Jókai Mór

  • Jókai születése

    Jókai születése
    Jókay Móric néven született Komáromban, az apja, Jókay József egy elszegényedett nemes volt, aki ügyvédként munkálkodott. A fiatal Jókainak félénk személyisége volt, ami miatt nem volt sok barátja, ám csupán kilenc éves volt, mikor két verse nyomtatásra került.
  • Pozsonyi tanulmányai

    Pozsonyi tanulmányai
    Jókai 1835-től Pozsonyban tanult. Itt német és latin nyelvű tanulmányokat folytatott. Eközben az apja 1837-ben, mikor a fiatal költő csupán 12 éves volt, elhunyt. Ezután 1837 és 39 között retorikai és poétikai osztályba járt, melyek közben három év alatt franciául, angolul és olaszul is megtanult.1841-től a pápai református kollégiumba folytatta tanulmányait, itt tette le érettségiét is és ismerkedett meg Petőfivel.
  • Ügyvédi pályája

    Ügyvédi pályája
    Gimnazista tanulmányai után Kecskeméten tanult jogot, miközben színészkedett, rendezett, festett, kisdiákokat tanított és írt. Miután befejezte ügyvédi tanulmányait, egy évig Komáromban dolgozott. 1845-ben letette ügyvédi vizsgáját. Visszakerült Pestre, ahol Petőfi bemutatta őt írótársainak.
  • Hétköznapok

    Hétköznapok
    1846-ban megjelent a Hétköznapok című regénye. Nagy sikert aratott, így az ügyvédi karrierjét otthagyta és írni kezdett. Szintúgy ebben az évben alapult meg a Tízek társasága, amelynek alapítói közé tartozott Petőfi is. Jókai eközben különböző lapokba írt és szerkesztett, mint például, az Életképek, vagy a Pesti Füzetek.
  • A 48-as Forradalom

    A 48-as Forradalom
    Jókai 1847-től Petőfitől bérelt szobát Pesten, azaz innentől kezdve ideje nagyrészét ott töltötte. Ottléte során a 48-as Forradalmi ifjúság tagjává is vált. Itt Bulyovszky Gyulával szerkesztette a 12 pontot, amit március 15-én aztán fel is olvasott.
  • Laborfalvi Róza

    Laborfalvi Róza
    A 48-as Forradalom után a tömeg nagy része a Nemzeti Színházhoz ment, ahol az előadás félbeszakadt. A nagy zürzavar közepette Jókai felment a színpadra, hogy beszédet tartson az embereknek. A színpadon Laborfaly Róza színésznő volt, aki a mellére tűzte saját nemzeti színű kokárdáját. Nemsokkal később, augusztusban, már feleségül is vette a szinésznőt.
  • Pesti Hírlap és Esti lapok

    Pesti Hírlap és Esti lapok
    Miután Petőfi Jókai tiltakozása ellenére mégis publikálta a Vörösmarthyhoz című versét, megszakadt a barátságuk. Ezután, 1848 decemberétől, Jókai lett a Pesti Hírlap szerkesztője. Egy évre rá az Esti Lapokat is elindította.
  • Álnév

    Álnév
    Jókai 1850-ben úgynevezett "Sajó" álnéven publikálta verseit. Emellett rengeteget írt ebben az időszakban, munkálkodott több szépirodalmi lapnál is, ám nem kapott engedélyt lapszerkesztésre. Főképp ezekben az években tett szert hírnevére.
  • MTA és a Kisfaludy Társaság

    MTA és a Kisfaludy Társaság
    Jókai 1858-tól a Magyar Tudományos Akadémia levelezőtagja lett, 1860-ban pedig belépett a Kisfaludy Társaságba.
  • Laborfalvi Róza halála

    Laborfalvi Róza halála
    Felesége halála, 1886 után, fogadott unokája, Jókai Róza házában élt, aki Feszty Árpád festőművész felesége volt.
  • További sikerek

    További sikerek
    Jókai 1892-től a Magyar Tudományos Akadémia igazgató tagja volt.
    Emellett 1894-ben 50 éves írói jubileuma alkalmából kitüntetésekkel halmozták el és a városok sorra választották díszpolgárukká. Az ünnep emlékéül összes műveit díszkiadásban megjelentették.
  • Nagy Bella

    Nagy Bella
    A 74 éves Jókai 1899-ben feleségül vette a nála 54 évvel fiatalabb Nagy Bellát. Ez az esemény súlyos kritikát kapott a közvélemény részéről.
  • A költő halála

    A költő halála
    Jókai 1904-ben a Nizzából való hazatérte után tüdőgyulladásban hunyt el.