Marie curie (nobel chem)

Življenje Marie Skłodowske - Curie

  • Rojstvo Marie

    Rojstvo Marie
    Marie Curie se rodi v Varšavi na Poljskem, ki je bila takrat del Ruskega imperija. Bila je hči ravnatelja ki je upravljal več šol – tudi deško poboljševalnico – ter ravnateljice ene boljših varšavskih šol za dekleta.
  • Magisterij iz fizike

    Magisterij iz fizike
    Marie in njena sestra Bronia sta študirali v Parizu. Najprej je študirala Bronia, in sicer medicino, nato pa še Marie, ki je tudi leta 1893 uspešno zaključila magisterij iz fizike kot prva v razredu, leto kasneje pa je še končala študij matematike.
  • Preučevanje radioaktivnih snovi

    Preučevanje radioaktivnih snovi
    Marie Curie se je posvetila raziskovanju skupaj s svojim bodočim možem, Pierrom. Preučevala sta radioaktivne snovi in leta 1998 odkrila, da uranova ruda (uranova svetlica) vsebuje neznano snov, ki je bolj radioaktivna od urana, pridobljenega iz nje, in 26. decembra istega leta je Marie napovedala obstoj nove snovi.
  • Period: to

    Profesorska leta

    Od leta 1900 do 1908 je bila Curiejeva profesorica na dekliški normalki v Sevresu. Leta 1903 so jo kot doktorico znanosti pripustili na znanstveno fakulteto v Parizu, kjer je pozneje postala voditeljica vseh del na institutu, ki ga je vodil njen mož. Po njegovi smrti je zasedla njegovo mesto.
  • Odkritje novih elementov

    Odkritje novih elementov
    Marie in Pierre sta po prečiščevanju radijevega klorida odkrila 2 nova elementa: prvega sta poimenovala po Marijini rodni Poljski - polonij, drugega pa zaradi velike radioaktivnosti - Radij.
  • Nobelova nagrada za fiziko

    Nobelova nagrada za fiziko
    Nobelovo nagrado za fiziko je Marie dobila za izredno vloženo delo v skupne raziskave o sevanju, ki ga je odkril profesor Henri Becquerel. Nagrado si je delila z Henrijem in njenim možem Pierrom.
  • Nobelova nagrada za kemijo

    Nobelova nagrada za kemijo
    Nobelovo nagrado je dobila za odkritje obeh elementov ter za nadaljnje preučevanje radija. Poleg Paulinga je Marie edina, ki je dobila Nobelovo nagrado za dve različni znanstveni področji.
  • Afera z Paulom Langevinom in Solvayška konferenca

    Afera z Paulom Langevinom in Solvayška konferenca
    Po smrti svojega moža je imela Marie afero z Paulom Langevinom, kemikom, ki je leta 1902 doktoriral pod njenim mentorstvom.To je v tisku izzvalo škandal, ki je bil bolj podoben ksenofobičnemu izpadu. Istega leta se je tudi udeležila Solvayške konference.
  • Period: to

    Delovanje med 1. svetovno vojno

    Marie je organizirala 20 mobilnih sanitetnih avtomobilov z radioaktivnimi preparati, ki so jih zdravniki uporabljali za pomoč ranjenim vojakom na fronti, obiskovala je lazarete, delila nasvete, postavljala aparate in poučevala strežno osebje. Večkrat je tudi sama preiskovala ranjence.
  • Smrt

    Njeno znanstveno delo z radioaktivnimi elementi ji je uničilo zdravje, tako da je zbolela za levkemijo in leta 1934 v bližini francoskega kraja Sallanches tudi umrla in tako ni dočakala Nobelove nagrade svoje hčerke Irène Joliot-Curie, ki jo je ta prejela leto kasneje.