9b5a0c24 a81d 4fbb 88cc 1d5136f4cf23

Balassi Bálint élete

  • Oct 20, 1554

    Balassi születése

    Balassi születése
    Balassi Bálint 1554-ben Zólyomban, a mai Szlovákia területén született. Nagyon jó nevelésben részesült ugyanis családja egy református vallású nemesi család volt.
  • Period: 1569 to 1572

    Lengyelország

    1569-ben Balassi Jánost hamis vádak miatt fogságba ejtették Pozsonyban. Azonban 1570-ben kalandos módon meg tudott szökni a fogságából, így a családdal Lengyelországba menekült. Itt 1572 nyaráig tartózkodtak. Balassi itt fordította le németről “szerelmes szüléinek háborúságokban való vigasztalálására” A betegnek való füves kertecskét, amely egy lutheránus prédikátor könyve.
  • 1573

    Balassi anyjának halála

    Sulyok Anna, Balassi anyja meghal.
  • Period: 1575 to 1576

    Báthori fogság

    1575-ben Balassiék bekapcsolódnak az erdély fejedelem (Báthori István) ellen folyó harcokba. Ám Balassi hamar Báthori fogságába kerül, de a fejedelem szinte rokonként kezelte őt, lakomákra és mulatságokra hívta őt, sőt, mikor megkoronázták, még Lengyelországba is magával vitte az ifjú Balassit 1576-ban. Már épp haza készült, mikor megtudta, hogy apja május 6-án Vágbesztercén elhunyt.
  • 1578

    Losonczy Anna

    Balassi apja rengeteg bonyolult pert és ellenséget hagyott hátra fiának. Innentől fogva élete részévé váltak a birtokharcok és égyéb vagyoni vagy személyes küzdelmek. Társadalmi helyzetének javítása érdekében hölgyeknek udvarolt versekben egy esetleges házasság reményében, ám kísérlete kudarcot vallott. 1578-ban azonban szerelemre talál Losonczy Annában, egy gyerekkori ismerősében. Több éven tartó kapcsolatuk során Balassi Egerben szolgált. Ebben az időben születtek az Anna-versek.
  • Házasság

    1584-ben Érdekházasságba kényszerült unokahúgával Dobó Krisztinával. Ennek következményében sőgora két pert is indított ellene.Vérfertőzéssel és felségárulással vádolták, majd 1591-ben érvénytelennek nyilvánítottak házasságát. De még ezek előtt 1585-ben megszületett fia, János. Feltehetően ilyenkor tért át a keresztény hitre.
  • Balassi-strófa

    1587-ben elhatározta, hogy feleségül veszi Annát. Újra megjött kedve a versíráshoz és megalkotta a híres Balassi strófát, megírja a Szép magyar komédiát, valamint híres versét A végek dícséretét. Ilyenkor Érsekújváron dolgozott hadnagyként. 88-ban meg is kérte Anna kezét, de ő elutasította az ajánlatot.
  • Céliának

    1589-ben ismét elmenekült Lengyelországba, hol Wesselényi Ferencnél vendégeskedett. Egy Célia nevezetű hölgynek írt költeményeket, Aki feltehetően Wesselényi felesége is lehetett. 1591-ben, amikor újra hazatért, viszont már egy Fulvia nevezetű nőnek írt szerelmes verseket.
  • Halála

    1593-ban beállt Pálffy Miklóshoz Harcolni a török kiülőzése érdekében. 1594-ben mikor Esztergomot ostromolták meglőtték mindkét combját, majd 10 nap után a katonai táborban hosszú szenvedés után életét vesztette.