-Eesti alistuvad Rootsi kuningale.
  • 30-aastane sõda Euroopas

    30-aastane sõda Euroopas
    Kolmekümneaastane sõda oli sõda, mis peeti 1618–1648 põhiliselt Saksa-Rooma riigi territooriumil Kesk-Euroopas, kuid milles osales enamik Euroopa riike. Sõjal oli palju põhjuseid, kuid üheks peamiseks oli konflikt protestantismi ja katoliikluse vahel, mistõttu seda on peetud viimaseks suureks ususõjaks Euroopas.
  • Ülikooli rajamine Tartus

    Ülikooli rajamine Tartus
    Rootsi kuningas Gustav Adolf asutab Tartus ülikooli.Nüüdsest vanim ja suurim Eestis tegutsev ülikool.
  • Inglise revolutsiooni algus,leiutati trükipress

    Inglise revolutsiooni algus,leiutati trükipress
    Esimesed, 15. sajandi lõpus trükitud trükised olid inkunaablid - see, millega kujutis paberile viidi, oli käsitsi laotud, kirjaviis oli käsikirjalähedane ning illustratsioonid ja suured algustähed maaliti käsitsi juurde.
  • Prantsusmaa Kõrgaeg

    Prantsusmaa Kõrgaeg
    Prantsusmaad valitseb päikesekuningas Louis XIV. Prantsusmaa muutub Euroopa võimsaimaks riigiks ja Euroopa kultuuri keskpunktiks.
  • Inglismaa kodusõda

    Inglismaa kodusõda
    Inglismaal käib kodusõda(1649-1651) kuninga ja parlamendi vahel. Kuningas Charles I antakse rahva nimel kohtu alla ja hukatakse.
  • Ulatuslik talurahvakoolide rajamine

    Ulatuslik talurahvakoolide rajamine
    Tõsisemat rahva lugemaõpetamise püüet näitab ka Põhja–Eesti jaoks aabitsa uustrüki väljaandmine Jheringi algatusel. Koolide kõrval omas lugemisoskuse omandamisel olulist osa ka koduõpetus. Edaspidi hakatigi koolidesse nõudma eeskätt neid lapsi, keda kodus ei suudetud õpetada. Rootsi aja lõpuks oli eestlaste lugemisoskus märkimisväärselt kõrge.
  • Konflikti algus

    Konflikti algus
    Konflikti algus Suurbritanniaga 1763-1774
  • Bostoni teejoomine

    Bostoni teejoomine
    Bostoni teejoomine oli korraldatud Ameerika kolonistide protestiaktsioon Briti võimude vastu.
  • Iseseisvussõda

    Iseseisvussõda
    Ameerika iseseisvussõda 1775-1783
  • Sõjatulemused

    Sõjatulemused
    Ameerika Ühendriikide iseseisvusdeklaratsioon on dokument, mis pani aluse Ameerika Ühendriikidele.Asumad kuulutati vabaks,on tekkinud riik kus pole võimu ega kuningat.
  • Prantsuse revolutsioon

    Prantsuse revolutsioon
    1789.aastal alanud Prantsuse revolutsioon hävitab seislusliku korra.Selle käigus kukutati Prantsusmaal kuningavõim. Kolmas seisus – kodanlus, talupojad ja töölised – moodustas rahvastikust 97%. Ebaõnnestunud sõjad, toretsevalt elav ja ebapopulaarne kuningavõim ning valgustusajastu ideed põhjustasid riigis üha suuremat rahulolematust.
  • Napoleoni suur vallutus

    Napoleoni suur vallutus
    Napoleon vallutab suure osa Euroopast 1804-1814.
  • Saksa Liidu loomine

    Saksa Liidu loomine
    Saksamaa koosnes veel 19.saj algul rohkem kui 200 omaette riigist,mida valitsesid iseseisvad kuningad ja hertsogid.Kõik Saksa riigid olid kuni 1806.aastani kuulunud Saksa-Rooma keisririigi koosseisu,aga selle likvideeris Napoleon ning moodustati uus ühendus- Saksa Liit,millesse kuulus 41 liikmesriiki.
  • Viini kongress

    Viini kongress
    Peale Napoleoni alistamist 1814.-1815. aastal kogunesid Euroopa valitsejad Viini kongressile,et taastada Eurppas ``rahu ja kord``.Peaorganisaator ja korraldaja oli Clemens von Metternich.Esindatud oli 216 riiki v.a. Türgi.
    Eesmärk oli kindlaks määrata riigipiirid,absolutismi säilitamine,rahu taastamine omavahel
  • Restauratsioon Prantsusmaal

    Restauratsioon Prantsusmaal
    Austriat esindanud osava diplomaadi vürst Klemens von Metternichi juhtimisel lepiti kokku põhimõttes,mis pidid tagama suurriikide üksmeele ja restauratsiooni,st vana korra taastamise.Prantsusmaa senat oli nõustunud Louis XVIII võimuletulekuga vaid juhul,kui kuninga võimu piiratakse konstitutsiooniga ning kõrgeim võim riigis pidi kuuluma ikkagi kuningale,mitte rahvale.
  • Püha Liit

    Püha Liit
    Püha Liitu kuulus Venemaa,Austria,Preisimaa.
    Eesmärgiks oli kaitsta kristlust.
    Põhimõtted:
    1.Seaduslik põhimõttes ehk legitiimsus
    2.Tasakaalu põhimõte
    3.Julgeoleku põhimõte
  • Talurahva pärisorjus kaotatakse

    Talurahva pärisorjus kaotatakse
    Ehkki Eestimaa talupojad vabastati pärisorjusest, ei tähendanud see nende vabanemist teoorjusest, samuti jäi kogu maa mõsinike kätte. Eestimaa rüütelkond oli seadusekava koostanud ennekõike enda reaalset kasu silmas pidades ning mõningal määral talupoegade seisund isegi halvenes.
    Kuid siiski olid nad isiklikult vabad ja võisid enda asju senisest vabamalt otsustada. Talurahva vabastamine kuulutati Tallinnas pidulikult välja 8. jaanuaril 1817 ning nädal hiljem tehti seda ka kihelkonnakirikutes.
  • Esimene maailmasõda

    Esimene maailmasõda
    Aastal 1914-1918 toimus esimene maailmasõda. Sõdivad riigid jagunesid Antandiks ja Keskriikideks.Rahulepingutega vähendati kaotanud riikide territooriumi ning pandi neile majanduslikke, poliitilisi ja sõjalisi kohustusi.
  • Eesti Vabariigi sünd

    Eesti Vabariigi sünd
    1. – 19. novembril 1918 pidas Eesti Ajutise Valitsuse delegatsioon Berliinist määratud Saksa Vabariigi esindajaga Baltimail August Winnigiga Riias läbirääkimisi Eesti – Saksa suhete korraldamiseks. 19. novembril 1918 kirjutati alla leping, milles Saksa esindaja Baltimail tunnustas Ajutise Valitsuse Eestis iseseisvaks võimuks.
  • Reformatsioon Tallinnas

    Reformatsioon Tallinnas
    Reformatsiooni jutlustlajad Tallinnas on Johann Lange, Zacharias Hasse, Heinrich Bockhold. Jutlustajad on enamasti alamate vaimulike seast ning neile on uus õpetus tähendanud uusi võimalusi karjääriks.