Nemzetközi politikai viszonyok

  • Az egyetemi szerkezet átalakulása

    Az egyetemi szerkezet átalakulása
    A 18. században az egyetemi szerkezet átalakulása ment végbe. Elsőként a teológia és a filozófia vált ketté a tudományterületek közül. Ezt követően jelentek meg a középkori egyetem fakultásait felváltó klasszikus és modern fakultások. Az újonnan megalakult modern egyetemek tudományterületek szerint váltak szét, mint a bölcsészettudományok, a természettudományok, a történelemtudományok és a társadalomtudományok.
  • Jeremy Bentham

    Jeremy Bentham
    1. század során a híres Jeremy Bentham angol jogtudós és filozófus munkájához köthetjük a nemzetközi szó definiálását, amely az államok hivatalos politikáját foglalta magába. Hivatalosan a nemzetközi szó értelmében csak a 20. század első évtizedéig foglalkoztak az államközi kapcsolatokkal.
  • Francia Forradalom

    Francia Forradalom
    Az 1700-as években a Francia Forradalomnak köszönhetően két nagy gondolat hatott a világ megismerésére, mint a népszuverenitás elve és a politikai változás természetesnek való felfogásának gondolata is. A népszuverenitás elve továbbá a hatalom gyakorlásának letéteményesének a helyszínét is megváltoztatta.
  • Leopold Von Ranke

    Leopold Von Ranke
    Leopold Von Ranke munkássága a történettudományokban hozott nagy áttörést, mivel a történelmet dokumentumok alapján kezdte el vizsgálni, amelynek köszönhetően a dokumentáció és a levéltárak szerepe nagy értékben felértékelődött a 19. században. Ranke időhatárt is húzott, amely 50-100 év távlatából vizsgálja a társadalmi eseményeket.
  • A második születés

    A második születés
    A Második Világháborút követően, 1848-tól számoljuk a második születés dátumát. A nemzetközi politikai viszonyok tudományterületében nagy váltást hozott, mivel a II. Világháborút követően a kutatók újjászervezték a kutatásaikat a világpolitika megértéséről.
  • Kenneth Waltz

    Kenneth Waltz
    Kenneth Waltz fogalmazta meg a nagy törés elméletét, amelynek köszönhetően a bel és külpolitikát egymástól különálló fogalmaknak tekintjük. Bevezette a rendező elvet, amely szerint a politikai viszonyok kétféleképpen csoportosíthatóak. Tartozhatnak az anarchia rendező elvébe vagy a hierarchia rendező elve alapján különböztethetjük meg őket.
  • Woodrow Wilson

    Woodrow Wilson
    Miért lesznek háborúk? című kérdést Woodrow Wilson tette fel először.
  • Intézményesedés

    Intézményesedés
    1919-ben intézményesedik először a nemzetközi politikai viszonyok , mint tudományterület.
  • Aberystwyth Egyetem

    Aberystwyth Egyetem
    Az Aberystwyth-i Egyetem az első egyetemi tanszék, amely a Woodrow Wilson által feltett kérdéskör, a miért lesznek háborúk ? című kérdéskörét kutatta. Innen számítjuk a tudományterület megszületését és az intézményesülés első lépését is.
  • Period: to

    Az első nagy vita

    Az első nagy vita egy ontológiai vita volt a liberalizmus és a realizmus között.
  • Nemzetközi szervezetek megjelenése

    Nemzetközi szervezetek megjelenése
    Az 1920-as és 30-as években robbanásszerűen jelentek meg a nemzetközi szervezetek a klasszikus diplomáciában és kapcsolódtak be az államok mellé. Alapvetően a nemzetközi szervezeteken az államok feletti szereplőket értjük. Továbbá az állam kompetenciáinak egy részét akár át is utalhatták a szereplőknek.
  • Gazdasági szereplők megjelenése

    Gazdasági szereplők megjelenése
    Az 1970-es években jelentek meg a gazdasági globalizációt követően a különféle gazdasági szereplők sokaságai az akkori politikai térben. A gazdasági szereplők politikai súlya olyannyira megnőtt, hogy politika formáló hatásuk lett. Politikai szereplőknek tekinthetjük például a transz és a multinacionális vállalatokat is.
  • NGO-k megjelenése

    NGO-k megjelenése
    A társadalmi szereplők közül másodikként terjedtek el robbanásszerűen a nem kormányzati szervezetek, azaz az NGO-k. A nemzetközi kapcsolataiknak köszönhetően meghatározó szerepet töltöttek be a nemzetközi politikában.
  • Társadalmi szereplők megjelenése

    Társadalmi szereplők megjelenése
    Az 1970-es években az államok, a nemzetközi szervezetekben képviselt állami kormányzati szereplők és a nemzetközi szereplők mellett megjelentek a társadalmi szereplők. Társadalmi szereplőnek tekintjük a gazdasági szereplőket, az NGO-kat, azaz a nem kormányzati szerveket és a civil szervezeteket is.
  • Az Egyén megjelenése

    Az Egyén megjelenése
    Az 1990-es években újfajta szereplő jelent meg a nemzetközi politikában. Az egyén nem a saját államának képviseletével, hanem a saját alanyi jogán vált a nemzetközi politika meghatározó szereplőjévé. Majd ezt követően a nemzetközi jog alanyává is vált, amely azt mutatta, hogy kilépett az állam által képviselt szerepköréből és ennek köszönhetően önálló szereplővé vált.