Povijesni razvoj računala, Klara Prahin 1.d

  • Logaritamsko računalo

    Logaritamsko računalo
    Sprava kojom su se nekada do nekoga stupnja točnosti izvodile računske operacije množenja, dijeljenja i potenciranja. Sastoji se od jednoga čvrstog i jednoga pomičnoga lineala na kojima su odmjereni logaritmi brojeva, ali označeni sami brojevi. Računa se na osnovi poučaka o logaritmima prema kojima se množenje pretvara u zbrajanje, dijeljenje u oduzimanje, itd.
  • Pascalina

    Pascalina
    Mehanički stroj koji je mogao zbrajati i oduzimati velike brojeve. Pascalina je mogla raditi s brojevima do 9 999 999. Konstruirao ga je Blaise Pascal kako bi olakšao posao svom ocu porezniku. Mana tog stroja bila je nedovoljna preciznost jer tadašnja tehnologija nije omogućavala preciznu i pouzdanu izradu njegovih mehaničkih dijelova.
  • Leibnizov kalkulator

    Leibnizov kalkulator
    Gottfried Wilhelm Leibniz izradio je stroj sličan Pascalinu koji je mogao zbrajati, oduzimati, množiti i dijeliti. Ni ovaj stroj nije bio najprecizniji u izračunima.
  • Diferencijalni stroj

    Diferencijalni stroj
    Izumitelj Charles Babbage 1822. godine izrađuje nacrt stroja namijenjenog za računanje logaritama u logaritamskim tablicama pri čemu su izlaz predstavljale metalne pločice, a rezultati su se mogli tiskati na papiru. Zbog financijskih i tehničkih poteškoća stroj nije mogao dovršiti. Godine 1991. Znanstveni muzej u Londonu je rekonstruirao diferencijalni stroj na temelju nacrta.
  • Analitički stroj

    Analitički stroj
    Babbage 1833. stvara analitički stroj koji ima elemente svih suvremenih računala poput ulaznih i izlaznih uređaja, memoriju i centralnu jedinicu. Po ideji smatra se prvim modelom računala sličnom današnjim.
  • ENIAC

    ENIAC
    Pojavom elektronike nastaje ENIAC koji se smatra prvim elektroničkim računalom. Računalo je moglo rješavati različite zadatke. Mana računala je da je trošilo toliko struje da je grad Philadelphia ostao u mraku. Također računalo je imalo malu memoriju i nisu se mogle promijeniti opcije rada računala.
  • Sortirni stroj

    Sortirni stroj
    Herman Hollerith konstruirao je električne naprave za čitanje i sortiranje bušenih kartica (one su se koristile za pohranu podataka). Izum je nazvan sortirnim stojem. Pokrenuta je komercijalna proizvodnja Hermanovog proizvoda.
  • Z3

    Z3
    Konard Zuse godine 1938. izrađuje računalo Z1. kasnije izrađuje Z2. Godine 1942. izrađuje prvi programibilni kalkulator Z3 koji radi na principu binarne algebre.
  • Mark1

    Mark1
    Howard Aiken 1943. izrađuje prvo elektromehaničko računalo MARK I. u SAD-u. Mnogi su smatrali da je Mark1 prvi univerzalni kalkulator. Računalo je težilo oko 5 tona.
  • Period: to

    1. generacija

    Temeljni element za pokretanje računala prve generacije su elektronske cijevi. Za pohranu podataka se koriste bušene kartice i papirnate vrpce. Programi se pišu u binarnom kodu. Računala su ogromna te troše puno energije.
  • UNIVAC

    UNIVAC
    UNIVAC je bio prvi elektronički digitalni računalni dizajn opće namjene za poslovne programe robota proizveden u Sjedinjenim Državama. Dizajnirali su ga J. Presper Eckert i John Mauchly, izumitelji ENIAC-a.
  • Period: to

    2. generacija

    Druga generacija računalnih sustava se temelji na tranzistorima. Za pohranu podataka koristi se magnetskim diskovima i vrpcama. Programi se pišu u simboličkim jezicima koji su razumljiviji ljudima. Računala su i dalje ogromna, ali troše manje energije, imaju više memorije te se njima lakše upravlja.
  • Period: to

    3. generacija

    Veći broj tranzistora se logički povezao u jednu cjelinu i tako je nastao integrirani sklop ili krug koji se koristio pri izradi
    računala. Računala postaju manja, jeftinija za proizvodnju, troše manje energije i brže obrađuju podatke. Razvio se i višeprogramski način rada koji je omogućio računalu istovremeno izvršavanje više različitih naredbi iz različitih programa.
  • Period: to

    4. generacija

    1. godine nastao je prvi mikroprocesor koji je pridonio minijaturizaciji računala i povećanju njihove “snage”. Početkom 80 - tih godina pojavljuju se prva osobna računala ili PC. Izrada programa za računala postaje lakša s pojavom novih programskih jezika koji su razumljiviji ljudima.
  • Period: to

    5. generacija

    Generacija računala koja i danas traje. Dolazi do sve veće primjene osobnih računala jer računala postaju jeftinija i lakša za korištenje. Pojavljuju se nova područja istraživanja u industriji računala, a to su umjetna inteligencija (računalo ima inteligenciju, imaginaciju i intuiciju), ekspertni sustavi (računalo kao stručnjak za određeno područje), robotika i prirodni jezici.