1200px counquest of jeusalem (1099)

Križarske vojne (po knjigi Josip Bučar, Zgodovina srednjega veka za višje razrede srednjih šol, Ljubljana, 1924)

  • 1095

    Sinoda v Clermontu

    Sinoda v Clermontu
    Papež Urban II. je na prošnjo bizantinskega cesarja za pomoč v boju proti Seldžukom na sinodi v Clermontu krščanstvo pozval k osvoboditvi Svete dežele.
    (Vir slike: https://sl.wikipedia.org/wiki/Koncil_v_Clermontu [21. 4. 2020])
  • Period: 1096 to 1099

    Prva križarska vojna

    Zbrale so se neorganizirane ljudske množice, ki so na poti čez Balkan in Turčijo večinoma izgubile življenje. Sledile so jim organizirane vojske francoskih knezov. V Siriji in Palestini so križarji začeli z osvajanjem in ustanovili križarske države Edeso, Tripolis in Jeruzalem.
  • Period: 1147 to 1149

    Druga križarska vojna

    Islamska osvoboditev Edese je povzročila 2. križarsko vojno pod vodstvom nemškega in francoskega kralja, ki pa je bila neuspešna zaradi izdaje sirskih kristjanov.
  • Period: 1189 to 1193

    Tretja križarska vojna

    Zaradi islamske osvoboditve Jeruzalema je prišlo do 3. križarske vojne pod vodstvom cesarja Friderika I. Barbarose. Zaradi njegove smrti in spora med angleškim in francoskim kraljem kristjani Jeruzalema niso osvojili.
  • Period: 1202 to 1204

    Četrta križarska vojna

    1. križarsko vojno so v nasprotju z voljo papeža Inocenca III. Benetke iz trgovskih in političnih motivov preusmerile proti Bizancu. Po njegovem zavzetju je bilo za nekaj časa ustanovljeno latinsko cesarstvo.
  • Period: 1228 to 1229

    Peta križarska vojna

    V 5. križarski vojni je od papeža izobčeni cesar Friderik II. s pogodbo, ki jo je sklenil z egipčanskim sultanom, uspel nazaj pridobiti Sveto deželo. Ker so jo nato osvojili Egipčani, je francoski kralj napadel Egipt, a bil je poražen.
  • Period: 1248 to 1254

    Šesta križarska vojna

    Padec Jeruzalema in drugi uspehi Egipčanov v Sveti deželi so spodbudili francoskega kralja Ludvika IX. Svetega, da se je napotil s križarsko vojsko v Egipt. Zavzel je trdnjavo Damiette ter prodiral dalje proti Kairu. Vojsko so obkolili mameluki in jo izpustili šele proti visoki odkupnini in izročitvi vseh osvojenih krajev.
  • Period: 1270 to 1270

    Sedma križarska vojna

    Ludvik IX. je zbral novo križarsko vojsko z namenom oditi v Jeruzalem, toda med potom se je odločil, da gre najprej v Tunis. Ustavila jih je mrzlica, ki je pokosila večji del vojske in kralja samega.