Dzieje demokracji

By Gralita
  • 500 BCE

    Demokracja ateńska

    Demokracja ateńska
    Za ojca demokracji uważa się Peryklesa. Paradoksalnie, mimo że władza w polis skupiona była w jego rękach, to on stworzył demokrację ateńską obalając swoich politycznych przeciwników i dając ludowi większy udział w sprawach państwowych.
    Demokracja ateńska była demokracją bezpośrednią, czyli najważniejsze decyzje w państwie były podejmowane przez osobiste głosowanie obywateli na zgromadzeniu.
  • Period: 500 BCE to 100 BCE

    Republika rzymska

    Wkład Rzymian w kształtowanie idei demokracji polegał na wprowadzeniu nowej formy rządów - republiki (łac. dobro wspólne), którą stał się po obaleniu monarchii. Na czele państwa dwóch jednorocznych urzędników o równej władzy, początkowo prawdopodobnie nazywanych pretorami, a później konsulami. Prawo i państwo jako najważniejsze wartości republikańskie miały górować nad bogactwem i ambicjami ludzkimi.
    Senat był jedną z najważniejszych instytucji republiki.
  • Period: 1300 to

    Monarchie stanowe

    W czasach średniowiecza idea demokracji przejawiała się w społecznościach w formie wieców rycerskich czy rad miejskich, Osiągnięciem tamtych czasów było powołanie zgromadzeń stanowych.
    Cechami społeczeństwa stanowego były odrębny system prawny, sądownictwo i dziedziczna przynależność do stanu.
    Z czasem wykształciła się monarchia stanowa, czyli państwo, w którym władza monarchy jest ograniczona przez reprezentację stanu szlacheckiego, duchownego oraz mieszczaństwo
  • Period: 1505 to

    Demokracja szlachecka

    Rodzaj ustroju, który wykształcił się w Polsce, Był to okres, kiedy szlachta osiągnęła, poprzez nadania przywilejów i praw dla tego stanu, ogromne wpływy i władzę w państwie. Król wraz z mijającym czasem tracił swoją władzę. Dochodziło do decentralizacji władzy królewskiej i państwowej.Ostatni Jagiellonowie posiadali dużą władzę, jednak władza następnych królów,szczególnie elekcyjnych była ograniczona. Wydanie konstytucji "Nihil novi" uznaje się za początek demokracji szlacheckiej
  • Demokracja nowożytna

    Demokracja nowożytna
    W czasach nowożytnych, przede wszystkim w XVIII w. odgradzały się idee demokracji. Pojawiały się nowe koncepcje polityczne: trójpodziału władzy, suwerenności narodu, umowy społecznej, przekonania, że demokracja to władza ludu, nie tylko w tym sensie, że obejmuje cały lud, ale również dlatego, że uzyskuje legitymizację dzięki poparciu ludu (władza za przyzwoleniem). Ojcowie nowożytnej demokracji: John Locke (1632-1704), Monteskiusz (1689-1755) i Jean-Jacques Rousseau (1712-1778)
  • Konstytucja Stanów Zjednoczonych

    Konstytucja Stanów Zjednoczonych
    Stany Zjednoczone Ameryki Północnej to pierwsze państwo zbudowane wg nowych idei głoszonych przez oświeceniowych filozofów. Założyciele Stanów Zjednoczonych Ameryki postanowili stworzyć nowoczesne państwo, w którym nie miało być miejsca na absolutyzm prezentowany przez europejskich władców. Amerykanie jako pierwsi spisali najważniejszy akt prawny regulujący ustrój państwa, czyli konstytucję. W ten sposób zaczęła kształtować się idea demokracji konstytucyjnej.
  • Deklaracja Praw Człowieka i Obywatela

    Deklaracja Praw Człowieka i Obywatela
    Idee czasów nowożytnych stały się argumentem uzasadniającym rewolucję francuską. W 1789 r. (w pierwszym roku rewolucji) przedstawiciele francuskiego ludu zebrani na obradach Zgromadzenia Narodowego uchwalili Dekorację Praw Człowieka i Obywatela, która określała fundamentalne prawa i wolności każdego człowieka. Była to forma sprzeciwu wobec absolutyzmu francuskiemu.
    Dokument stał się podstawą do tworzenia nowego prawa uwzględniającego prawa i wolności każdego człowieka.
  • Period: to

    Wolność wiodąca lud na barykady

    Ważnym procesem w dziejach demokracji było wprowadzanie powszechnego prawa wyborczego. Wielka Rewolucja Francuska zapoczątkowała ten proces. Kolejne wydarzenia XIX w. (epoka napoleońska, Wiosna Ludów) szły w kierunku demokratyzacji ustrojów państwowych.
    Na przełomie XIX i XX w. w większości państw europejskich istniały konstytucje i stopniowo wprowadzano powszechne prawo wyborcze.