Ajalugu. 1945-1985

  • Period: to

    Metsavendlus

    Aastatel 1944-1953 oli Eestis peamiseks vastupanuvormiks aktiivne relvatõus - metsavendlus. Metsavennad tegutsesid üle kogu Eesti, aktiivsemalt siiski Pärnu-, Viru- ja Võrumaal.
  • ÜRO moodustamine

    ÜRO moodustamine
    Ühinenud Rahvaste Organisatsiooni (ÜRO) moodustamine. ÜRO asutati rahu ja rahvusvahelise julgeoleku säilitamiseks.
  • Hirosima ja Nagasaki aatomipommirünnakud

    Hirosima ja Nagasaki aatomipommirünnakud
    Hirosima ja Nagasaki aatomipommirünnakud on kaks erandjuhtu inimkonna ajaloos tuumarelvade lahingutegevuses. Viisid läbi USA relvajõud Teise Maailmasõja viimasel etapil Jaapani vastu.
  • Teise MS Lõpp

    Teise MS Lõpp
    Teine maailmasõda sai läbi. 3. september 1945 – päev pärast Jaapani alistumist Teises maailmasõjas kuulutati NSV Liidu Ülemnõukogu Presiidiumi dekreediga Jaapani üle võidupüha ja II maailmasõja lõpp.
  • Period: to

    Külm Sõda

    Ülemaailmne geopoliitiline, sõjaline, majanduslik ja ideoloogiline vastasseis maailma mastaabis ajavahemikul 1946. aastast kuni 1980. aastate lõpuni kahe erineva sotsiaalse ja majandussüsteemiga riikide bloki vahel.
  • Period: to

    Marshalli plaan

    Marshalli plaan aitas kaasa sõjajärgse rahu kehtestamisele Lääne-Euroopas. USA välja kuulutatud plaani eesmärk oli taastada sõjast räsitud Euroopa majandus, kõrvaldada kaubandustõkked, moderniseerida Euroopa riikide tööstust, tõrjuda kommunistid jõustruktuuridest ja arendada Euroopat tervikuna.
  • Suurküüditamine

    Suurküüditamine
    Ööl vastu 26. märtsi alanud operatsiooniga saadeti Eestist Siberisse üle 20700 inimese. Eestist küüditati liigikaudu 2,5 protsenti kodumaal elavatest eestlastest.
  • Berliini ülestõus

    Berliini ülestõus
    1. juuni 1953 ülestõus SDV-s – tööliste majandusmeeleavaldused 1953. aasta juunis Ida-Berliinis, millest kujunes poliitiline streik SDV valitsuse vastu kogu riigis.1953. aasta aprillis, kaks kuud enne juunisündmusi, tõusid ühistranspordi, riiete, jalatsite, pagaritoodete, liha- ja suhkrutoodete hinnad. Neis sündmustes osaleja ütluste kohaselt tekitas see juba siis nördimuslaine.
  • Staalini surm

    Nõukogude Liitu 25 aastat piiramatu võimuga valitsenud diktaatori surmaga jõudis üks ajastu lõpule
  • Ungari ülestõus

    Ungari ülestõus
    Ungari 1956. aasta ülestõus on relvastatud ülestõus Ungaris Nõukogude okupatsiooni vastu[b] 1956. aasta oktoobris-novembris, mille Nõukogude väed surusid maha.
    Kümned tuhanded vahistati, 26 000 anti kohtu alla ja 22 000 mõisteti vangi. NSV Liitu viidi sadu inimesi, paljud ilma igasuguste süütõenditeta. Surma mõisteti 229 inimest, sealhulgas seaduslik peaminister Imre Nagy. Ungarist lahkus umbes 200 000 inimest.
  • Naise õigused NSVL-us

    Naise õigused NSVL-us
    1. aastal Novosibirskis läbi viidud uuring näitas, et tüdrukud unistasid oma elu sidumisest teaduse ja tehnoloogiaga, eelistades eelkõige matemaatikat, meditsiini, keemiat ja füüsikat. Kuid peaaegu kogu 20. sajandi moodustasid naised ka valdava enamuse raske füüsilise tööga tegelejatest - laotöölised, koristajad, õed, konveieritöölised. Intervjuust: "Naised ja mehed olid võrdsed, aga sellest ma ei oska midagi öelda, ei mäleta juba."
  • Period: to

    Moskva ja Aafrika

    Nõukogude Liit oli huvitatud oma mõju laiendamisest ka väljaspool sõprusühendust. 1960.-1970. aastatel tugevneskvi Moskva kohalolek mitmes Aafrika ja Aasia arenguriigis , kus aidatati võimule Moskva-meelsed poliitilised jõud.
  • Juri Gagarini kosmose lend

    Juri Gagarini kosmose lend
    1. aprillil 1961 kell 9 hommikul. 07 min. Moskva aja järgi lasti Baikonuri kosmodroomilt mõnikümmend kilomeetrit Kasahstanis Tyuratami külast põhja pool kanderakett Vostok. Ta saatis madalale Maa orbiidile Nõukogude kosmoseaparaadi Vostok, mille pardal oli mees.See oli esimene edukas mehitatud lend kosmosesse, mille käigus astronaut maa peale naasis.
  • Kuuba Kriis

    Kuuba Kriis
    Äärmiselt pingeline poliitiline, diplomaatiline ja sõjaline vastasseis Nõukogude Liidu ja USA vahel 1962. aasta oktoobris, mille põhjustas USA keskmaarakettide Jupiter paigutamine Türki 1961. aastal, mis võisid kergesti jõuda lääneosa linnadesse. Nõukogude Liit, sealhulgas Moskva ja NSV Liidu peamised tööstuskeskused, mis võttis NSV Liidult võimaluse anda samaväärne vastulöök.
  • Praha kevad

    Praha kevad
    Liberaliseerimise periood Tšehhoslovakkias, mis oli seotud Alexander Dubceki valimisega Tšehhoslovakkia Kommunistliku Partei Keskkomitee esimeseks sekretäriks ja tema reformidega, mille eesmärk oli kodanike õiguste ja vabaduste laiendamine ning detsentraliseerimine. võim riigis.
  • Period: to

    Afganistani sõda

    Sõjaline konflikt Afganistani Vabariigi territooriumil. 1973. aastal alanud sisepoliitiline Afganistani kriis jõudis 1978. aastal teravasse faasi.
  • Moskva Olümpia

    Moskva Olümpia
    1. aasta olümpiamängud peeti 19. juulist 3. augustini 1980 NSV Liidu pealinnas Moskvas. Need olid läbi aegade esimesed olümpiamängud Ida-Euroopas, aga ka esimesed olümpiamängud, mis peeti sotsialistlikus riigis.