Razpad Jugoslavije

  • Smrt Josipa Broza Tita

    Smrt Josipa Broza Tita
    Josip Broz Tito, predsednik jugoslovanske vlade in voditelj države, je umrl 4. maja 1980. Njegova smrt je bila objavljena na televiziji še isti dan, zvečer. Njegova smrt je odstranila tisto, kar so številni mednarodni politični opazovalci videli kot glavno združevalno silo Jugoslavije, nato pa so se začele krepiti etnične napetosti.
  • Izbruh nemirov

    Izbruh nemirov
    Izbruh nemirov v obliki demonstracij v glavnem mestu Kosova Prištini in v skoraj vseh večjih mestih na Kosovu. (Trajali so s pre­sledki do 2. aprila.) Sodeluje pretežno študentska in šolska mladina, zahteva »Kosovo republiko«, ki naj bi zajela tudi dele zahodne Make­donije, naseljene z večinskim albanskim prebivalstvom
  • Slobodan Milošević

    Slobodan Milošević
    Na oblast v SR Srbiji prišel Slobodan Milošević in z vrsto populističnih potez pridobil de facto nadzor nad Kosovom, Vojvodino in Črno goro, s čimer je pridobil visoko raven podpore med Srbi za svojo centralistično politiko.
  • Predhodni incidenti pred vojno

    Predhodni incidenti pred vojno
    Jugoslovanska ljudska armada je prvič oboroženo nastopila proti slovenski Teritorialni obrambi (TO) oktobra 1990, ko je zasedla Republiški štab Teritorialne obrambe v Ljubljani. Navzlic pritiskom JLA je Teritorialna obramba v maju 1991 začela z usposabljanjem nabornikov v dveh učnih centrih: na Igu pri Ljubljani in v Pekrah pri Mariboru.
  • Večstrankarske volitve

    Večstrankarske volitve
    Na večstrankarskih parlamentarnih volitvah so nacionalisti premagali nekdanje komunistične stranke v Sloveniji 8. aprila 1990.
  • Mednarodno priznanje napada

    Mednarodno priznanje napada
    Novembra 1991 je Arbitražna komisija Mirovne konference o Jugoslaviji, ki jo je vodil Robert Badinter, na zahtevo Lorda Carringtona sklenila, da je SFR Jugoslavija v resnici v procesu razpada in da je srbsko prebivalstvo na Hrvaškem in v Bosni ni imel pravice do samoodločbe v obliki novih držav, poleg tega so morale biti meje med republikami priznane kot mednarodne meje.