Changde battle

Druga svetovna vojna

  • Razpust Španskega parlamenta

    Oblast v Španiji prevzame Primo de Riviera in razpusti parlament. Nastopi diktatura.
  • Napad Japonske na Mandžurijo

    Napad Japonske na Mandžurijo
    Japonska je videla rešitev svoje gospodarske krize v osvajanju novih držav in v močni politiki. zato so izvedli napad na Mandžurijo, vladati pa je začel cesar Hirohita.
  • Španija postane demokratična država

    Po osmih letih diktature so v Španiji izvedli ponovne volitve kjer so zmagali republikanci. Izvedli so nekaj pomembnih reform:
    - Agrarna reforma
    - Delavna in socialna zakonodaja
    - Ustava - verska svoboda in ločitev cerkve od države
  • Period: to

    Japonsko osvajanje kitajske

    Japonska osvaja Kitajsko da bi pridobila še več ozemlja saj društvo narodov ni reagiralo na napade.
  • Protikomunistični pakt

    Protikomunistični pakt
    Japonska in Nemčija sta podpisali protikomunistični pakt naslednje leto pa je Japonska napadla Sovjetsko zvezo ter Mongolijo.
  • Period: to

    Španska državljanska vojna

    Francisco Franca se je uprl republikanski vladi pri čemer so ga podprli veleposlaniki, industrialci in katoliška cerkev. Izbruhnila je državljanska vojna.
    Francu sta z orožjem pomagali tudi Nemčija in Italija, republikancem pa Sovjetska zveza.
    Republikancem so pomagale tudi prostovoljne brigade iz tujine.
    Republikanski tabor so razdvajali prepiri, k njihovem porazu pa je prispevala tudi nevtralnost Velike Britanije in Francije. Spomladi 1939 je padla zadnja republikanska trdnjava v Madridu.
  • Bombardiranje Guernice

    Bombardiranje Guernice
    Nemški bombniki so do tal porušili baskovsko mesto Guernica, kar je bil do takrat prvi primer množičnega letalskega napada na civiliste.
  • Münchenski sporazum

    Münchenski sporazum
    Neville Chemberlain je podpisal sporazum za priključitev dela Češkoslovaške k Nemčiji in s tem upal da je zadovoljil Hitlerjeve težnje po ozemlju.
  • Poraz Japonske

    Japonska je proti Sovjetski zvezi izgubila zato kasneje ni več nadaljevala napadov nanjo.
  • Period: to

    Bitka za Atlantik

    To je bila najdaljša bitka 2. sv. vojne. Prevladovale so pomorske bitke. Nemške podmornice so napadale konvoje ladij, ki so jih na poti iz Severne Amerike v Veliko Britanijo ščitile pretežno britanska in kanadska mornarica ter zračne sile, pozneje pa tudi vojska ZDA. Čeprav je bilo potopljenih veliko ladij, so Zavezniki z izboljšanjem svoje taktike in nove tehnologije odkrivanja podmornic počasi pridobili premoč.
  • Period: to

    Napad na Francijo

    Napadli so jo preko nevtralnega ozemlja. Razdelili so se na dve fronti.
    Fall Gelb je napadla francijo na nevtralno ozemlje Nizozemske, Belgije in Luksemburga. Oni so se borili tudi proti VB, ki so prišli pomagat Franciji.
    Fall Rot pa so se borili na zahodni fronti direktno z Francijo. Šli so čez neprehodno območje Ardenskega gozda kjer jih Francozi niso pričakovali.
  • Pakt Ribbentrop - Molotov

    Pakt Ribbentrop - Molotov
    Nemčija in SZ sta podpisali sporazum o sodelovanju v vojni saj si Nemčija ni želela imeti SZ za nasprotnico.
  • Žačetek druge svetovne vojne

    Žačetek druge svetovne vojne
    Nemčija je napadla Poljsko zaradi incidenta ob nemško-poljski meji ki ga je po vsej verjetnosti uprizorila sama, da bi imela razlog za napad.
    Sredi septembra Poljsko napade tudi Sovjetska zveza.
  • Napoved vojne

    Francija in VB napovesta vojno Nemčiji in se s tem odzoveta na napad na Poljsko. Vojna se takrat še ne začne s spopadi vendar se obe strani samo pripravljata nanjo.
  • Kapitulacija Poljske

    Nemčija in SZ si razdelita ozemlje poljske na dva dela. SZ jo napade zaradi pakta Ribbentrop - Molotov
  • Bombardiranje Helsinga

