10 Eesti kunstnikku

By Iris.LK
  • Period: to

    Kristjan Raud

    Kristjan Raua looming on mõjutatud mitmest Lääne-Euroopas valitsenud suunast nagu sümbolism, juugend ja ekspressionism, kuid nende põhjal kujundas Raud välja oma isikupärase, monumentaalse ja jõulise laadi, millele on omased arhailiselt mõjuvad rasked nurgelised vormid ning madalalt silmapiirilt kõrguvad ilmeka siluetiga figuurid.
  • Period: to

    Ants Laikmaa

    Laikmaa loomingus oli romaniline lähenemine. Kuid vanemas eas maalis kunstnik rohkem realistlikus laadis. Žanridest eelistas Laikmaa portreed ja maastikumaali. Laikmaa armastas väga paatelltehnikat, mille valdamises oli omal ajal Euroopa meisterlikumaid kunstnikke
  • Period: to

    Konrad mägi

    Konrad Mägi on suurimaid eesti maastikumaalijaid. Lisaks on ta teinud ka portreid ja natüürmorte (lilli). Mägi on värvitundlikumaid eesti kunstnikke, kelle maalide peened värvikooslused on lummavad, kohati lausa müstilised. Tema pintslilöök võib olla nii korrapäraselt täppiv kui jõuliselt voogav. Mägi käekiri on isikupärane ja äratuntav, mõjutatud moodsa kunsti mõõdukamatest suundadest (impressionism, neo- ja postimpressionism, fovism). Mägi loomingut võib tinglikult jagada:
  • Period: to

    Jaan Koort

    Jaan Koort oli eelkõige skulptor, tema looming kujutab endast murrangut eesti seni akadeemilises skulptuuris. Koorti loomingut on mõjutanud tema kaasaegsed kunstivoolud nagu impressionism ja sümbolism, aga ka vararenessansi (15. sajand) ja Muinas-Egiptuse kunst. Nende alusel lõi Koort oma isikupärase stiili, mida iseloomustab selge ja kindel vorm, tasakaalustatud kompositsioon ning pehme siluett.
  • Period: to

    Nikolai Triik

    Nikolai Triigi looming on mõjutatud moodsa kunsti mõõdukamatest suundadest. Triik oli nii maalija kui graafik. Esmalt ärataski ta tähelepanu “Noor-Eesti” väljaannete illustreerijana.
  • Period: to

    Ado Vabbe

    Ado Vabbe oli maalija ja graafik, pikaajaline kunstikooli “Pallas” õppejõud. Vabbe õppis kunsti Saksamaal, ta tundis isiklikult V. Kandinskyt ja saksa ekspressioniste. Samuti viibis Vabbe Itaalias ja Moskvas, kus tutvus hetke kõige moodsamate kunstivooludega. Ado Vabbe oli 20. sajandi esimese veerandi radikaalseim, julgeim eesti kunsti uuendaja. Vabbe on maalinud ja graafikat teinud mitmes žanris, eriti armastas ta teatraalseid ja tantsivate figuuridega stseene, kuid on jäädvustanud ka olustikku
  • Period: to

    Eduard Viiralt

    Eduard Wiiralt on 20. sajandi esimese poole silmapaistvaim Eesti graafik (kuigi ta harrastas ka maali ja skulptuuri).Ta katsetas erinevaid tehnikaid. Wiiralt kujutas suurlinnaelu ja sageli selle varjukülgi, kergemeelsust ning pahesid. Wiiralt kajastas oma loomingus mitmesuguseid inimlikke kogemusi, erinevaid tundeid ja meeleolusid. Tema teoste tundeskaala ulatub eksistentsiaalsest kurbusest puhta elurõõmuni.
  • Period: to

    Karl Pärsimägi

    Kunsti õppis Pärsimägi “Pallases”. Aastatel 1937-1941 elas kunstnik Pariisis. Kui sakslased Teise maailmasõja käigus Prantsusmaa okupeerisid, saadeti Pärsimägi kui võõrriigi kodanik koonduslaagrisse, kus ta hukati. Pärsimäe loomingut on mõjutanud fovism, teda on nimetatud “Eesti Matisse`iks”. Pärsimägi maalis jõulise värvikäsitlusega, säravate ja erksate toonidega portreid, natüürmorte, maastikke jm.
  • Period: to

    Adamson-Eric

    Adamson-Eric oli väga mitmekülgselt andekas kunstnik. Kunstihariduse omandas ta 1920. aastatel Berliinis ja Pariisis. Adamson-Eric reisis palju (Itaalias, Hispaanias, Soomes, Rootsis, NSV Liidus, Kreekas). 1930. aastatel oli ta vabakutseline kunstnik Tallinnas. Peale Teist maailmasõda, Nõukogude okupatsiooni ajal oli Adamson-Eric Kunstiinstituudis õppejõud
  • Period: to

    Andrus Johani

    Andrus Johani lõpetas kunstikooli “Pallas” ja käis õpireisidel NSV Liidus, Berliinis, Pariisis ning Amsterdamis. 1940.-1941. aastal läks kunstnik kaasa Nõukogude võimuga, olles üks nõukoguliku kunstielu siinseid korraldajaid. 1941. aastal langes Johani vangi sakslaste kätte ja hukati. Johani harrastas portreed, natüürmorti, maastiku- ja linnavaateid. Ta viljeles eriti nn agulitemaatikat, jäädvustades tabavalt sealseid iseloomulikke rahvatüüpe. Johani maalis hoogsate pintslilöökidega.