Rasprostranjenost thumb

Povijesni razvoj operacijskih sustava

  • Prvi operacijski sustav

    Prvi operacijski sustav
    1940-tih pojavila su se prva računala opće namjene.
    Mogla su adresirati samo 4.096 riječi.
  • Počeci operacijskih sustava

    Počeci operacijskih sustava
    1950-tih su se pojavila računala koja su pohranjivala podatke na magnetske trake. Postalo je uobičajeno da se na jednoj od tih traka, karakterističnoj za to računalo, nalazi program za učitavanje programa s ostalih traka.
  • GM-NAA I/O

    GM-NAA I/O
    GM-NAA I/O je prvi operacijski sustav za IBM-704 računalo. Glavna mu je funkcija bila da nakon završetka jednog programa odmah pokreće sljedeći.
  • Prvi pravi operacijski sustavi

    Ti operacijski sustavi imali su samo jedan bitan dodatak u odnosu na učitavače programa s magnetskih traka - imali su datotečne sustave, tako da se disk mogao upotrebljavati kao čitav skup virtualnih traka
  • Master control program

    MCP je vlasnički operacijski sustav za Burroughs large systems. Iako je korporacija Burroughs zasnovana još davne 1886., mnogo prije dolaska električnih računala, korporacija se relativno "kasno" uključila u proizvodnju električnih računala, i zato su se orijentirali na inovativnost svojih proizvoda.
  • Atlas

    Atlas
    Imalo je poseban operacijski sustav - Atlas Supervisor, koji mu je omogućavao da se više programa izvodi istovremeno.
  • Daljnji razvoj operacijskih sustava

    Daljnji razvoj operacijskih sustava
    GCOS je u početku bio orijentiran prema izvršavanju skupne obrade podataka, no kasnije je dobio višedretvenost i online obradu transakcija.
    Tijekom svog razvoja bio je pod utjecajem MEDINET-a, Multics-a, WWMCCS-a i IBM 360, te je naslijedio veoma sigurnu arhitekturu.
  • EXEC 8

    EXEC 8
    Bio je među prvim komercijalno uspješnim operacijskim sustavima koji su podržavali simetričan višeprocesorski rad. Podržavao je miješani način rada između skupne obrade podataka, dijeljenja vremena i rada u realnom vremenu.
  • Period: to

    Berkeley Timesharing System

    Dizajniran i implementiran je na sveučilištu u Kaliforniji u Berkeleyu za računalo SDS 940 kao dio projekta Genie. To je bio prvi komercijalan operacijski sustav koji je podržavao istovremen rad više korisnika, a koji je dozvoljavao korisnicima da programiraju u strojnom kodu.
  • Period: to

    TOPS-10

    Punim nazivom Timehsaring/Total OPerating System, prvi put je izbačen na tržište 1964. godine za PDP-6 miniračunalo. Zadnje izdanje je bilo 7.04 izbačeno godine 1988. Od 1974. (verzija 6.01) podržavao je virtualnu memoriju, a od verzije 7.00 je podržavao i simetrični višeprocesorski rad.
  • CP/CMS

    CP/CMS
    Bio je to višekorisnički operacijski sustav. Imao je tri verzije: CP-40/CMS, CP-67/CMS i CP-370/CMS. Svaka verzija uključivala je priličan redizajn svoga prethodnika. CP-40/CMS je bio prvi sustav u seriji, te je bio važna istraživačka platforma koja je postavila CP/CMS arhitekturu virtualnih strojeva; CP-67/CMS je bio drugi u nizu, a nastao je za System/360-67; CP-370/CMS u stvari nikada nije izbačen, već je postao osnova za VM/370, koji je još uvijek koristi.
  • Kasniji i moderni operacijski sustavi

    Unics je izvorno razvijan u AT&T-u i Bell Labs-u. Kasnije kada je počeo podržavati simultan rad dvaju korisnika, preimenovan je u Unix, odnosno UNIX. Danas se termin "Unix" obično koristi za svaki operacijski sustav koji se drži Unixovih standarda.
  • Period: to

    Multics

    Multics je skraćenica za Multiplexed Information and Computing Service. Projekt izrade ovog operacijskog sustava je započet 1964., a prva je verzija izbačena 1969. Radi se o višekorisničkom sustavu koji se koristio sve do 2000.
  • Period: to

    RSTS

    To je višekorisnički operacijski sustav s dijeljenjem vremena razvijen u Digital Equipement Corporationu (DEC), što je sada dio Hewlett Packarda. Radio je na PDP-11 seriji 16-bitnih miniračunala. Prva verzija je napravljena 1970., a zadnja je izašla 1992.
  • Period: to

    VM/370 i z/VM

    VM/370 je u stvari bilo ime proizvoda koji se u početku svog razvoja zvao CP-370. z/VM je izravni "potomak" VM-a/370. VM/370. Srce VM arhitekture je kontrolni program, takozvani hypervisor. On se obično pokreće na fizičkom hardveru i omogućuje rad virtualnih računala unutar okruženja koje im on nudi.
  • Microsoft Windows

    Microsoft Windows
    Microsoft je 1983. najavio razvoj Windowsa, grafičkog korisničkog sučelja za MS-DOS. Windowsi su se od tada razvili u moderan operacijski sustav. Iako su starije verzije radile i na Alpha-i, MIPS-u, PowerPC-u i još nekim arhitekturama, danas rade samo na x86, x86-64 i Itanium procesorima.
  • Mac OS

    Mac OS
    U početku kada ga je 1984. Apple izbacio, Macintosh osobno računalo je dolazilo s operacijskim sustavom koji je bio poznat kao System Software. Kasnije je isti operacijski sustav preimenovan u Mac OS. Mac OS se nalazi instaliran na gotovo svakom novom
    Macintosh računalu ikad prodanom.