    Sovjetska Zveza je napadla severne države Evrope in naletela na močan odpor Fincev kar je sledilo v bombardiranje.
  • Napad na VB

    Napad na VB
    NEM naj bi z letali zasedla VB in nato zasedli celoten otok ko se izkrcajo. Luftwaffe napade VB royal airforce vendar jih VB obije. Pomaga jim predvsem radar. Hitler po neuspehih začne bombardirati mesta in nato opusti napad ter se posveti SZ.
  • Period: to

    Napad na Dansko in Norveško

    Nemci želeli zavarovati varen dovoz železa iz Švedske in preprečiti da bi v severne države vdrla VB in iz tam napadla Nemčijo. Čez dansko pridejo v 6 urah, v Norveško pa postavijo svojega človeka da bo vodil državo tako kot so si oni to zamislili (Nemci) - Quisling.
  • Period: to

    Evakuacija iz Dunkirka

    V mestu Dunkirk se je v pasti znašla FR-VB vojska, ki jo je obkrožila nemška vendar so večino (340 000) vojakov evakuirali v VB.
  • Podpis premirja Francija in Nemčija

    Podpis premirja Francija in Nemčija
    Po padcu Pariza sredi junija so Francozi bili prisiljeni podpisati premirje. Podpisali so ga v istem vagonu kot po 1. sv. vojni.
    ITA in NEM si razdelita dele francije, ne okupiran del - Višijska Francija.
  • Trojni pakt

    Trojni pakt
    V Berlinu so ga podpisali Adolf Hitler, zunanji minister Galeazzo Ciano in veleposlanik Saburo Kurusu. V pogodbi so se podpisnice zavezale k medsebojni pomoči pri vzpostavljanju »novega reda«, medsebojni obrambi v primeru napada na katero od njih in priznale druga drugi ekskluzivna interesna območja. S podpisom so se dokončno izoblikovale sile osi, ki so se v drugi svetovni vojni borile proti zavezniškim silam. Kasneje so k pogodbi in s tem k silam osi pristopile še druge države.
  • Operacija Barbarossa

    Operacija Barbarossa
    Invazija oboroženih sil Sil osi na Sovjetsko zvezo. Gre za največjo kopensko invazijo v zgodovini. Napadli so jih zaradi rudnih bogastev, prostora in nafte. Brez vojne napovedi. Tri smeri napada:
    - sever - proti Leningradu
    - sredina - proti Moskvi
    - jug - Kavkaz Uporabljajo taktiko žepov vendar ko jim že skoraj uspe priti do Moskve, Rusom pomaga zima in njihova taktika požgane zemlje saj Nemci ostanejo brez vse opreme, hrane, prevelike so izgube itd. Nemčija izgubi.
  • Atlantska listina

    Atlantska listina
    Atlantska listina je dokument, sprejet na Atlantski konferenci (kodno ime Riviera), ki sta ga podpisala takratni ameriški predsednik Franklin D. Roosevelt in ministrski predsednik Združenega kraljestva Winston Churchill. V njem sta se zavezala premagati nacizem in fašizem ter podala osnovo za povezovanje držav v protifašistično koalicijo.
  • Bitka za Stalingrad

    Bitka za Stalingrad
    Stalingrad je v bitki porušen skoraj do tal. Nemčiji gre sprva boljše vendar jih na koncu Sovjeti zaprejo v Stalingrad kjer jim zmanjka vseh zalog zato se morajo predati.Skupaj umre približno 2 MIO ljudi.
  • Tankovska bitka pri Kursku

    Tankovska bitka pri Kursku
    To je bila največja tankovska bitka v 2. sv. vojni. NEM poskusijo ponovno napasti Rusijo in sprožijo protiofenzivo. V bitki je sodelovalo 6000 tankov. Nemčija ponovno izgubi in se umaknejo.
  • Teheranska konferenca

    Teheranska konferenca
    Teheranska konferenca je bila najpomembnejša politična konferenca, ki je potekala v Teheranu v Iranu. Na konferenci so se srečali veliki trije: Winston Churchill, Franklin Delano Roosevelt, in Josif Stalin, predsednik Sovjetske zveze. To je bila prva od treh konferenc, na kateri so se srečali veliki trije. Čeprav so veliki trije na konferenco prispeli z različnimi cilji, je bil glavni izid teheranske konference odločitev zahodnih zaveznikov, da odprejo drugo fronto proti nacistični Nemčiji.