Babits Mihály

By Lilibee
  • Babits Mihály megszületik

    Babits Mihály megszületik
    1. november 26-án született Szekszárdon nagy múltú értelmiségi családban. Négy gyermek közül a legidōsebbként született.
  • Pécsi cisztercita gimnázium

    Pécsi cisztercita gimnázium
    1893 szeptemberében iratkozott be a pécsi cisztercita gimnáziumba. A nyári vakációkat mindig otthon, Szekszárdon töltötte.
  • Egyetem

    Egyetem
    1901-ben beiratkozott a budapesti egyetem bölcsészettudományi karára. A magyar-francia tanári szakcsoportot választotta, a második tárgyát latinra cserélte.
  • Babits Mihály neve ismertté vált

    Babits Mihály neve ismertté vált
    1908 ismertté tette a nevét az irodalmi életben: A HOLNAP 1908 szeptemberében öt versét közölte.
  • Tanár a "világ végén"

    Tanár a "világ végén"
    1908 július 24-én rendes tanárrá nevezték ki a történelmi Magyarország délkeleti csücskébe, az erdélyi Fogarasra.
  • A HOLNAP második kötete

    A HOLNAP második kötete
    A Holnap második kötete ( A Holnap új versei) 1909 áprilisában már 15 költeményét közölte. 1909 májusában megjelent legelsō verskötete "Levelek Iris koszorújából" címmel.
  • Herceg, hátha megjön a tél is!

    Herceg, hátha megjön a tél is!
    1911 áprilisában hagyta el a sajtót "Herceg, hátha megjön a tél is!" címū második kötete. Babits nevét felkapta hírnév és a Nyugat állandó munkatársa lett, ahol jelentōs irodalomtörténeti tanulmányokat tett közzé. (pl. Az irodalom halottjai, Az ifjú Vörösmarty..)
  • 1911 nyara

    1911 nyara
    1911 nyarán, a vakáció idején írta az irodalomtudomány által méltatlanul elhanyagolt "A második ének" címū négyrészes verses mesedrámáját. Folyton bizonytalanságban és a bukás kísértō rémével.
  • Újpesti Könyves Kálmán Gimnázium

    Újpesti Könyves Kálmán Gimnázium
    1911 nyarán Babitsot az újpesti Könyves Kálmán Gimnáziumba helyezték. A következō évtōl a Tisztviselōtelepi Gimnáziumban tanított. 1918 júniusában nyugdíjazták.
  • Termékeny évek

    Termékeny évek
    Nagy szorgalommal dolgozott, termékeny évei következtek. 1913-ban jelent meg élete egyik legnagyobb vállalkozásának, a Dante-fordításának eslō része, a Pokol. Ezt 1920-ban a Purgatórium, majd 1923-ban a Paradicsom követte. 1913-ban jelentette meg a Nyugatban fantasztikus regényét, A gólyakalifát. gólyakalifa hangoskönyv: https://www.youtube.com/watch?v=_G9eNv9x6Ec
  • Hecckampány

    Hecckampány
    1915-ben egy ártatlan szerelmes vers ürügyén (Játszottam a kezével) hazafiatlansággal és erkölcstelenséggel rágalmazó hecckampány középpontjába került.
    https://www.youtube.com/watch?v=G0NimDWtV8Q
  • Recitativ

    Recitativ
    1916 januárjában jelent meg harmadik verseskönyve, a Recitativ. Ady Endre ebbōl az alkalomból "kritika helyett" szép verssel köszöntötte.
  • Forradalmak

    Forradalmak
    A háború lezáró forradalmakat kételkedve élte át. Az ōzirózsás forradalom idején egyetemi tanárrá nevezték ki (1919. január). Azonban az elōadásait csak áprilisban kezdheti meg. A húszas években sokat támadták, rendōri zaklatások érték, megfosztották nyugdíjától, az írói társaságok pedig kizárták soraikból.
  • A nyugtalanság völgye

    A nyugtalanság völgye
    1920-ban megjelent újabb verskötete: a Nyugtalanság völgye. 1923-ban megjelent Szabó Lōrinccel és Tóth Árpáddal együtt tolmácsolt Baudelaire-kötet. 1922-ben Timár Virgil fia címū lélektani regénye hagyta el a nyomdát. 1923-ban a Kártyavár címū szatirikus irányregénye jelent meg.
  • Török Sophie

    Török Sophie
    1921 januárjában házasságot kötött Banner Ilonával, írói nevén Török Sophie-val. 1923-ban Esztergomban egy kis házat és telket vásároltak, a család itt töltötte a nyarakat.
  • Regények

    Regények
    Család- és nemzedékregényének, a Halálfiainak (1927) cselekménye az 1880-as évek vége és 1910 között játszódik. Utolsó regénye, Elza pilóta, vagy a tökéletes társadalom (1933) hátborzongató utópia.
  • Baumgarten-díj és Nyugat

    Baumgarten-díj és Nyugat
    A Baumgarten-díj kuratorsága s az a körülmény, hogy 1929-tōl haláláig a Nyugat szerkesztōje volt, nagyon nagy hatalmú irodalmi tekintéllyé tette Babitsot. A húszas és harmincas években kiadott három verskötete (Sziget és tenger, Az istenek halnak, az ember él, Versenyt az esztendōkkel!) jól szemlélteti lírájának változását, költōi magatartásának módosulását.
  • Betegsége

    Betegsége
    1937-ben orvosai a gégeszūkület okául daganatot (gégerák) állapítottak meg. 1938. február 10-én gégemetszést hajtottak végre rajta. Hangját elvesztette egy darabig, Beszélōfüzeteiben írásban érintkezett környezetével.
    https://www.youtube.com/watch?v=TimG4ChJ-mc&feature=emb_logo
  • Utolsó évei

    Utolsó évei
    1939-ben Keresztül-kasul az életemen címmel emlékeit és tanulmányait adta ki, 1937-ben pedig Összes verseit. 1938-ban a Nyugat szeptemberi számában tette közzé Jónás könyvét, melyhez egy év múlva csatolta a Jónás imáját. Legutolsó tanulmány kötete, az Írók két háború közt 1941-ben jelent meg.
  • Babits Mihály halála

    Babits Mihály halála
    1941 tavaszát még Esztergomban töltötte. Budapesten a Siesta Szanatóriumban halt meg 1941. augusztus 4-én. A hivatalos Magyarország szinte észre sem vette a nagy költō halálát.