Teine maailmasõda

By GTLR
  • Saksamaa tungib Poolasse

    Hitler tungis Poolasse, lootes et lääneriigid jäävad kõrvaltvaatajateks, kuid juba 3. septembril kuulutasid Prantsusmaa ja Suurbritannia Saksamaale sõja. Prantslased ja britid ei alustanud kohe sakslaste vastu otsest sõjategevust ning Poola vallutamist nad ära hoida ei suutnud.
  • Rünnak Pearl Harborile

    Rünnak Pearl Harborile
    Jaapani keiserliku mereväe ootamatu rünnak Hawaii saartel asuvale USA Pearl Harbori mereväebaasile, mis viis USA astumiseni Teise Maailmasõtta.
  • Midway merelahing

    Midway merelahing
    USA merevägi purustas suurema osa Jaapani lennukikandjaid. See võimaldas haarata ameeriklastel enese kätte initsiatiiv õhus ning alustada Vaikse ookeani saarestike tagasivallutamist ning Jaapani saarte lauspommitamist. Lahing lõppes jaapanlaste lüüasaamisega.
  • Stalingradi lahing

    Stalingradi lahing
    Osapoolteks olid Saksamaa Wehrmachti ja Nõukogude Punaarmee. Lõppes sakslaste edukas pealetung idarindel. Saksa väekoondis Stalingradi all piirati sisse ja purustati; ligikaudu 130 000 meest langes vangi. Algas NSVL vägede pealetung idarinde kõikides lõikudes ning sakslased alustasid taganemist.
  • El-Alameini lahing

    Briti väed lõid tagasi Saksa ja Itaalia väed ning sundisid neid 1943.a. Põhja-Aafrikast lahkuma. See võimaldas liitlastel viia lahingutegevuse üle Euroopasse / Itaaliasse. See viis kokkuvõttes Mussolini kukutamiseni ning Itaalia sõjast väljaastumiseni (NB! Saksamaa okupeeris seepeale Põhja- ja Kesk-Itaalia ning rinne jäi sisuliselt 1945.aastani pidama).
  • Kurski lahing

    Kurski lahing
    Lahing Idarindel Teise maailmasõja ajal. Lahing algas 4. juulil sakslaste pealetungiga, mille eesmärgiks oli vallutada Kurski linn ning võtta linnast lääne pool asuvad Punaarmee väeüksused piiramisrõngasse. Pealetung ebaõnnestus ning kuu lõpus tuli sakslastel asuda kaitsele. Vahel on seda ekslikult peetud maailma suurimaks tankilahinguks.
  • Normandia dessant (D-Day)

    Normandia dessant (D-Day)
    USA, Suurbritannia, Kanada ja teiste liikmesriikide relvajõudude maabumine Saksamaa poolt okupeeritud Normandias. Sakslaste kaitse murdus, aasta lõpuks Prantsusmaa vabastati ja jõuti Saksamaa piirile. Samuti jõudis Ida-Preisimaa piirile Punaarmee.
  • Saksamaa kapituleerub

    Aprillis 1945 kohtusid Punaarmee ja lääneliitlaste väed Elbe jõel. Pärast Berliini vallutamist nõustus 7.-8. mail 1945 Saksa ülemjuhatus tingimusteta kapituleeruma. Saksamaa ja Berliin jagati Suurbritannia, Prantsusmaa, USA ja NSV Liidu vahel okupatsioonitsoonideks.
  • Jaapanile tuumapommide heitmine

    Jaapanile tuumapommide heitmine
    Tuumapommi töötas välja USA ja ründas sellega Jaapani kahte suuremat linna. Hukkus 260 000 inimest ja pomm tekitas edaspidistele põlvkondadele geneetilisi kahjustusi.
  • Jaapan kapituleerub

    Alistumisettepanekud tagasilükkamise tõttu otsustas USA kasutada Jaapani peatamiseks tuumapomme, mida heideti kahele linnale - Hiroshimale ja Nagasakile. Surma sai 200 000 inimest. Pärast Nõugogude vägede tungimist Mandžuuriasse ja Koreasse, purustades seal miljonilise armee, oli Jaapan sunnitud alla andma. Jaapan allkirjastas Ameerika sõjalaeva Missouri pardal kapitulatsiooniakti. (Teine maailmasõda oli lõppenud)