1200px raising a flag over the reichstag (original)

Front wschodni podczas 2 wojny światowej

  • Początek operacji barbarossa

    Początek operacji barbarossa
    operacja barbarossa-kryptonim niemieckiej inwazji na ZSRR Plan operacji był przygotowany i podpisany przez Adolfa Hitlera już 18 grudnia 1940 (dyrektywa nr 21). Pierwotnie przewidywano atak 15 maja 1941, ale z powodu obalenia proniemieckiego rządu księcia Pawła Niemcy musiały interweniować na Bałkanach, w Jugosławii, a także w Grecji, przełożono go więc na 22 czerwca 1941.
  • pierwsze walki

    pierwsze walki
    Natarcie LVI Korpusu Pancernego (należącego do 4. Grupy Pancernej) rozpoczęte rankiem 22 czerwca 1941 roku, przyniosło błyskawiczny skutek w postaci zajęcia mostów na Mituwie, dzięki czemu przez rzekę udało się szybko przerzucić cały korpus pancerny, i już w godzinach popołudniowych Niemcy dotarli do rzeki Dubissy, prawego dopływu Niemna. XLI Korpus Pancerny (także należący do 4. Grupy Pancernej) nacierał w kierunku Taurogów, które zdobyto po kilku godzinach, a następnie skierował się na Szawle.
  • walka o Dyneburg

    walka o Dyneburg
    Ponieważ Niemcy rozerwali front 8. i 11. Armii, obie armie wycofały się w różnych kierunkach, co uniemożliwiło utworzenie wspólnej obrony. Rankiem 26 czerwca 8. Dywizja Pancerna osiągnęła rzekę Dźwinę w rejonie Dyneburga. W mieście znajdowały się dwa mosty – kolejowy i drogowy –Korpusu Pancernego. Niemcom udało się je zdobyć bez poważniejszego oporu. Sztab LVI Korpusu Pancernego po otrzymaniu wiadomości skierował się do Dyneburga .
  • Blokada Leningradu

    Blokada Leningradu
    okres oblężenia Leningradu (obecnie Petersburg) w czasie II wojny światowej przez wojska niemieckie, które trwało 2,5 roku od 8 września 1941 do 27 stycznia 1944 roku i pochłonęło około 1,5 miliona ofiar po stronie radzieckich mieszkańców miasta.
  • Bitwa pod Moskwą i walki o Rostów nad Donem

    Bitwa pod Moskwą i walki o Rostów nad Donem
    Operacja „Tajfun”, ofensywa na Moskwę, rozpoczęła się 30 września 1941 roku. Tego dnia jako pierwsza zaatakowała 2. Grupa Pancerna w kierunku północno-wschodnim na miasto Orzeł, ponad 300 km na południe od Moskwy, zdobywając je 3 października. Główne uderzenie wojsk niemieckich rozpoczęło się 2 października na północ od 2. Grupy Pancernej[55]. 7 października oddziały 3. i 4. Grupy Pancernej zamknęły w okrążeniu, po spotkaniu się ze sobą, duże zgrupowanie wojsk radzieckich pod Wiaźmą.
  • Zimowa kontrofensywa Armii Czerwonej

    Zimowa kontrofensywa Armii Czerwonej
    5 grudnia wojska Frontu Kalinińskiego przeszły do generalnej kontrofensywy na północ od Moskwy. Następnego dnia do natarcia naprzeciwko i na południe od stolicy przystąpiły siły Frontu Zachodniego współdziałając z wojskami Frontu Południowo-Zachodniego.Po otrzymaniu raportów od radzieckiego agenta w Tokio Richarda Sorge, że Japonia nie zaatakuje Związku Radzieckiego zimą 1941 roku, na front pod Moskwą przesunięto elitarne dywizje syberyjskie.
  • wprowadzenie rozkazu 227

