Jozsef attila

József Attila élete és munkássága

  • Period: to

    József Attila élete és munkássága

    József Attila a magyar költészet egyik legkiemelkedőbb alakja volt.
  • Születése (A Magyar Költészet Napja)

    Születése (A Magyar Költészet Napja)
    1. április 11-én született Budapesten, a Ferencvárosban, a Gát utca 3-as számú házban.
  • Családja

    Családja
    Apja, József Áron, szappanfőző munkás; édesanyja, leánykori nevén Pőcze Borbála, szabadszállási parasztlány. A családfő 1908. július 1-én eltűnt; családja úgy tudta, hogy kivándorolt Amerikába, valójában Romániába ment. A három gyermekével magára hagyott asszony napszámos munkát vállalt, úri házakhoz járt mosni, vasalni, takarítani, mégsem tudta gyermekeit eltartani.
  • Öcsödre kerül

    Öcsödre kerül
    1910 tavaszán Etus és Attila az Országos Gyermekvédő Liga jóvoltából Öcsödre Gombai Ferenc parasztgazda házához került. Az ellátás fejében a házi munkában segédkeztek.
  • Iskolakezdés

    József Attila 1911-ben először az Ipar utcai fővárosi népiskolában, egy költözés után pedig a mai Mester utca 67. szám alatti iskolában járta az I. osztályt. Napjait nagyrészt az utcán töltötte, a kenyérkeresés szabályos és szabálytalan módjaival is megpróbálkozott. Már gyermekkorában kemény fizikai munkát is vállalt, hogy a család szegénysége enyhüljön.
  • Mama halála

    József Attilát Szabadszálláson érte a hír, hogy édesanyja meghalt.
  • Első kötete a Szépség koldusa

  • Szegedi egyetem

    A szegedi egyetemen magyar-francia-filozófia szakos hallgató.
  • Tiszta szívvel

    Én, József Attila című musical-bőlA Szeged című napilap közölte 1925. március 25-én a költő Tiszta szívvel című versét. Ennek megjelenése jobboldali körökben botrányt robbantott ki; a Szegedi Új Nemzedék 1925. március 29-i számában két cikkben is támadták a költőt. Horger Antal professzor március 30-án magához hívatta József Attilát, és két tanú jelenlétében a tanári pályától eltanácsolta. Meg is fenyegette: gondoskodni fog arról, hogy ne lehessen tanári diplomája.
  • Sorbonne

    Párizsba utaozott és a Sorbonne hallgatója lett. Kapcsolatba került a Párizsban élő magyarokkal, a francia anarchista mozgalommal és a Francia Kommunista Párt magyar szekciójával.
  • Vágó Mártha

    Vágó Mártha
    1928 első néhány hónapjában ismerte meg Vágó Mártát, akivel egymásba szerettek. Az ő révén került kapcsolatba polgári radikális és liberális körökkel, barátokat szerzett Varró István, Vámbéry Rusztem, Vágó József, Gönczy Jenő, Kecskeméti Pál és György, Ignotus Pál, Komlós Aladár és Komor András személyében.
  • Szántó Judittal való szerelem

    Szántó Judittal való szerelem
    Megismerte Szántó Juditot, akivel 1936-ig élettársi kapcsolatot létesített.
  • Pszichoanalízis

    Rapaport Samu révén kapcsolatba került a pszichoanalízissel.
  • Külvárosi éj

    Következő kötete a Külvárosi éj, ami már az érett, kiteljesedett József Attila műve volt.
  • Mama

    Mama
    'http://https://www.youtube.com/watch?v=fFwlAH_pvys' Már egy hete csak a mamára
    gondolok mindíg, meg-megállva.
    Nyikorgó kosárral ölében,
    ment a padlásra, ment serényen. Én még őszinte ember voltam,
    ordítottam, toporzékoltam.
    Hagyja a dagadt ruhát másra.
    Engem vigyen föl a padlásra. Csak ment és teregetett némán,
    nem szidott, nem is nézett énrám
    s a ruhák fényesen, suhogva,
    keringtek, szálltak a magosba. Nem nyafognék, de most már késő,
    most látom, milyen óriás ő -
    szürke haja lebben az égen,
    kékítőt old az ég vizében.
  • Gyömrői Edit

    Gyömrői Edit
    1935 tavaszától már Gyömrői Edittől kapott pszichoanalitikai kezelést, aki iránt szerelemre lobbant. A pszichoanalitikus „hasadásos elmezavart” (skizofrénia) diagnosztizált József Attila esetében. Több mai pszichiáter szerint ez a diagnózis, amely a pszichiátria akkori állapotának fejletlenségét tükrözi, hibás volt, és hozzájárult költőnk életének tragikusabbra fordulásához; valójában borderline személyiségzavarban szenvedett
  • Baumgarten-díj

    Ebben és a rákövetkezendő (1936) évben kapta meg a Baumgartner alapítvány "kisdíját".
  • Kozmutza Flóra

    Kozmutza Flóra
    1. február 20-án megismerkedett Kozmutza Flóra gyógypedagógusnővel, aki iránt újabb szerelem kerítette hatalmába, ismét viszonzatlanul. A költő halála után Flóra Illyés Gyula felesége lett.
  • Halálának napja

    Halálának napja
    Este a balatonszárszói vasútállomáson átugrott a sorompón, majd megpróbált átbújni a 19 óra 36 perckor továbbinduló 1284. számú tehervonat – amelynek érkezése amúgy sem volt feltüntetve a menetrendben, csak a vasutasok rendelkeztek róla információval – kocsija között. A szerelvény azonban időközben elindult, a kocsikat összekötő csavarkapocs súlyos ütést mért József Attila fejére, koponyáját bezúzta, s emiatt a költő a sínek közé zuhant, a vonat a jobb karját leszakította.