SREDNJI VEK

  • 313

    Milanski edikt

    Milanski edikt
    To je tolerančni edikt, ki omogoči versko svobodo in izenači kristjane v Rimskem cesarstvu s pripadniki drugih verstev.
  • 324

    Konstantinova darovnica

    Konstantinova darovnica
    To je ponarejen rimski cesarski odlok, ki trdi, da je v 4. stoletju cesar Konstantin prenesel del zemlje na papeža. Stoletja kasneje pa Lorenzo Valla dokaže, da je to ponaredek.
  • 800

    Kronanje Karla Velikega

    Kronanje Karla Velikega
    Karel Veliki postane cesar. To je začetek dveh cesarstev in dokazuje močno zavezništvo med cesarjem in papežem.
  • 1054

    Razkol cerkve

    Veliki cerkveni razkol-SHIZMA-cerkev razpade na pravoslavno in rimokatoliško cerkev.
  • 1066

    Bitka pri Hastingsu

    V Anglijo pride Norman Vilijem Osvajalec in premaga takratnega kralja Hrolda v bitki pri Hastingsu ter zavlada kot angleški kralj. Nato uvedede centralno oblast in razdeli ozemlje na grofije katere upravljajo normanski vazali.
  • 1122

    Wormski konkordat

    Wormski konkordat
    Pojavi se konflikt med cesarjem in papežem. Nesoglasje je o tem, kdo bo umeščal škofe, posvetna ali cerkvena oblast? Leta 1077 papež Gregor VII. izobči Henrika IV. in ga poniža. Spor je nato rešen leta 1122 z Wormskim konkordatom, ki pravi, da je posvetitev visoke duhovščine stvar cerkve, posvetni vladar pa umesti škofa kje bo deloval.
  • 1215

    Velika listina svoboščin

    Magna charta libertatum oz. Velika listina svoboščin je seznam privilegijov, ki jih je plemstvu priznal vladar Ivan Brez zemlje (tak vzdevek je dobil, ker je imel v primerjavi s svojimi predniki zelo malo zemlje), ki je imel šibek vladarski položaj in je le na tak način lahko prišel do finančnih sredstev. Tako je kraljevski svet soodločal o vladanju in se kmalu uveljavil kot parlament.
  • Period: 1337 to 1453

    Stoletna vojna

    Vojna med Anglijo in Francijo. Ključni razlogi so bili spori glede nasledstva kraljevega položaja in nadvlada nad Gaskonjo. Ime dobi po svoji dolžini. Konča pa se, ko Francozi na čelu z Ivano Orleansko zavzamejo Bordeaux. Francozi po zmagi utrdijo oblast in začne se dinastija Valois.
  • 1453

    Padec Carigrada

    Padec glavnega mesta Bizantinskega cesarstva je oznanilo tudi konec cesarstva, ko Carigrad (takrat Bizanc) zavzamejo Turki.
  • Period: 1455 to 1485

    Vojna dveh rož

    Takoj po stoletni vojni sledi Vojna dveh rož. To je tridesetletna vojna med dvema velikima plemiškima družinama (na grbih sta imeli ena rdečo druga pa belo rožo, zato se imenuje vojna dveh rož). Vojna se konča, ko Henrik VII. zmaga in je začetnik nove dinastije Tudor.
  • 1492

    Odkritje Amerike

    Konec srednjega veka
  • Period: 1566 to

    Nizozemski boj za neodvisnost

    Začelo se je leta 1566, ko je Nizozemsko plemstvo prosilo Španijo za versko svobodo, a jih je takratni kralj Filip II. zavrnil in začel se je boj za neodvisnost. Filip drugi pošje nad Nizozemce močno vojsko in upor/vojna traja 80 let. Med vojno se južne province pogodijo s Španijo severnih 7 provinc pa se najprej združi v Utrechstko zvezo in nato z Wastfalskim mirom(1648) postanejo Združena Nizozemska.
  • Peticija pravic

    Petition of Rights je bila peticija, ki so jo izdali meščani, ki je vsebovala njihove zahteve. To peticijo kralj Karl I. zavrne, razpusti parlament in vlada absolutistično skupaj s krogom višjega plemstva. Meščani in nižje plemstvo grejo nato v vojno in zmagajo na čelu z Oliverjem Cromwellom, ki razpusti zgornji dom parlamenta, razglasi republiko in ukini monarhijo.
  • Deklaracija o pravicah parlamenta

    Zaradi novih poskusov uvedbe absolutizma parlament izžene kralja Jakoba II. in ponudi prestol Vilijemu Oranskemu, ki podpiše Bill of Rights in potrdi versko svobodo in svobodo parlamentarnega govora v kraljestvu.
  • Izum parnega stroja

    Zelo pomembna stopnja v razvoju industrije je iznajdba strojev. Prvi stroj je bil parni stroj, ki ga je izumil škot James Watt. Posledice so bile iznajdba parnikov in lokomotiv, ki so zelo pripomogle k industrijski revoluciji.