Razvoj znanosti tijekom druge industrijske revolucije

  • Dinamit

    Dinamit
    Alfred Nobel 1867. patentirao je eksploziv koji je nazvao dinamit. Utvrdio je da infuzorijska zemlja apsorbira glicerol-trinitrat i tvori s njim plastičan i manje osjetljiv eksploziv-dinamit.
  • Periodni sustav kemijskih elemenata

    Periodni sustav kemijskih elemenata
    Ruski znanstvenik Dimitrij Mendeljejev 1869. napravio je periodni sustav kemijskih elemenata. Tada poznate elemente poredao je po rastućim relativnim atomskim masama i u tablici im dao mjesta koja im prirodno pripadaju na temelju periodičnosti njihivih svojstava.
  • Otkriće uzročnika tuberkuloze

    Otkriće uzročnika tuberkuloze
    Robet Koch je 1882. koristeći se mikroskopom otkrio uzročnika tuberkuloze. Radilo se o bakteriji koja je dobila naziv Mycobacterium tuberculosis, a za nju je prema otkrivaču korišten i naziv Kochov bacil. Za ovo otkriće dobiva Nobelovu nagradu za medicinu 1905. godine.
  • Cjepivo protiv bjesnoće

    Cjepivo protiv bjesnoće
    Louis Pasteur je razvio cjepivo protiv bjesnoće,a 1885. Cjepivo je prvi put primjenio na ljudima i spasio dječaka kojeg je ugrizao bijesni pas. Također izumio je proces pasterizacije i radio na otkrivanju uzročnika bolesti kod ljudi i životinja.
  • X-zrake

    X-zrake
    1. Wilhelm Conrad Röntgen objavljuje da je umodificiranoj Crookesovoj crijevi otkrio nevidljive zrake koje izazivaju fluorescenciju, prolaze kroz materiju, te se ne otklanjaju u magnetskom polju. Nazvao ih je x-zrake zbog njihove nepoznate prirode.
  • Radioaktivnost

    Radioaktivnost
    Dana 1. ožujka 1896. godine otkrivena je radioaktivnost, kad je francuski fizičar Antoine Henri Becquerel primijetio da uranijeve soli ostavljaju trag na fotografskim pločama. Eksperimente koji su doveli do toga Becquerel je radio potaknut otkrićima Wilhelma Conrada Röntgena na području tzv. X-zraka (elektromagnetskih zraka proizvedenih pomoću elektriciteta).
  • Aspirin

    Aspirin
    Felix Hoffman, njemački znanstvenik koji je radion za farmaeutsku tvrtku Bayer, 1897. je sintetizirao acetilsalicilatnu kiselinu, djelatnu tvar Aspirina, do danas najčešće korištenog sredstava protiv boli.
  • Pronalazak radija

    Pronalazak radija
    Marie Curie i njezin muž Pierre Curie 1898. otkrili su radij.
  • Teorija relativnosti

    Teorija relativnosti
    Teorijom relativnosti Albert Einstein postavio je temelje suvremenoj znanosti.
    Teorija relativnosti, jedna je od najvećih fizičko-matematičkih teorija u fizici i modernoj kozmologiji, koja se temelji na osnovama tenzorske teorije gravitacije u okviru Einsteinove opće teorije relativnosti.
  • Plastika

    Plastika
    Leo Hendrik Baekeland je 1907. izumio prvu komercijalno upotrijebljenu sintetičku plastiku-bakelit. . Kombinacija fenola, zajednički dezinficijens s formaldehidom, bakelit je izvorno zamišljen kao sintetička zamjena za šelak koji se koristi u elektronskoj izolaciji. Bakelit se koristio za proizvodnju sve od telefonskih slušalica i nakita od nakita do baze i utora za žarulje svjetla do dijelova automobilskih motora i komponenti perilice rublja.