    wprowadzenie rozkazu 227
    Rozkaz nr 227 (ros. Приказ № 227) z 28 lipca 1942 Ludowego Komisarza Obrony Józefa Stalina jest znany również jako rozkaz „Ani kroku wstecz!” (ros. Ни шагу назад!). Został wydany jako następstwo klęsk i dezercji z Armii Czerwonej w początkowym okresie wielkiej wojny ojczyźnianej oraz w obliczu sukcesów niemieckiej operacji Fall Blau (opanowanie Kaukazu i południowej Rosji – koniec czerwca 1942) i zbliżania się wojsk hitlerowskich do Stalingradu – miasta noszącego imię wodza.
  • bitwa stalingradzka

    bitwa stalingradzka
    Na lato 1942 roku dowództwo niemieckie zaplanowało kolejną wielką ofensywę. Plan zakładał dwa uderzenia – jedno na południe w kierunku Kaukazu i dalej na pola naftowe wzdłuż zachodniego wybrzeża Morza Kaspijskiego (w rejonie Baku) oraz drugie na wschód w kierunku Stalingradu, by zabezpieczyć lewą flankę wojsk nacierających na Kaukaz.Mimo początkowych sukcesów armia Niemiecka została rozbita podczas walk w Stalingradzie,głównym tego powodem było złe przygotowanie Niemców do trudnych warunków.
  • Bitwa na łuku kurskim

    Bitwa na łuku kurskim
    Bitwa pod Kurskiem- bitwa rozegrana w dniach 5lipieca -23sierpień 1943 roku . Jedna z głównych bitew w wojnie niemiecko radzieckiej i jedna z najważniejszych operacji strategicznych II wojny światowej. Zakończyła się przegraną Niemców i przejściem Rosjan do kontrofensywy.
  • bitwa pod Prochorowką

    bitwa pod Prochorowką
    bitwa rozegrana 12 lipca 1943 roku w rejonie miejscowości Prochorowka, jako część bitwy na Łuku Kurskim na froncie wschodnim podczas II wojny światowej. W czasie bitwy radziecka 5. Gwardyjska Armia Pancerna zaatakowała niemiecki II Korpus Pancerny SS w największej bitwie pancernej II wojny światowej.
  • Wkroczenie Armii Czerwonej do Polski

    Wkroczenie Armii Czerwonej do Polski
    Na znajdujące się pod okupacją niemiecką ziemie polskie w związku z coraz to nowymi operacjami przeciw Niemcom, od lata 1944 roku stopniowo wkraczały wojska radzieckie. W międzyczasie walki z Niemcami i próbę opanowania ziem polskich podjęła Armia Krajowa w ramach Akcji „Burza”. Ziemie polskie zostały całkowicie opanowane przez Armię Czerwoną do maja 1945 roku.
  • Bitwa o Poznań

    Bitwa o Poznań
    walki o Poznań, które toczyły się w styczniu i lutym 1945 pomiędzy nacierającą podczas operacji wiślano-odrzańskiej Armią Czerwoną wspomaganą oddziałami polskimi a Niemcami.
  • walki o Piłę

    walki o Piłę
    Na początku 1945 roku Piła została ogłoszona miastem - twierdzą, wchodząc w skład umocnień Wału Pomorskiego. W wyniku ciężkich walk, Piła legła w gruzach. Była to ostatnia straszliwa klęska w dziejach miasta, które zostało odbudowane, niemal od nowa.
  • Operacja berlińska

    Operacja berlińska
    operacja ofensywna Armii Czerwonej i LWP przeprowadzona między 16 kwietnia a 9 maja 1945 roku na froncie wschodnim II wojny światowej siłami 1. i 2. Frontu Białoruskiego oraz 1. Frontu Ukraińskiego. Jej celem było zdobycie Berlina. Ostatecznie Niemcy 8 po samobójczej śmierci Hitlera ogłosiły kapitulacje , to wydarzenie jest uznawane za oficjalny koniec wojny w Europie