Waitinginline

Povijesni pregled teorije redova čekanja

  • Agner Krarup Erlang

    Agner Krarup Erlang
    Agner Krarup Erlang (1878. - 1929.) je bio danski matematičar, statističar i inženjer. Smatra se da je prvi čovjek koji je u svom radu objasnio polja prometnog inženjerstva kao i teoriju redova čekanja. A. K. Erlang - "The Theory of Probabilities and Telephone Conversations"
  • Tore Olaus Engset

    Tore Olaus Engset
    Tore Olaus Engset (1865. - 1943.) je bio norveški matematičar i inženjer koji je radio na područjima telefonskog prometa i teorije redova čekanja. Neki od njegovih radova su se pojavili i prije radova od Erlanga ali su objavljeni kasnije pa se stoga Erlang smatra prvim koji je objasnio teoriju redova čekanja.
    1. godine konačno objavljuje svoj rad pod nazivom "On the Calculation of Switches in an Automatic Telephone System"
  • Edward C. Molina

    Edward C. Molina
    Edward Charles Dixon Molina (1877. - 1964.) je bio američki inženjer poznat po svom doprinosu u inženjeringu tele prometa. "Application to the Theory of Probability to Telephone Trunking", 1927. godina.
  • Felix Pollaczek

    Felix Pollaczek
    Felix Pollaczek (1892. - 1981.) je bio austrijsko-francuski inženjer i matematičar poznat po brojnim doprinosima u teoriji brojeva, matematičkim analizama, matematičkoj fizici te teoriji vjerojatnosti. Najviše je poznat po Pollaczek–Khinchine formuli u teoriji redova čekanja 1930. godine te po Pollaczek polinomima.
  • Andrey Kolmogorov

    Andrey Kolmogorov
    Andrey Nikolaevich Kolmogorov (1903. - 1987.) je bio ruski matematičar od ključnog značaja u 20. stoljeću. Njegov rad obogatio je područja teorije vjerojatnosti, topologije, intuističke logike, turbulencije, klasične mehanike, teorije algoritamskih infromacija te računalne kompleksnosti. "About the Analytical Methods of Probability Theory", 1931. godina.
  • Alexander Khinchin

    Alexander Khinchin
    Aleksandr Yakovlevich Khinchin (1894. - 1959.) je bio ruski matematičar i jedan od najznačajnijih ljudi u Sovjetskoj školi teorije vjerojatnosti. Poznat po Khinchinovoj konstanti (1934.) - teorija brojeva (NuT) ~ 2.68545 2001, te je također izdao nekoliko značajnih radova u područjima statističke fizike, informacijske teorije, teorije redova čekanja te matematičkim analizama.
  • Conny Palm

    Conny Palm
    Conrad "Conny" Palm (1907. - 1951.) je bio švedski inženjer i statističar poznat po svom doprinosu inženjeringu tele-prometa i teoriji redova čekanja. Palmov rad se iskoristio u multinacionalnoj tele kompaniji Ericsson.
  • David G. Kendall

    David G. Kendall
    David George Kendall (1918. - 2007.) je bio engleski statističar i matematičar poznat po svom radu u područjima vjerojatnosti, analize statističkog oblika, teorije redova čekanja i dr. Poznat također i po definiranju Kendallove notacije u teoriji redova čekanja. Prvi koji je u svom radu "Some Problems in the Theory of Queues." 1951. godine koristio termin sistem redova čekanja.
  • Philip McCord Morse

    Philip McCord Morse
    Philip McCord Morse (1903. - 1985.) je bio američki fizičar, administrator i pionir operacijskih istraživanja u 2. Svjetoskom ratu. Smatra se da je on otac operacijskih istraživanja u Sjedinjenim Američkim Državama. Knjiga "Queues, Inventory, and Maintenance" izdana 1958. godine se smatra prvom knjigom o redovima čekanja.
  • Lajos Takacs

    Lajos Takacs
    Lajos Takacs (1924.) je mađarski matematičar poznat po svojim doprinosima u teoriji vjerojatnosti te posebno u teoriji redova čekanja.
    1. godine je napisao jedan od ranijih tekstova o redovima čekanja te efektivno primjenio kombinatoričke metode u teoriji redova čekanja.
  • John Frank Charles Kingman

    John Frank Charles Kingman
    John Frank Charles Kingman (1939.) je britanski matematičar koji je poznat po uvođenju algebre redova čekanja. Radio je jedno vrijeme sa Kendallom.
  • Steve Lavenburg & Martin Reiser

    Steve Lavenburg & Martin Reiser
    Steve Lavenburg i Martin Reiser su razvili algoritam analize prosječne vrijednosti (eng. Mean Value) za mreže redova čekanja.