Nemzetközi politikai viszonyok

  • 1500

    A tudás szerkezetének átalakulása

    A tudás szerkezetének átalakulása
    Az egyház monopóliuma a tudás fölött megdőlt
  • 1700-as évek, francia forradalom

    1700-as évek, francia forradalom
    A tudományszerkezet megerősödése, két gondolat hatott a világ megismerésének szerkezetére: 1. a politikai változás egy természetes dolog, nincsenek merev struktúrák, a társadalom is mozgásban van; 2. a népszuverenitás elve: a hatalom fókuszpontját változtatta meg
  • Period: to

    A teológia és a filozófia kettévált

    teológia: istenhez viszonyítás, filozófia: a világ tanulmányozása; új kérdések merülnek fel a világról, átalakul az egyetemi szerkezet
  • Period: to

    A társadalom vizsgálata a 19. században

    A társadalmat 3 oldalról érdemes vizsgálni: gazdasági oldalról, közgazdaságtudomány; politikai viszonyok, politika területe; társadalmi viszonyok, szociológia. Fejlett világ, 5 őrszágról levont következtetések. Orientalisztika, kultúrális antropológia.
  • Period: to

    A társadalomtudomány a 19. században

    A társadalomtudománynak nem volt önálló intézményrendszere, tudományterülete. A 19. század előtt csak a történelem volt önálló tudományterület. Jelen társadalom vizsgálatára a 19. században lesz igény. A nemzetállamok, a nacionalizmus és a liberalizmus nagy százada.
  • Leopold von Ranke

    Leopold von Ranke
    A történelmet vizsgálni dokumentumok alapján lehet. 50-100 év időhatár távlatából vizsgálja a társadalmi eseményeket.
  • A nemzetközi politikai viszonyok tudományterületének létrejötte

    A nemzetközi politikai viszonyok tudományterületének létrejötte
    Az első világháború nagy törésvonalat hozott, igény lett arra, hogy megtudják miért lesznek háborúk, többet akartak tudni a nemzetközi politikai viszonyokról, hogy ezt megértsék.
  • Multilaterális diplomácia megjelenése, nemzetközi szervezetek

    Multilaterális diplomácia megjelenése, nemzetközi szervezetek
    Az államok mellé a nemzetközi szervezetek is bekapcsolódtak, 1920-as 1930-as években elterjedtek a nemzetközi szervezetek.
  • Újjászervezés

    Újjászervezés
    A második világháború után kirobban a vita a kettősségről. Az alapkérdés már nem a háború megelőzésének kérdése, hanem a motiváció megértése. Hans Morgenthau és könyve. 1948-ban újraszervezi magát a tudományterület. Sajátosságai, hogy vitákon keresztül fejlődik, a viták lefolyása iskolákat, modelleket hoz létre és ezek egymásra hatása viszi tovább a vizsgálat folyamatát. Episztemológiai és ontológiai viták.
  • Gazdasági szereplők megjelenése, civiltársadalom belépése a nemzetközi politikába

    Gazdasági szereplők megjelenése, civiltársadalom belépése a nemzetközi politikába
    Az 1970-es években megjelennek a nem állami, gazdasági szereplők. A globalizáció miatt megnő a politikai hatásuk, multi- és transznacionális vállalatok jelennek meg.
    A nemkormányzati szervek vagyis NGO-k is kezdenek szerepet játszani a nemzetközi politikában, a civilszervezetek aktivitása megnő.
  • Kenneth Waltz és a rendező elv

    Kenneth Waltz és a rendező elv
    A nemzetközi politikai leszakad a politológiától én önálló tudományterület lesz. Kenneth Waltz fogalmazta meg a nagy törést. Nem az államon belüli és az államon kívüli folyamatok lesznek, amik elválasztják a nemzetközi politikához tartozó dolgokat, a rendező elv alapján lehet megkülönböztetni, ezzel tudjuk definiálni a nemzetközi politikai viszonyokat. A rendező elv alapján a politikai viszonyok lehetnek: -anarchia, -hierarchia.
  • Az egyén megjelenése a nemzetközi politikai viszonyokban

    Az egyén megjelenése a nemzetközi politikai viszonyokban
    Az egyént nem a saját állama képviseli, hanem saját, alanyi jogán a nemzetközi politika szereplőjévé kezd válni. Az egyén kilép az állampolgárságból és önállő szereplővé válik.