Images

Povijesni razvoj računala(Luka Vojnović, 1.d)

By luka07
  • logaritamsko računalo

    logaritamsko računalo
    Sprava kojom su se nekada do nekoga stupnja točnosti izvodile računske operacije množenja, dijeljenja i potenciranja. Sastoji se od jednoga čvrstog i jednoga pomičnoga lineala, na kojima su odmjereni logaritmi brojeva, ali označeni sami brojevi. Računa se na osnovi poučaka o logaritmima, prema kojima se množenje pretvara u zbrajanje, dijeljenje u oduzimanje, itd.
  • Pascalina

    Pascalina
    Mehanički stroj koji je mogao zbarajati i oduzimati velike brojeve. Konstruirao ga je Blaise Pascal 1642. kako bi olakšao posao svom ocu porezniku. Pascalina je mogla raditi s brojevima do 9 999 999. Radove na stroju započeo je Pascal 1642. koji tada još nije imao niti 19 godina. Bio je to prvi takav stroj nakon stroja za računanje kojeg je izradio Wilhelm Schickard 1623.
  • Leibnizov kalkulator

    Leibnizov kalkulator
    Njemački filozof i matematičar GOTTFRIED
    WILHELM LEIBNIZ (1646. – 1716.) izradio je stroj sličan
    Pascalini koji je mogao zbrajati, oduzimati, množiti
    i dijeliti, ali ni taj stroj nije bio pouzdan ni upotrebljiv
    u praksi. Leibniz je bio među prvim matematičarima
    koji su proučavali binarni brojevni sustav, a koji i danas
    primjenjujemo u radu računala.
  • diferencijalni stroj

    diferencijalni stroj
    Engleski izumitelj CHARLES BABBAGE
    (1792. – 1871.) izrađuje nacrt stroja namijenjenog
    računanju logaritama u logaritamskim tablicama
    pri čemu su izlaz predstavljale metalne pločice, a
    rezultati su se mogli tiskati na papir. C. Babbage taj
    je stroj nazvao diferencijalni stroj (engl. difference
    engine). To je bio vrlo složen i skup projekt, ali stroj
    nikad nije bio dovršen.
  • analitički stroj

    analitički stroj
    Stroj za računanje koji je trebao rješavati različite zadatke. Po svojoj građi, stroj je imao sve elemente suvremenih računala: ulazni uređaj, memoriju, centralnu jedinicu, program na bušenim karticama i izlazni uređaj. U realizaciji ovog projekta Babbagea su pratile tehničke i druge poteškoće tako da nije uspio potpuno realizirati zamisao o
    programibilnom računalu.Unatoč tome analitički stroj smatramo mehaničkom pretečom današnjih računala.
  • sortirni stroj

    sortirni stroj
    HERMAN HOLLERITH (1860. – 1929.) izumio je stroj za svrstavanje bušenih kartica s podatcima iz popisa stanovništva. Ovaj izum konačno je imao i praktičnu korist pa je počela i komercijalna proizvodnja. S ovim izumom javlja se pojam masovne obrade podataka. Zbog komercijalnog uspjeha ovih strojeva osnovano je nekoliko tvrtki.
  • Z3

    Z3
    Z3 je bilo njemačko elektromehaničko računalo koje je dizajnirao Konrad Zuse 1938., a dovršeno 1941. Bilo je to prvo radno programibilno, potpuno automatsko digitalno računalo na svijetu. Temeljni element ovih računala su bili elektromagnetski releji. K. Zuse je tada poznavao mogućnosti elektronskih cijevi, ali se zbog njihove nepouzdanosti odlučio za releje.
  • Mark1

    Mark1
    HOWARD AIKEN (1900. – 1973.) uz financijsku pomoć IBM-a, a inspiriran Babbageovim radovima izradio je elektromehaničko računalo MARK I. Računalo je bilo dugačko približno 20 metara, visoko 2,5 metra, težilo je oko 5 tona, a imalo oko 750000 dijelova. I ovo se računalo temeljilo na elektromagnetskim relejima.
  • ENIAC

    ENIAC
    Pojavom elektronike, izgrađen je ENIAC (engl. Electronic Numerical Integrator And Calculator) – stroj koji smatramo 1. elektroničkim računalom. Završilo je doba mehaničkih i elektromehaničkih strojeva. Računalo se temeljilo na elektronskim cijevima (čak njih 18 000), težilo je 30 tona, a kad je radilo, trošilo je toliko električne energije da je grad Philadelphia ostajao u mraku. Tijekom rada ENIAC-a uočena su 2 nedostatka: mala memorija i nije bio programibilani.
  • Period: to

    1. generacija

    Temeljni element računala: elektronske cijevi.
    Kao ulazni medij koriste se bušene kartice i papirna vrpca.
    Programi za računalo pišu se u strojnom jeziku.
    Računala su velika, troše puno energije, nepouzdana su te je programiranje dugotrajno i složeno.
  • UNIVAC

    UNIVAC
    UNIVAC ( Univerzalno automatsko računalo ) bila je linija elektroničkih računala s digitalnim pohranjenim programom koja je započela s proizvodima tvrtke Eckert–Mauchly Computer Corporation . Kasnije je to ime primijenjeno na odjel tvrtke Remington Rand i organizacije nasljednice.
  • Period: to

    2. generacija

    Ova je generacija računala kao osnovnu tvornu jedinicu za izradu koristila tranzistore. Korištenje tranzistora kao osnovne temeljne jedinice umjesto elektronske cijevi smanjilo je fizičke dimenzije računala, potrošnju energije, količinu topline koje je zračilo i povećalo broj ciklusa koje je računalo moglo izvršiti. Isto tako povećana je pouzdanost stroja, jer su se tranzistori manje kvarili nego elektronske cijevi. (npr: Serija IBM 1400 i IBM 707, DEC PDP-1, Honeywel H 400 i druge).
  • Period: to

    3. generacija

    Treća generacija računala obuhvaća integrirane sklopove kao osnovnu tvornu jedinicu za izradu računala. Koriste se iglični pisaći, računarske mreže - pojava prvog LANa, primjena viših programskih jezika, brzina rada se povećava. U nju spadaju UNIVAC 9000, Simens 4004, NCR Century i drugi.
  • Period: to

    4. generacija

    Četvrta generacija računala koriste mikroprocesor kao osnovnu tvornu jedinicu za izradu računala. Koristi objektno orijentirano programiranje, relacione baze podataka i
    laserske pisače. Računala su npr; Apple II, IBM PC, Macintosh, Commodore 64.
  • Period: to

    5. generacija

    Uređaji pete generacije temelje se na umjetnoj inteligenciji. Većina tih strojeva još uvijek je u razvoju, ali postoje neke aplikacije koje koriste alat umjetne inteligencije. U petoj generaciji, tehnologija je rezultirala proizvodnjom mikroprocesorskih čipova. Ova se generacija temelji na paralelnom obradi softvera i umjetne inteligencije. Umjetna inteligencija je novonastalo područje u računalnoj znanosti, koje tumači metode potrebne da bi računala mislila kao ljudska bića.