Ajaloo ajatelg

By poljarj
  • Ungari ülestõus

    Ungari ülestõus
    Oli rahvuslik spontaanne vastuhakk kommunistide juhitud Ungari Rahvademokraatliku Vabariigi nõukogudemeelsele poliitikale. Ülestõus kestis 1956. aasta 23. oktoobrist 10. novembrini.Ülestõus algas üliõpilaste meeleavaldusega, milles osalejad marssisid läbi Budapesti südame parlamendihoone juurde. Tuhanded inimesed organiseerusid relvarühmitustesse ja asusid võitlusse ÁVH ja Nõukogude vägede vastu.
  • Moskva olümpia Boikott

    Moskva olümpia Boikott
    Boikott Nõukogude Liidus Moskvas toimunud 1980. aasta suveolümpiamängudel, protestiks Nõukogude Liidu sissetungi vastu Afganistanis 27. detsembril 1979.
    Kuigi Rahvusvaheline Olümpiakomitee (ROK) ei taha poliitikat ja sporti segi ajada, ütles USA president Jimmy Carter, et USA boikoteerib Moskva mänge, kui Nõukogude Liit ei vii oma vägesid Afganistanist välja 23. veebruariks 1980. See ei aidanud ja boikotti rakendati.
  • Kuuba kriis

    Kuuba kriis
    1. aasta oktoobris kujunenud vastasseis ühelt poolt Nõukogude Liidu ja Kuuba teiselt poolt Ameerika Ühendriikide vahel. Eelnevalt olid USA valitsusasutused edutult püüdnud kukutada valitsust Kuubal. Kuuba ja Nõukogude Liit asusid kiiruga rajama Kuubale baase tuumarakettide tarbeks, mille lennuulatusse jäänuks suurem osa USA mandriosast. 1961. aastal jäi Moskva enam kui 100 USA tuumaraketi löögiraadiusse. 15. oktoobril 1962 pildistas USA luurelennuk Kuubal ehitatavaid Nõukogude raketibaase.
  • Hruštšovi kõrvaldati

    Hruštšovi kõrvaldati
    1. aasta alguses sai selgeks, et Hruštšov ei lahenda probleeme vaid ainult lubab. Rahvas oli tahuolematu tema valitsemisega. 1964. aasta oktoobris organiseerisid Hruštšovi vastased vandenõu ja kõrvaldasid ta võimult.
  • Leonid Brežnev 1964-1982

    Leonid Brežnev 1964-1982
    Hruštšovi järglaseks parteijuhi kohal sai Leonid Brežnev. Uus juhtkond püüdis esialgu uuendusi ja ümberkorraldusi, kuid loodetud edu jäi saavutamatu. Loobuti Stalini kuritegude kritiseerimisest ning karmistati kontrolli ühiskonnas.
  • Kooli ÜKT

    Kooli ÜKT
    Lapsi kasutati poliitilisel eesmärgil ära. Meid rakendati ideoloogia sõja teenistusse. Koolis mulle meeldis käia, koolides olid väga suured klassiruumid. Klassis oli umbes 30-35 õpilasti. Meil oli oma koolivorm. Koolis toimus palju sellist mida tänapäeval enam ei
    rakendata, kuigi võiks. Meil oli nädala pikkune ÜKt. ehk ühiskondlik kasulik töötamine.
    Käisime kooli aias töötamas, rohisime, korjasime õunu või sõitsime sügisel sovhoosi kartulid,
    kaalikaid korjama.
    - Kristjani intervjuust
  • Elu 70-ndatel

    Elu 70-ndatel
    Inimestel olin enda aiad, kus nad kastvatasid porgandeid, kapsaid jne.
    Toidu jaoks solid talongid ning piiratud koge toidule.
    Riided olin võrdsed.
    Sellel ajal esines sotsialism.
  • 1 mai FAKT

    1 mai FAKT
    1. mail pidid absoluutselt kõik inimesed minema paraadile plakatite ja loosungitega. Isegi inimesed, kes olid tööl, pidid minema. Kui avastati, et mõni pere ei käinud selle pühal, järgnes karistus.
  • Afganistani sõda

    Afganistani sõda
    sõda algas 1978. aastal kodusõjana. Nõukogude väed sekkusid 1979. aastal, alustasid lahkumist 15. mail 1988 ja olid tervenisti välja viidud 15. veebruariks 1989.
    Vägede sisseviimine Afganistani oli NSV Liidu tippjuhtkonnal olnud plaanis juba mitu kuud ning Afganistani valitsus oli saatnud kümmekond sellelaadset palvet.
  • SALT 2

    SALT 2
    1. aastatel peeti läbirääkimisi Ameerika strateegilise relvastuse piiramiseks ja kirjutati alla kaks kokkulepet, mis aga täies ulatuses ei realiseerunud. Alates 1980. a teisest poolest ei suutnud Nõukogude Liit enam majanduslikel põhjustel Ameerika Ühendriikidega relvastumise võidujooksus võistelda ning oli sunnitud minema üle sõnadelt tegudele sõlmima Ameerika Ühendriikidega kahepoolseid konkreetseid desarmeerimislepinguid, milles mõlemad pooled said õiguse teise poole toiminguid jälgida.
  • Elu 80-datel

    Elu 80-datel
    Elada oli normaalselt, kuid raske. Inimeste vahel
    oli võrdsus ning kõik elasid samamoodi.
    Hinnad poedes ei olnud kõrged. Väga raske oli toitu leida, sest valik oli väga väike. Vahest oli nii et terve riiul oli ainult ühest tootest.
    Inimesed olid sõbralikud ja abivalmid.
    Pioneeri laagrid ja veetsid palju aja sõpradega Polina intervjuu
  • Nõukogude imperium probleemides

    Nõukogude imperium probleemides
    1. aastate alguseks oli Nõukogude impeerium kõikhõlmevas majanduslikus, sotsiaalses, poliitilisesja vaimses kriisis.