A magyarországi infláció története (1946-2018)

By fannigy
  • A pengő elértéktelenedése

    "A világtörténelem legnagyobb mértékű inflációja során a pengő teljesen elértéktelenedett. A lakosság gyakorlatilag
    minden „pénzét” elveszítette, a pengőkövetelések és (néhány órán belül) a munkabérek is elértéktelenedtek. A makrogazdasági folyamatok alakítása szempontjából
    azonban a kialakult helyzet valamelyest segítette is a stabilizációt."
    Dr. Marton Ádám: Infláció, fogyasztói árak Magyarországon
    a második világháború után I. (1945—1968)
  • A forint bevezetése

    A forint bevezetése
    A magyar forint 1946. augusztus 1. óta Magyarország hivatalos fizetőeszköze. A forint bevezésével megindult az árak emelkedése, de az erőső gazdaság keretei között ez már kezelhető volt.
    http://www.ksh.hu/statszemle_archive/2012/2012_05/2012_05_373.pdf
  • Az első hároméves terv

    Az állam a második világháború után romokban álló gazdaságot sajátkezüleg akarta orvosolni. Mind az árakat, mind a béreket az állam szabta meg ekkor. Az ország gazdasági talpraállásának alapja a három- és ötéves tervek sikeres kivitelezése volt.
  • A tervgazdaság

    A tervgazdaság
    A gazdaság vezetésének az a szocialista rendszere, amelyben a termelés és a termelt javak elosztása egyaránt előre kidogozott, meghatározott terv szerint történik. Ennek következtében az infláció kicsi, nagy az árstabilitás.
  • Az árstabilitás időszaka (1952-1968)

    1946 és 1952 között a fogyasztói árak egyre nőni kezdtek, nagy volt az infláció.1952 után, a szocialista tervgazdálkodás bevezetése miatt egészen 1968-ig árstabilitás volt jellemző az országban.
  • Az új gazdasági mechanizmus bevezetése

    A tervgazdaság utódja, amelyben az állam továbbra is gazdaságirányítási szerepet tölt be. Azonban, ekkor csökkent a központi tervezés szerepe és nőtt a vállalati önállóság a termelés és a beruházások terén, liberalizálódtak az árak, vagyis a hatóságilag rögzített árak mellett egyes termékek árai a piaci keresletnek megfelelően alakulhattak, illetve a központilag meghatározott bérrendszer helyét rugalmasabb, bizonyos korlátok között a vállalatok által meghatározott szabályozás váltotta fel.
  • A piacgazdaság kialakulása

    A piacgazdaság kialakulása
    A szocialista gazdasági és társadalmi rendszer bukása, a piacgazdaság kialakulása. A piacgazdaság teret adott a befektetőknek, erősítette és elkezdte stabilizálni a magyar gazdasági viszonyokat. Látványos és gyors eredmények voltak elérhetők így a gazdaságban. Az infáció mértéke ennek ellenére 1989 és 1990 között 11,9%-kal nő.
    http://real.mtak.hu/36527/1/publications_07.pdf
  • A rendszerváltozás

    A rendszerváltozás után az infláció felgyorsult, 23 év alatt (1968 óta) az árak mintegy meg tizenötszöröződtek.
    http://www.ksh.hu/docs/hun/xstadat/xstadat_eves/i_qsf001.html
  • Az infláció csökkenése (1995-2015)

    1995-től 2015-ig folyamatosan csökkent Magyarországon.
  • Az infláció újra nő

    2015 óta az infláció növekvő tendenciákat mutat. Az infláció bár nem nagy mértékben, de 2015 óta folyamatosan növekszik, így a fogyasztói árindexek is növekednek. A termékek egyre drágábbak. Forrás:
    https://www.portfolio.hu/gazdasag/megugorhatott-az-inflacio-magyarorszagon.261535.html
  • Az infláció napjainkban

    Magyarországon 2017 és 2018 között az infláció mértéke 3,2%, a harmadik legmagasabb az EU tagállamok között. (Az uniós átlag 2%.) Forrás:
    https://profitline.hu/Igy-alakul-az-inflacio-az-EU-ban-381508