100 aastane sõda

  • 987

    Kapetingide dünastia algus

    1. aastal suri viimane Karolingide soost kuningas, ilma pärijateta. See tähendas, et troonipärija pidi keegi teine olema. Uueks troonipärijaks valiti Hugues Capet. Algul oli Kapetingide domeen vägagi väikene, kuningas valitses otseselt vaid väikest ala mis asetses Pariisi ümbruses. Suurem ala Prantsusmaa territooriumist oldi läänustatud suurvasallidele.
  • 1309

    Kuningavõimu tugevnemine

    Philippe II Auguste oli kuningavõimu laiendamises kõige edukam, suured krahvkonnad liitis ta osava abiellumispoliitikaga. Kui ta oli võimsaks lääneisandaks Prantsusmaal saanud, kolmekordistas ta oma domeenia ja hakkas seda palju paremini ja efektiivsemalt juhtima. Sellega tuli ka kaasa sisse makseid, Philippe IV Ilus sai aru, et neid makseid oleks lihtsam saada, kui alamad oleksidkõik selle poolt. Ta kutsus 1302. aastal kuningriigi kogu seisuste esindajad kokku. Seda nimetati generaalstaatideks.
  • 1337

    Sõja põhjused

    Konflikte Prantsusmaa ja Inglismaa vahel nimetati saja-aastaseks sõjaks. Terve sõja põhjuseks oli see, et Inglismaa kuningadünastia taotles Prantsusmaa trooni. Ehk, kui Philippe Ilusa pojad olid hukka saanud ilma, et neil pärijaid oleks, siis valiti kuninga trooni pärijaks hoopis tema vennapoeg. Inglased arvasid, et just Edward III oleks pidanud troonile saama, Philippe Ilusa tütrepoeg.
  • 1346

    Inglaste võidukas algus

    Sõja alul läks inglastel väga hästi, kuna prantslaste raskerelvastusega rüütlid olid arvulises vähemuses. Crécy lahingut nimetatakse "pöördepunktiks" sõja ajaloos, kuna see näitas varem ühe kõige tugevamatest rüütlivägedes nõrkust.
  • 1360

    Sõja lõpp

    Edward III loobus troonist, kuid sai selle asemel rohkem kui neljandiku Prantsusmaast. 14.sajandi lõpu poole ssuutsid Prantsuse kuningad enamus enda maadest atagsi saada. Kuid peale seda sattusid nad tülli oma vasallide Burgundia hertsogitega, mis tähendas, et Burgundia asus inglaste poolele. Prantslased sattusid lootusesse seisu, kui lõpuks Jeanne d´Arc otsustas midagi teha. Tänu tema motivatsioonile said prantslased ome maa tagasi ja sellega lõppeski -sajaaastane sõda.